RU

Помста і розчарування. Чому Зеленський програв місцеві вибори. Або не програв?

28.10.2020, 10:17
Помста і розчарування. Чому Зеленський програв місцеві вибори. Або не програв? - Фото
Володимир Зеленський (колаж – LIGA.net: Аліна Подлєсна)

Чому Зеленський і Слуга народу не змогли повторити торішній тріумф

Тільки двоє кандидатів від Слуги народу в обласних центрах можуть потрапити до другого туру місцевих виборів. Про монобільшість у великих містах навіть мова не йде. Незважаючи на це, партія президента Володимира Зеленського – серед переможців на цих місцевих виборах, вважають експерти. Причина: українці віддали голоси за місцеві проєкти, а інші загальнонаціональні партії отримали підтримку на рівні СН. Проте феномен Зеленського на цей раз не подіяв і від торішніх результатів не залишилося і сліду. Чому українці не підтримали масово Слугу народу, хто в цьому винен і як Зеленський збирається вибудовувати діалог із місцевими елітами, – в розборі LIGA.net.

ХОЛОДНИЙ ДУШ ДЛЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО

З одного боку, партія президента хвалиться тим, що буде представлена ​​в кожній обласній раді і буде в них на першому місці за загальною кількістю мандатів. З іншого, ні про яку монобільшість мова не йде. Більш сумно складається ситуація в міських радах. Наприклад, у Львові та Івано-Франківську "слуги", швидше за все, не подолають п'ятивідсотковий бар'єр. А в більшості обласних центрів їм доведеться обирати між коаліцією з місцевими партіями або опозицією. Ще гірша ситуація з мерами. Серед великих міст кандидати від СН проходять до другого туру тільки в Полтаві, Ужгороді та Кривому Розі.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Проти тріумфу Зеленського на торішніх виборах, результат місцевої кампанії виглядає поразкою. Однак, інші загальнонаціональні партії не можуть похвалитися кращим результатом, вважають опитані LIGA.net експерти.

"Не дивлячись на всі недоліки партії Зеленського, ставлення до інших загальнонаціональних партій і їхніх лідерів ще гірше", – пояснює LIGA.net заступник директора Центру Разумкова Михайло Міщенко.

За словами політичного філософа і керівника української дослідницької програми Kennan Institute Михайла Мінакова, ніколи загальнонаціональна сила не отримувала серйозну присутність на місцях. "У 2010 році Партія регіонів формально зайшла на 30% і створила більшість у радах тільки за рахунок мажоритарників", – пояснює він у коментарі LIGA.net.

На цих виборах домінували партії мерів, говорить Міщенко. "На південному сході друге місце за ОПЗЖ, в Києві і на заході – ЄС, в центрі – СН", – зазначив він LIGA.net. З огляду на динаміку зниження підтримки партії Зеленського, результат СН Міщенко вважає непоганим, адже "могло бути і гірше". При цьому уточнює: в основному електорат СН проти парламентських виборів-2019 пішов до місцевих партій, а не загальнонаціональних.

Читайте також: Корнієнко вважає великим успіхом результат Слуги народу на місцевих виборах

ПРИЧИНИ ПРОВАЛУ ПАРТІЇ ЗЕЛЕНСЬКОГО

У керівництві Слуги народу результати місцевих виборів називають очікуваними. "Мери обласних центрів мали п'ять років на підготовку, засоби, повноваження і всі переваги децентралізації", – коментує LIGA.net заступниця голови фракції СН в парламенті Євгенія Кравчук.

Колега з фракції і глава кіровоградської обласної організації партії Микита Потураєв пояснює думку Кравчук: "Є приклад одного з обласних центрів. Люди кажуть: "Мер відкрив три фонтани!". Місцеві журналісти написали, що ці три фонтани коштують як п'ять. Але людям все одно. Їм важливо, що в місті з'явилися три хороших фонтани. А те, що вони коштують як п'ять, їм стане важливо, але через п'ять років. Люди голосують за те, що вони можуть помацати".

Приєднуйтесь до Instagram LIGA.net – тут тільки те, про що ви не можете не знати

У партії розчаровані результатами в Києві. Згідно з паралельним підрахунком голосів, який проводить штаб СН, Ірина Верещук займає п'яте місце з 5,5%, а партія набирає 7,4% на виборах до Київради. Кравчук каже, що на старті соціологія давала Слузі народу більше. Також нижче очікуваного партія отримала в Одесі і Харкові.

Причиною низького в країні результату в партії вважають, зокрема, пізній старт виборчої кампанії. "Ми запізнилися з партійним будівництвом, пізно розгорнули штаби", – говорить LIGA.net Потураєв.

За словами Кравчук, у багатьох регіонах остаточні списки не були зрозумілі до останнього дня реєстрації. "Вони формувалися представниками депутатів і кураторів. І ці команди не спрацювалися", – констатує вона. Як яскравий приклад співрозмовники LIGA.net в керівництві партії наводять Київ.

Трикутник Верещук-Тищенко-мажоритарники абсолютно не спрацював. Це були лебідь, рак і щука. Всі перебували в різних галактиках, – керівник партії СН

Ще однією причиною слабких результатів у Слузі народу вважають низьку явку. "Багато в чому це була протестна історія. Не прийшов наш електорат: молодь і середній клас. А оскільки рік тому ми вигравали за рахунок них, то я б розцінював це як протест", – вважає співрозмовник LIGA.net у керівництві партії.

Мінаков пояснює низьку явку і низьку підтримку партії влади тим, що очікування від Зеленського не виконані: "Одні чекали від нього миру і більш інклюзивної культурної політики, а інші – посадки Порошенка і його оточення. І обидві групи розчаровані".

На думку Мінакова, електорат Зеленського розчарований і починає голосувати за тих, хто, як їм здається, буде карати Зеленського. "Це ресентимент. Виборець мстить своїм голосуванням і вимагає сатисфакції", – зазначив філософ.

Читайте також: Порошенко: Євросолідарність проходить до усіх облрад, у чотирьох – перемагає

До того ж Зеленський просто не запропонував гідну альтернативу, вважає Міщенко. "Загальнонаціональні партії не запропонували виборцям гідні кандидатури замість діючих мерів. Може люди і хотіли б змін, але вони не готові голосувати за першого-ліпшого. Вони хочуть бути впевненими, що альтернатива буде позитивною і якісною", – повідомив соціолог у коментарі LIGA.net.

Погодився з ним Мінаков: "За півтора року став очевидним кадровий голод Зеленського. Зокрема і на місцях. Є попит на хороших управлінців, але немає пропозиції. Тому старі заходи виглядають кращою альтернативою. Тут вже працює раціональність".

Слуга народу – це безлика партія. Там одна особа. Саме тому Зеленський активно їздив регіонами, незважаючи на всі небезпеки з пандемією. І все одно не зміг витягнути, – Мінаков

У керівництві СН виправдовуються, що при жодному партійному будівництві конкурент Геннадію Кернесу і Геннадію Труханову за півтора року не виник би. "У кожному обласному центрі ми міряли по 5-10 осіб. Ніхто не злітає", – говорить один із керівників партії.

ПЛАНИ ЗЕЛЕНСЬКОГО: КОАЛІЦІЯ З МЕРАМИ АБО ЖОРСТКА ОПОЗИЦІЯ

Слуга народу налаштована на конструктивні відносини з партіями мерів. "Прекрасно розумію, що на сході деякі рішення будуть голосуватися з ОПЗЖ. Якщо це не про російську мову, а про якість життя. А на заході – з ЄС. Головне, щоб не перетиналися червоні лінії, а назва партії не має значення", – говорить LIGA.net Потураєв.

Підписуйтесь на розсилки LIGA.net – тільки головне у вашій пошті

Співрозмовник LIGA.net у керівництві партії розповідає, про які "червоні лінії" йдеться: "Щоб ради не займалися політикою (а-ля звернення Новосанжарської селищної ради щодо українців з Уханю). І будемо забороняти нашим депутатам очолювати комунальні підприємства. Це велика корупційна історія".

У низці обласних центрів партії Зеленського доведеться піти в опозицію. Зокрема, в Хмельницькому і ряді західних міст, де у мерів буде монобільшість. Також роль опозиції буде грати майбутня фракція СН в Дніпровській міськраді через конфлікт із діючим мером Борисом Філатовим.

"Загалом у країні у наших депутатів буде перевага у вигляді спілкування з нардепами парламентської монобільшості і виконавчою владою. Вони будуть сполучною ланкою", – запевняє Кравчук.

Також "слугам" на місцях повинні допомогти нардепи монобільшості. До кінця року Зеленський може внести доопрацьований проєкт змін до Конституції в частині децентралізації, каже LIGA.net один із керівників фракції СН. За його словами, в новій редакції суттєво послабили роль префекта, але йому залишили можливість блокувати ініціативи місцевих рад, пов'язані з територіальною цілісністю.

Крім того, готується цілий пакет законопроєктів щодо децентралізації. "У Гетьманцева (глави податкового комітету Ради – ред.) є ціла розробка щодо місцевих податків, щоб їх трохи структурувати", – додає співрозмовник. За його словами, у президента є давня ідея придумати "якийсь новий податок і віддати його на місцевий рівень".

На думку Мінакова, у СН був розрахунок створити досить великі фракції у великих місцевих радах і працювати в зв'язці з мерськими партіями. "У загальнонаціональному сенсі це добре. Є інфраструктура, яка скріпляє країну, що зменшує дефрагментацію. Але, мені здається, вони отримали менше, ніж очікували. І реалізувати в повному обсязі їхній задум не вдасться", – резюмує він.

Читайте російською: Месть и разочарование. Почему Зеленский проиграл местные выборы. Или не проиграл?

Юрий Смирнов
Юрий Смирнов
специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини