RU

Політпрогноз-2011: рік реформ, переслідування, критики

10.01.2011, 12:28
Політпрогноз-2011: рік реформ, переслідування, критики - Фото
597573195c57dd93893b787db0440379.jpg

Яким буде політичний 2011-й рік для України? Чого чекати від влади і на що сподіватися прихильникам опозиції? Чи стане 2011-й роком парламентських виборів? Своїми прогнозами поділилися відомі українські політичні експерти

Минулий політичний рік подарував Україні нового Президента, повернув країну в "дореволюційний" президентсько-парламентський стан, наповнив місцеві ради новими депутатами і фракціями. У 2010-му український парламент втратив вагу, проте вагу набули силові структури - багато хто з вчорашніх представники влади змогли відчути це на собі. Відтак, рік вийшов пам'ятним. Яким буде наступний, 2011-й? Чого чекати від провідних політичних сил, і взагалі, чи є основи говорити, що політичне життя України продовжить дивувати, а можливо, навіть почне радувати? Своїми прогнозами на майбутній політичний рік в коментарях ЛІГАБізнесІнформ поділилися відомі політичні експерти.

Фесенко: Критика з Заходу забезпечена

Голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко впевнений в тому, що 2011-й ще нещодавно, до арештів опозиційних політиків, можна було б назвати роком реформ. "Саме реформи повинні визначати подальший розвиток економічної і політичної ситуації. Важливо також і те, як вони проводяться, чи відповідають вони очікуванням суспільства або приведуть до нових конфліктних ситуацій, як це було з Податковим кодексом", - говорить В. Фесенко.

Політолог прогнозує, що загальну картину політичної ситуації 2011 гоку буде визначати те, наскільки суспільні зміни будуть співвідноситися із змінами структури влади.

Однак, на думку В. Фесенко, арешти опозиціонерів, що відбулися в самому кінці 2010-го, дещо корегують найближче майбутнє України. Так, експерт передбачає, що сам факт тиску на опозицію істотно вплине на політичну ситуацію в Україні, в тому числі і в міжнародному аспекті.

"Я не виключаю, що у разі продовження силової лінії може виникнути напруження між українською владою і Заходом. Принаймні, критика влади Заходом забезпечена, особливо якщо силові дії стосуватимуться Юлії Тимошенко", - сказав В. Фесенко.

З Тимошенко політолог пов'язує також і долю парламентських виборів, а конкретніше - дату їх проведення. В. Фесенко впевнений, що між найближчим майбутнім екс-прем'єра і перспективою проведення виборів в 2011 році є прямий зв'язок. Проте, можливість проведення виборів в 2011-м політолог допускає лише у разі форс-мажорних ситуацій, тоді як 2012-й найбільш вірогідний для парламентської кампанії.

"Якщо нічого форс-мажорного не трапиться, то на початку лютого будуть узгоджені нові дати парламентських і президентських виборів, і тоді з великою мірою ймовірності парламентські вибори відбудуться, як і заплановано, в кінці жовтня 2012 року", - сказав В. Фесенко.

Небоженко: Парламентські вибори - в 2011-му

Директор Соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко припускає, що 2011-й стане роком парламентських виборів. Питання, на його думку, лише в тому, коли відбудеться голосування - влітку чи восени. Високі шанси на проведення виборів в цьому році В. Небоженко залишає з тієї причини, що численні групи впливу, що "дірвалися" до влади, на сьогодні не мають представництва в парламенті. Тим більше, що формальний привід для цього є - проведення виборів в 2011-му вимагає Венеціанська комісія.

"Частина політиків та бізнесменів не мають свого представництва в парламенті, а це чимала група в сьогоднішньому оточенні Президента. Вони здатні "дотиснути" це питання, і вибори відбудуться в 2011 році", - говорить В. Небоженко.

Говорячи про українську політику зразка 2011-го, В. Небоженко особливу увагу приділяє стану команди влади, котру, на його думку, чекають дуже жорсткі внутрішньокланові протистояння.

"Загострення внутрішньовидової боротьби, швидше всього, набуде жорсткого характеру - ніяких "майданів", витоків інформації і т.д. Хтось буде тікати, когось будуть підстрілювати, хтось буде зникати, когось будуть з тріском знімати з роботи. Отже, боротьба буде дуже жорсткою", - прогнозує експерт. Свій прогноз відносно "холодної війни" в правлячій команді В. Небоженко аргументує тим, що монополізація влади однією групою неминуче приводить до проблем всередині владної команди.

В. Небоженко торкається також питання опозиції, проблема котрої в цьому році, на його думку, буде не тільки в силовому тиску на неї з боку влади, але і в внутрішньому стані "помаранчевих" та "біло-червоних". Тимошенко та її команда добре виглядали в форматі "телевізійної політики", політичного ток-шоу і іншому "политгламурі". До силового протистояння сьогоднішняшня опозиція виявилася не готовою.

"Якщо вони зможуть змінитися - залишаться, а якщо виявляться нездатні - зникнуть всі. Тим більше, що можна передбачити подальші арешти, подальші затримання, зникнення і тому подібні витискання певних людей з політики", - резюмує В. Небоженко.

Лупаций: Влада повинна відповісти на три питання

Директор Центру соціальних досліджень "Софія" Володимир Лупаций, розмірковуючи на тему політичного життя країни в 2011 році, виокремлює три питання. Перше полягає в тому, яку внутрішньополітичну стратегію обере діюча влада на чолі з Віктором Януковичем. "Буде зроблена ставка на стабілізацію або реформи?", - ставить питання експерт. Від цього вибору, на його думку, багато в чому буде залежати політична погода в цьому році.

"Що важливіше для влади - стабільність будь-якою ціною або переведення економіки і політики України в новий стан за допомогою реформ? До останнього часу робиться спроба об'єднати необ'єднуване - непорушність державних інститутів та реформи", - ставить акценти В. Лупаций.

Друге питання, котре на думку директора "Софії" стане ключовим для країни: які механізми будуть обрані владою для реалізації своїх цілей? Влада повинна визначитися з тим, який шлях для неї пріорітетніший: короткий і болючий для суспільства - нарощування апарату примусу, або більш тривалий і витратний для держави - розширення соціальної бази.

І якщо перші два питання, виокремлені експертом, стосуються виключно внутрішньої політики, то третє виглядає наступним чином: скільки ще Україна перебуватиме в стані багатовекторности? "Я чекаю, що в нас припинить існувати багатовекторность в зовнішній політиці. Цей стан стратегічної невизначеності не може існувати нескінченно. А Україна сьогодні сприймається саме як держава, що стратегічно не визначилася", - сказав В. Лупаций.

Гарань: Обмеження свобод продовжиться

Політолог, професор кафедри політології НаУКМА Олексій Гарань в прогнозуванні обережний. На думку експерта, вельми важко прогнозувати будь-що в державі, влада в якій повністю ігнорує поняття права, порушує всі формальні і неформальні правила гри. "У нинішньої влади немає внутрішніх стримувань, для них немає речей, через які вони не могли б переступити. Тому все, що можна спрогнозувати напевно - це те, що спроби подальшого обмеження суспільних свобод будуть продовжуватися", - говорить О. Гарань.

Політолог передбачає, що "зачистка" політичного простору Адміністрацією Президента буде продовжуватися, однак навряд чи методи, що використовуються Банковою, будуть ефективними для влади, оскільки вони дискредитують керівництво держави в очах суспільства.

Що стосується майбутнього опозиції, то, на думку О. Гараня, вона продовжить існувати, незважаючи на політичний тиск, який, хоч і може когось залякати, але загалом є контрпродуктивным шляхом для влади. "Люди ж все бачать. Наприклад, арешт Юрія Луценко спецназом під час прогулянки з собакою - це якийсь трагіфарс", - прокоментував події останніх днів минулого року експерт.

Своїми діями відносно опонентів влада дає опозиції в руки козирі, в тому числі і для того, щоб апелювати до міжнародного співтовариства. А. Гарань звертає увагу на те, що вже сьогодні в резолюціях Европарламента і Ради Європи дії української влади різко засуджуються.

Карасьов: Буде рік ризикованих реформ

Про реформи говорить і один з лідерів партії "Єдиний центр", політолог Вадим Карасьов, прогнозуючи ситуацію. "Це буде рік непростих та соціально ризикованих реформ. Звичайно ж, в цьому буде інтрига - як будуть проводитися реформи, хто постраждає за ті або інші реформаторські заходи або рішення, якщо вони не принесуть позитивного результату і сприйняття з боку громадян", - говорить В. Карасьов.

Команда влади, на думку політолога, не зазнає серйозних змін, оскільки у влади немає і, швидше усього, не з'явиться серйозних конкурентів. І тому головним викликом для влади наступного року буде не опір з боку опозиції, а тест на професіоналізм та компетентність в проведенні анонсованих реформ. "Економіка та реформи - ось головний суперник влади в 2011-м, а не опозиція", - сказав В. Карасьов.

Говорячи про опозицію, політолог передбачив, що майбутній рік для "Тімошенко і Ко" стане роком виживання. Основною задачею для опонентів "біло-блакитних" стане виживання з прицілом на майбутні парламентські вибори. Якщо задача виживання виявиться не під силу опозиції, країну чекає масштабне переформатування всієї партійної системи.

"Якщо опозиція зійде зі сцени, опозиційне поле, як і весь партійний ландшафт, буде реорганізовано і реструктурировано. Політичні сили, загалом, змушені будуть пройти серйозний етап перегрупування", - вважає В. Карасьов.

Резюмуючи експертні думки і прогнози, можна сказати, що 2011 рік для України, швидше всього, пройде під знаком реформ і всього, що вже сьогодні пов'язано з цим словом: суспільне невдоволення, кадрові перестановки в уряді, звикання до нових умов існування різних сфер. Серйозної загрози для влади загалом чекати не доводиться - дуже вже дезорієнтована і слабка опозиція, однак боротьба за "місце під сонцем" між окремими членами "біло-блакитної" команди має бути неабияка. З великою часткою ймовірності можна передбачити, що 2011-й також стане роком парламентських виборів, які дадуть відповідь на питання: "чи залишиться в Україні політична опозиція як клас?".

Читайте також:

Україна-2010: головні політичні події року>>>
Політика-2010: самі гучні скандали року>>>
Економіка України: підсумки-2010>>>
Київ-2010: головні події минулого року>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини