RU

Правильна редакція. Банкова достроково виграє вибори

18.11.2011, 15:28
Правильна редакція. Банкова достроково виграє вибори - Фото
Прийнятий за участю опозиції закон про вибори відкриває владі шлях до контролю над майбутньою Радою

Прийнятий вчора під гучні декларації про політичний компроміс закон про вибори - повна і беззастережна тактична перемога Адміністрації президента

Опозиція дає "добро"

Як і пророкувала ЛІГАБізнесІнформ, закон про вибори виявився прийнятим в потрібній для влади редакції. Спочатку залякана жорсткішим варіантом закону опозиція проголосувала за нібито компромісний варіант. Прийняті 366 голосами правила гри - спроба консервації нинішнього, зручного для Адміністрації президента парламенту.

Коли влітку на Банковій остаточно вирішували питання про те, в якому форматі пройдуть наступні вибори народних депутатів, головним аргументом прихильників змішаної системи (групи Сергія Льовочкіна) була відсутність в нинішньому законодавстві імперативного мандата. Навесні 2010 року скасуванням цієї норми в законі про регламент Верховної Ради Банкова домоглася розвалу демократичної більшості. Саме тоді чийсь гострий язик і породив термін "тушка". Отже, якщо імперативного мандата немає, значить, партійна виборча система не зможе убезпечити владу від парламентського бунту в разі бунту народного. І значить потрібно компенсувати пікіруючий рейтинг Партії регіонів прямою квотою Банкової в мажоритарних округах.

Насправді прийнятий вчора під гучні декларації про політичний компроміс закон про вибори - це повна і беззастережна тактична перемога Адміністрації президента. За рік до виборів він вирішив кілька очевидних і не цілком очевидних завдань.

Завдання очевидні і приховані

До явних можна віднести власне саму, комфортну для Банкової, систему проведення плебісциту. Наприклад, у законі була залишена принципова норма про те, що мажоритарники можуть одночасно балотуватися за списком партії. Це було вкрай важливо в умовах невдоволення старих донецьких регіоналів відсутністю гарантій їх потрапляння в Раду.

Тепер про завдання і наслідки неявні, але не менш важливі. По-перше, голосування за закон більшою частиною депутатів від Батьківщини заздалегідь легітимізувало наступні вибори, навіть у разі недопуску до них ув'язненої Юлії Тимошенко.

По-друге, колективна підтримка закону (владою і опозицією) зводить нанівець претензії до нього з боку Венеціанської комісії. Як учора в ході розмови з кореспондентом ЛІГАБізнесІнформ зізнався депутат-нунсівець Тарас Стецьків, співпрацею з владою опозиція сама загнала себе в кут, оскільки побачивши процес пошуку компромісу, самі представники комісії почали виступати за прийняття закону. Хоча раніше Венеціанська комісія принципово виступала з критикою змішаної системи виборів, відстоюючи запровадження відкритих списків. Після підтримки законопроекту опозицією (формальним його автором виступив, до речі, опозиціонер-нунсівець Руслан Князевич) Європа позбавляється значної бази аргументів для критики майбутніх виборів. Хоча ця критика в ході виборчої кампанії і особливо після її закінчення самої української опозиції дуже навіть може знадобитися.

По-третє, підтримка закону з боку нунсівців - членів Фронту змін Арсенія Яценюка, Миколи Мартиненка і Давида Жванії, який долучився до них, показала, що всі заяви молодого і активного віце-лідера опозиції про неучасть у виборах в разі недопуску до них Тимошенко - всього лише гра на публіку, яка співчуває Тимошенко. Як говориться, дружба дружбою, а тютюнець нарізно.

Нова-стара конфігурація

В цілому за підсумками голосування стає зрозуміло, що глобальний задум Банкової - консервація нинішнього, вкрай зручного для неї парламенту ще на один термін. І в цьому, як видно, зацікавлена ​​як влада, так і непримиренна в боротьбі з нею опозиція.

П'ятивідсотковий бар'єр формує примітну структуру наступної Ради. Домінуюча сила - фракція ПР, посилена регіональними ж мажоритарниками. Далі - наводнена черговою партією тушок Батьківщина (не так давно ми писали про те, що партійний список буде, швидше за все, формуватися за старим і перевіреним аукціонним принципом). Потім піде зітканий частково з нунсівців і частково з регіональних бізнесменів середньої ланки Фронт змін, який за рахунок сумнівного кадрового складу буде страждати тими ж хворобами, що й Батьківщина.

Після Яценюка, з великою ймовірністю, до парламенту проходить корисна для Банкової фракція комуністів (такі собі сполучені посудини для електорату, що перетікає від ПР). При цьому мажоритарникам від КПУ зелене світло, скоріш за все, не дадуть. Лояльні до влади члени Народної партії Володимира Литвина будуть або інтегровані Льовочкіним в список ПР, або проведені ним же по мажоритарці.

При прийнятому досить високому бар'єрі під питанням залишається доля Свободи. Хоча окремі депутати-мажоритарники (включаючи Олега Тягнибока) в Раду все ж зайдуть.

Зараз за розрахунками самої Банкової, скажімо так, немодельованими залишаються близько 20 місць в парламенті. Невелика спонтанна фракція може бути сформована з представників великої бізнес-еліти, відомих у минулому політиків і випадково винесених по мажоритарці людей. Це формування якщо і буде каламутити воду, то погоду все одно не зробить. Словом, головна мета Банкової - проста більшість - цілком може бути досягнута.

Таким чином, Адміністрація президента завчасно подбала про те, щоб виграти вибори ще до їх початку. Як зізнаються самі депутати від опозиції, контроль над наступним парламентом президент Віктор Янукович, швидше за все, отримає. Багато в чому завдяки компрадорським настроям самої опозиції. Переламати неугодний контроль над Радою і ситуацію в країні в цілому зможе тільки одне - масовий протест населення, під який з метою самозбереження буде змушена підлаштуватися і сама Рада. Фактично, зараз народ залишається єдиною надією опозиції і єдиною не обчисленої невідомої в рівнянні, яке вирішує влада.

Сергій ВИСОЦЬКИЙ
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини