RU

Політсезон стартував: плани влади, надії опозиції

07.09.2011, 16:25
Політсезон стартував: плани влади, надії опозиції - Фото
1df2df2a78c67740c72bfed436d568b5.jpg

Новий політичний сезон обіцяє резонансні новини в законодавстві та підготовку до парламентських виборів 2012 року. Справи Луценка і Тимошенко очікує фінал, а найцікавіше у зовнішній політиці тільки починається

Канікули завершилися. Умовним стартом нового політичного сезону можна назвати урочисте відкриття дев'ятої сесії Верховної Ради 6 вересня. Заплановані законопроекти, а також судові процеси, що тягнуться з літа над опозиціонерами, дають зрозуміти, що досвіченому спостерігачу нудьгувати не доведеться. Особливість нового сезону в тому, що він, на відміну від попереднього, не закінчиться влітку 2012-го – по-перше, до парламентських виборів залишається трохи більше року, по-друге, політиками буде використано в політичних цілях і Євро-2012. Загалом, вже сьогодні можна відзначити деякі тенденції нового сезону великої політики.

Рада задає тон

Правильніше було б сказати, що парламент підтримує тон, заданий Адміністрацією президента, однак формально закони все-таки народжуються в сесійній залі на вул. Грушевського. Отже, опозиціонер ти чи прибічник влади, якщо ти публічний політик, то повинен говорити. Для того, щоб було про що говорити, потрібний мотив. Найближчі півроку інформаційні мотиви можна поділити на три групи: переслідування опозиції, зовнішньополітичні перспективи України та реформи влади. Що стосується реформ, то ініціативи влади просуваються шляхом прийняття відповідних законів. Отже, тон політичної дискусії задаватиме Верховна Рада.

Очікується, що до нового року владі без особливих зусиль, в зв'язку зі слабкістю опозиції, вдасться реалізувати розроблену нею земельну реформу, довести до кінця пенсійну і ухвалити новий закон про парламентські вибори, щоб максимально убезпечити себе від можливих ризиків в жовтні 2012-го. Ці теми, ймовірно, і стануть основними для обговорення, як в ефірах політичних ток-шоу, так і на кухнях особливо сприйнятливих до політики громадян. А поки люди, натхненні політичними дебатами, будуть обговорювати, що краще - 3% або 5% прохідного бар'єра до парламенту, Україна буде мінятися. Тому що навряд чи у сьогоднішньої опозиції достатньо ресурсу для протидії планам влади. Тим більше, що у опонентів президента і його команди і без того буде чим зайнятися.

Опозиція в мріях про зруйнований Карфаген

"Карфаген повинен бути зруйнований" - приблизно так відгукуються всі опозиційні політики, від Арсенія Яценюка до Олега Тягнибока, говорячи про сьогоднішню владу, в реальності не роблячи жодних рішучих дій. Причин тому дві. Перша: найбільш рішучі опозиціонери сьогодні за гратами, а це не кращий приклад для наслідування. Друга: політики з опозиції, які мають обнадійливий рейтинг, тримають на думці вибори-2012, бажаючи зберегти рейтинг і волю. А для цього не обов'язково реально боротися з владою - досить регулярно повторювати про те, що "Карфаген повинен бути зруйнований", і обіцяти виборцю руїни Карфагена, але тільки після виборів.

Чим ближче вибори, тим менше численні опозиціонери з різних партій говоритимуть про політичні репресії по відношенню до Юлії Тимошенко та Юрія Луценка. Тобто говорити будуть, але тільки в рамках власних передвиборчих кампаній. Можна навіть припустити, що для "небютівської" опозиції в світлі майбутніх парламентських виборів посадка Тимошенко або Луценка вигідніше, ніж виправдальний вирок. Варто зазначити, що доля підсудних опозиціонерів, за заявою їх адвокатів, повинна вирішитися вже найближчим часом.

Україна в оточенні друзів

Зовнішня політика стане топ-темою сезону. Тому що Україна - не остання карта на ігровому столі претендентів на пост президента Росії. І тому що Захід уважно дивиться на те, що прийнято називати "демократичними процесами", справи з якими в Україні в найближчий рік навряд чи поліпшаться. Тон україно-російським відносинам на найближче майбутнє задав президент Віктор Янукович, який висловив готовність судитися з Росією з приводу газових контрактів на очах всього світу. Україна – це, дійсно, не Росія, але і Янукович – не Кучма. Якщо останній вмів варіювати в переговорах з РФ, уникаючи різких заяв, то нинішній президент розпочав гру, результати якої не береться передбачити ніхто. Поки ж новітня історія показує, що без російського газу обійтися не може жоден уряд і жодний президент України.

Що ж до відносин із Заходом, то нинішній сезон обіцяє бути присвячений двом питанням – договору про Асоціацію з Євросоюзом і створенню Зони вільної торгівлі з ним же. Тут (незважаючи на суворе висловлювання представників об'єднаної Європи про те, що Україні не бачити ні того, ні іншого, поки в країні є хоча б натяк на політичні репресії), все може скластися вдало. Справа у тому, що Європа боїться привида СРСР куди більше, ніж не зовсім демократичної України. А привидом, хоча й ледве помітним, "великого і могутнього" сьогодні на пострадянському просторі є Митний союз, що наполегливо просувається Володимиром Путіним . Таким чином, лідери Євросоюзу можуть продовжити сварити Януковича, але все ж підписавши договір про Асоціацію з Україною. Головне – не посилити путінський МС.

"Без політики"

Під цим парадоксальним лозунгом, можливо, пройде наступний політичний сезон для всіх українців, які отримують інформацію про події в Україні з телевізора. Тобто, незважаючи на розвиток Інтернету, поки ще для переважної більшості. Навіть побіжний аналіз ефіру дає мотив сумніватися, що з "ящика" можна буде отримати більш-менш адекватну картину того, що відбувається в країні.

Ілюстрацією даного припущення може слугувати поведінка головних телеканалів на День Незалежності 24 серпня. Зіткнення опозиції зі співробітниками МВС у Києві або освітили побіжно і далеко не на перших хвилинах випусків новин, або взагалі "не помітили". Тоді як протокольний ритуал покладання вінків до пам'ятника Шевченка вищим керівництвом країни висвітлювався більш ніж детально. Зміщення акцентів у бік розваг, кримінального зведення, офіціалки та соціалки може тривати, принаймні, до виборів.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини