RU

План Путіна: чим небезпечний референдум про приєднання АРК до РФ

06.03.2014, 17:16
План Путіна: чим небезпечний референдум про приєднання АРК до РФ - Фото
Фото: dpsu.gov.ua

Парламент АРК, оголосивши референдум, порушив Конституцію України. Але це рішення може стати фатальним для всієї системи міжнародної безпеки

Сьогодні на позачерговому і закритому засіданні Верховна Рада АРК постановила, що Крим вводиться до складу Росії в якості суб'єкта федерайціі, призначила для підтвердження цього рішення на 16 березня загальнокримський референдум і попросила президента РФ Володимира Путіна і Раду Федерації вже почати процедуру приєднання автономії.

Рішення кримського парламенту для
ЛІГАБізнесІнформ прокоментували заступник голови ЦВК, глава Меджлісу кримськотатарського народу, екс-міністр оборони України і російський політолог.

План Путіна: чим небезпечний референдум про приєднання АРК до РФ
Андрій Магера, заступник голови Центральної виборчої комісії:

- Питання про приєднання території Криму до Росії не може розглядатися Верховною Радою АРК, згідно з чинною Конституцією України. Формулюванням "приєднатися до РФ як суб'єкта" кримські депутати порушили одночасно Гельсінський заключний акт 1975 року щодо недоторканності кордонів Європи, Великий договір між Україною і РФ про взаємне визнання територіальної цілісності один одного і Будапештську угоду 1994 року про гарантії Україні її цілісності після відмови від ядерної зброї.

Зазначу, що згідно з Конституцією України, кримська автономія в праві проводити місцевий референдум, але виключно з питань, що належать до компетенції автономії. (Згідно ст. 137 Конституції України, до таких належать питання сільського господарства і лісів; меліорації і кар'єрів; громадських робіт, ремесел та промислів; благодійності; містобудування і житлового господарства; туризму, готельної справи, ярмарків; музеїв, бібліотек, театрів, інших закладів культури, історико-культурних заповідників  транспорту загального користування, автошляхів, водопроводів; мисливства, рибальства; санітарної і лікарняної служб, - ред.) А також з тих питань, які додатковими законами відносяться до повноважень АРК. Ні в одному з цих пунктів немає ні слова про те, що Крим має право проводити референдум щодо свого конституційно-правового статусу.

Ще важливий момент. У 1991 році був прийнятий закон УРСР про всеукраїнський і місцевий референдум - цей закон регулював проведення не тільки всеукраїнських референдумів, але й місцевих . З часом він змінив назву на "Закон України". Але в 2011 році був прийнятий нині чинний закон про всеукраїнський референдум, і закон 1991 втратив чинність. А це означає, що на сьогодні в Україні немає законодавчого акта, який визначає порядок проведення місцевих референдумів в Україні. Тому будь-які рішення про проведення місцевих референдумів сьогодні однозначно суперечать законодавству України.

План Путіна: чим небезпечний референдум про приєднання АРК до РФ
Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу:

- Це рішення не тільки незаконне, але воно потворне за своїм внутрішнім змістом. Тому що в першому пункті вони (депутати Верховної Ради Криму, - ред. ) говорять про приєднання АРК до Росії як про доконаний факт, потім призначають референдум  який для них не більше, ніж прикриття сепаратизму, імітація волевиявлення. Потім у пункті 9 постанови Верховна Рада Криму звертається до російської влади, включаючи президента Путіна і Федеральні Збори РФ, з проханням почати процедуру приєднання Криму до Російської Федерації - вони цим вже показали, що ніякого референдуму не буде. Навіть якщо прийде 15-20 % виборців, вони намалюють 80 %. Це всі розуміють.

Вчора на засіданні Меджлісу кримськотатарського народу було прийнято рішення бойкотувати будь-який референдум, який проходитиме в Криму за відсутності закону про референдум і в умовах збройної агресії. Ми будемо до цього закликати не лише кримських татар, але і все населення Криму. Більш того, Меджліс закликає міжнародне співтовариство негайно розглянути питання про введення на територію Криму миротворчого контингенту сил безпеки ООН.

План Путіна: чим небезпечний референдум про приєднання АРК до РФ
Анатолій Гриценко, народний депутат, екс-міністр оборони України:

- Абсолютно ясно, що кримський референдум - це рішення Путіна. Воно означає, що в Україні стан війни зберігається. Ми повинні продовжити приведення військ у стан повної бойової готовності для захисту країни. Але найголовніше, міжнародне співтовариство, в першу чергу - США і Великобританія, які гарантували Україні цілісність і захист після відмови від ядерної зброї, повинні, нарешті, діяти більш рішуче. Якщо вони в такій складній ситуації не гарантують захист Україні, тоді я прогнозую без перебільшення катастрофу планетарного масштабу.

Близько 20 держав, що мають потенціал розробки виробництва і використання зброї масового знищення, включаючи ядерну, уважно дивляться за розвитком ситуації в Україні. Якщо Британія і США як держави - ​​гаранти безпеки України не захистять нашу країну від агресії, ні єдиного аргументу не залишиться для того, щоб переконати інші держави відмовитися від постановки на озброєння зброї масового знищення. Наслідки можуть бути трагічні не тільки для Європи, але і для всього світу.

План Путіна: чим небезпечний референдум про приєднання АРК до РФ
Андрей Окара, російський політолог:

- Очевидно, що присутність "зелених чоловічкі " на території Криму, фігура Сергія Аксьонова та сьогоднішнє рішення про проведення референдуму - три нерозривних ланки одного ланцюга. Випадання кожного з них зруйнувало б задуману схему з переформатування території держави Україна. "Зелені чоловічки" повинні забезпечити успішне проведення референдуму і контроль над ситуацією, Аксьонов потрібен для того, щоб Крим можна було назвати державним утворенням і номінально вести з ним якісь переговори, а референдум - для легітимізації відділення автономії від України.

Можна називати цю схему планом Путіна, але я б пішов далі і сказав, що це схема диявола. Тому що те, що відбувається сьогодні в Криму, загрожує падінням сучасної системи міжнародних відносин і згодом - новою гонкою озброєнь і початком Третьої світової війни. Це неминуче в разі відсутності загальноприйнятих дотримуваних правил гри. Жертвою кримської агресії Росії може стати весь світ.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ в Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини