RU

Порядок денний асоціації Україна-ЄС: чи пріоритетні пріоритети?

29.03.2011, 10:30
Порядок денний асоціації Україна-ЄС: чи пріоритетні пріоритети? - Фото
a79c08c7f51fc4792a50a37f0a960788.jpg

Керівництво уряду Росії заявило про недоцільність створення зони вільної торгівлі між Україною і Євросоюзом. У Києві "митні ініціативи" Москви, принаймні на словах, сприйняли без захоплення і схвалення. Чи піде справа далі слів?

В останні дні ми стали свідками ряду резонансних заяв керівництва уряду Російської Федерації про недоцільність створення зони вільної торгівлі між Україною і Євросоюзом і "більш привабливої" моделі економічної інтеграції у форматі митного союзу з Росією, Білоруссю і Казахстаном. Українське керівництво, принаймні на словах, сприйняло ці ініціативи без захоплення і схвалення. Чи піде справа далі слів?

Найбільш чітка відповідь на заяви із Росії прозвучала з вуст українського Прем'єр-міністра Миколи Азарова під час зустрічі з британськими бізнесменами. "Підписання угоди про зону вільної торгівлі відкриє шлях до підписання угоди про політичну асоціацію, і крок за кроком ми з вами разом будемо рухатися до тієї мети, яка поставлена у нас і законодавчо - в законі про основи внутрішньої і зовнішньої політики - і записана у програмі Президента України і в інших документах, зокрема і урядових", - сказав М.Азаров.

Прем'єр-міністр мав на увазі, що Законом України "Про принципи внутрішньої і зовнішньої політики" передбачено "забезпечення інтеграції України в європейський політичний, економічний, правовий простір для придбання членства в Європейському Союзі".

Здавалося б, курс вибраний, органи влади як ніколи консолідовані, пріоритети встановлені, - самий час забезпечити їхнє ефективне виконання. Однак сумною звісткою стали результати суспільного моніторингу виконання Україною в 2010 році пріоритетів Порядку денного асоціації Україна-ЄС.

Нагадаємо, що Порядок денний асоціації Україна-ЄС - це новий практичний інструмент підготовки до реалізації Угоди про асоціацію між Україною і Європейським Союзом до моменту вступу в силу Угоди.

Так ось, на думку незалежних експертів, "Україна виконала тільки вісім з більше 70 проаналізованих пріоритетів реформ, передбачену Порядком денним асоціації (ПДА) - ключовим документом, який нині регулює відносини між Україною і ЄС. Тенденції протягом грудня 2010 - лютого 2011 рр. характеризуються надто повільним прогресом, в деяких областях спостерігається чіткий регрес".

Отже, коефіцієнт корисної дії з виконання пріоритетів ПДА минулого року становив лише 10,9%. Другим тривожним сигналом стала відсутність пріоритетів на 2011 рік.

Спробуємо проаналізувати причини, які призвели до таких надто невтішних результатів.

Якщо відкинути гіпотезу про саботаж "програми Президента України та інших документів, зокрема і урядових", про яких згадав Прем'єр, то очевидною стає низька адміністративна здатність органів влади у виконанні ПДА, а в недалекому майбутньому - і Угоди про асоціацію. За підсумками недавнього дослідження МЦПД "Оцінка потенціалу органів влади до виконання Угоди про асоціацію" були зроблені саме такі висновки.

Отже, основним пріоритетом України у виконанні ПДА і підготовці до виконання Угоди про асоціацію повинне стати забезпечення адміністративної здатності виконання Україною взятих на себе зобов'язань. Не подолавши цю проблему, країна і надалі буде наступати на граблі невиконання досягнутих домовленостей. З тією лише різницею, що після укладення Угоди про асоціацію невиконання домовленостей торгової його частини нестиме потенційну загрозу застосування до України торгових санкцій.

Щоб запобігти цьому сценарію, насамперед необхідно:

- розробити фінансово забезпечену Національну програму виконання Угоди про асоціацію;

- створити уповноважений координаційний орган, що забезпечує виконання Національної програми виконання Угоди про асоціацію;

- впровадити систему моніторингу і оцінки для ефективного контролю виконання Національної програми.

Адміністративна реформ, яку почав Президент України, створює сприятливі умови для здійснення необхідних перетворень. Однак, чи буде ця можливість використана - все ще залишається питанням.

Віра НАНІВСЬКА,
директор Міжнародного центру перспективних досліджень


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини