RU

Півмільярда за владу. Як влаштовано ринок торгівлі посадами в Україні

Півмільярда за владу. Як влаштовано ринок торгівлі посадами в Україні - Фото
Хабар розміром 6 млн доларів готівкою (Фото: прес-служба НАБУ)
15.06.2020, 13:03

Від вчителя до депутата. LIGA.net склала ТОП-30 посад, які намагалися купити або продати за останні п'ять років в Україні

У травні Національне антикорупційне бюро розпочало гучне розслідування – детективи перевіряють на причетність до торгівлі високими посадами главу Офісу президента Андрія Єрмака. Приводом для цього стали відеозаписи, на яких його брат, Денис, нібито домовлявся про кілька кадрових призначень за гроші. На записах згадувалися посади голови Енергоатома, керівника Національного комплексу "Експоцентр України", пости в київській митниці, міністерстві інфраструктури, Укрзалізниці.

LIGA.net вирішила розібратися, наскільки унікальна для України практика торгівлі посадами.

Не унікальна. У судовому реєстрі та офіційних повідомленнях правоохоронних органів ми знайшли близько 50 справ, пов'язаних із торгівлею посадами за останні п'ять років.

На їхній основі ми склали ТОП-30 найбільш "дорогих вакансій". У доларовому еквіваленті вартість цих "лотів" сумарно перевищує $16 млн (або близько 430 млн гривень).

Але це і близько не "обсяг ринку" торгівлі посадами, оскільки ми оперуємо лише офіційною інформацією, коли продавців або покупців ловили за руку.

В Україні продаються не тільки мандати народних депутатів, судові статуси або високі пости в оборонній сфері, гроші просять навіть за вакантні місця медсестер, касира на вокзалі, провідника в поїзді. Останні приклади – медсестри, провідник і касир не увійшли до рейтингу ТОП-30, але за цю роботу люди також викладають чималі гроші: від 500 до 1500 доларів.

Згідно з матеріалами розслідувань, за $100 000 можна обирати між портфелями голови обласної податкової, головою Держлісагентства або начальника управління в Одеському порту.

Найдорожчими виявилися крісла губернаторів (від мільйона до трьох мільйонів доларів), мандат народного депутата ($1,75 млн), пост директора Одеського припортового заводу за $5 млн.

Мільйони доларів за посаду - не нововведення постреволюційного часу в Україні. Колишній перший заступник міністра інфраструктури в 2015-му Володимир Шульмейстер розповідає, що через кілька тижнів після його приходу до міністерства один досвідчений голова департаменту зізнався, що за крісло першого заступника зазвичай платили $5 млн. “Він дуже здивувався і, мабуть, не повірив, коли почув, що мене призначили без грошей, - говорить Шульмейстер. І додає, що дуже скоро переконався в реалістичності цифри: "Інвестицію" розміром $5 млн можна відбити за рік, якщо брати хабарі і не заважати схемам працювати", - говорить колишній чиновник.

До ТОП-30 увійшли також місце начальника виправної колонії за 20 000 доларів, юриста Фонду держмайна (10 000 доларів).

Одне з пояснень жвавої торгівлі посадами - за неї суворо не покарають.

Свіжий приклад: вирок одному з фігурантів справи про підкуп голови Фонду держмайна. Нагадаємо, в січні стало відомо, що главі Фонду держмайна Дмитру Сенниченку запропонували $5 млн хабара за призначення потрібної людини директором Одеського припортового заводу, про що Сенниченко повідомив правоохоронцям. Він протягом кількох місяців співпрацював зі слідством. В результаті детективи НАБУ затримали трьох осіб за передачу частини обумовленої суми. За законом, подільники повинні були сісти до в'язниці на строк від п'яти до десяти років (ч. 4 ст. 369 КК України).

Але не сядуть.

28 травня Вищий антикорупційний суд визнав винним одного з них, колишнього адвоката, який вирішив піти на угоду зі слідством. Завдяки цьому п'ять років ув'язнення йому замінили на три роки умовно.

Без тюремного покарання виявився ще один торговець посадами, який за $10 000 обіцяв допомогти стати детективом НАБУ. Чотири роки тому його оштрафували за цей злочин на 25 500 гривень.

Ще одна проблема - встановити причетність високопоставлених осіб, а не тільки посередників. Один із прикладів - розслідування про вимагання $100 000 за крісло директора хлібокомбінату. Два роки тому рівно стільки запросили у в. о. директора Полтавського комбінату хлібопродуктів Олега Старих за право залишитися на посаді. Пропозиція надійшла від знайомого, який хвалився зв'язками з топ-чиновниками в Мінагрополітики. Він навіть сприяв зустрічі керівника Полтавського КХП із держсекретарем міністерства Владиславом Андроновим. Після зустрічі посередник отримав частину суми, яку просив. При цьому в матеріалах кримінального провадження уточнюється: держсекретар не знав про злочинні наміри продавця посади. А саме розслідування триває вже третій рік.

Таблицю зі списком ТОП-30 посад, які купувалися або продавалися за останні п'ять років, можна подивитися за цим ПОСИЛАННЯМ.

Читайте російською: Полмиллиарда за власть. Как устроен рынок торговли должностями в Украине

Федор Орищук
Федор Орищук
редактор LIGA.net
Олександр Надельнюк
Олександр Надельнюк
редактор по роботі з даними, Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини