Перші підсумки атестації: чи відбувається оновлення поліції

14.09.2016, 10:40
Перші підсумки атестації: чи відбувається оновлення поліції - Фото
Затримання поліцейського в Кривому Озері. Фото - novosti-n.org

Цілі, які ставилися перед атестацією, поки що не досягнуто: система МВС успішно чинить опір, дані про оновлення поліції фактично засекречені

30 вересня в Україні закінчиться атестація співробітників поліції. Про це кілька днів тому повідомила глава Нацполіції  Хатія Деканоїдзе. Швидкістю реформ, як мінімум на публіку, вона задоволена. "Як би мене не критикували, назвіть мені хоч одну правоохоронну структуру, де сталася б така хвиля очищення (як в поліції)", - запропонувала Деканоїдзе журналістам.

Оптимізм Деканоїдзе поділяють далеко не всі. Законодавчі та організаційні лазівки в процесі атестації дозволили багатьом сумнівним кадрам зберегти посади в новій поліції або відновитися в них через суди. За останні тижні співробітники поліції кілька разів потрапляли в епіцентр скандалів. Найгучніший з них стався в ніч на 24 серпня в Миколаївській області: поліцейські підозрюються у вбивстві жителя селища Криве Озеро. Висновок судмедекспертів однозначно: причиною смерті стала гостра внутрішня кровотеча і травматичне ураження серця.

Суд заарештував  трьох поліцейських без права внесення застави, райвідділ розформовано.

Атестація миколаївської поліції, яка повинна була очистити систему, пройшла навесні. "За нашою інформацією, один з цих поліцейських взагалі не проходив атестацію, тому що значився водієм, - розповів ЛІГА.net волонтер, колишній член атестаційної комісії Роман Синіцин. - Ще один був звільнений і відновлений через суд. Один атестацію пройшов, але, ймовірно, заочно. Комісія могла вирішити: він молодий, всього пару років працює, не встиг зіпсуватися, дамо йому шанс. А до подій в Кривому Озері якраз молоді, 1992-94 року, і причетні. Дуже багато способів було уникнути чесної атестації" .

Редакція ЛІГА.net запросила в Національній поліції результати атестації всіх шістьох поліцейських, які були присутні на місці вбивства чоловіка в Кривому Озері. Відповідь на цей офіційний запит буде опублікований на нашому порталі. Іншого способу отримати від поліції дані, які спочатку планувалося розміщувати у відкритому доступі - поки немає.

Що приховують

Централізована інформація про результати атестації поліції у відкритому доступі, м'яко кажучи, неповна. На сайті Нацполіції в розділі з відповідною назвою тільки таблиця зі 173 прізвищами, датована ще 22 січня 2016 року. Так що судити про масштаби звільнень можна виключно з публічних заяв керівництва поліції. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков в травні оголосив, що з керівництва поліції атестацію не проходять 25-30% співробітників, з рядового складу 12-15%. Глава Нацполіції Хатія Деканоїдзе в липні повідомила, що за рік переатестовано 30 тисяч колишніх міліціонерів, і ще 4 тисячі атестацію не пройшли. "З них 30% - керівний склад, це великі цифри", - сказала вона. У Києві провалили перевірку 11% особового складу.

За даними джерела  ЛІГА.net в Нацполіції, за рік атестації вдалося звільнити близько 4500 співробітників поліції. Близько тисячі з них своє звільнення оскаржили в судах. Але точних результатів атестації немає навіть у представників атестаційних комісій.

"Результати де-факто засекречені, незважаючи на численні обіцянки їх опублікувати, купу запитів із цього приводу і навіть петицію", - пояснила ЛІГА.net Євгенія Закревська, адвокат Небесної сотні і учасник центральної апеляційної комісії.

Персональні результати атестації не публікуються. Дізнатися, кого з діючих співробітників дійсно переатестовано, хто відновився через суд, а хто скористався дірами в процесі і взагалі уник переатестації - практично неможливо.

"Дані по атестації не надаються або надаються через раз, і неповні, на запити журналістів, волонтерів та небайдужих людей. Чому ця суспільно важлива інформація не публікується? Відповідь, як на мене, очевидна: публікація списків дозволила б виявляти всіх, хто обійшов атестацію, змахлювати, звільнився в процесі або перед атестацією, щоб потім відновитися в іншій області. Показала б касти недоторканних, які взагалі уникнули атестації", - говорить Закревська.

На думку адвоката, така таємничість повністю нівелює саму ідею атестації.
Результати де-факто засекречені... Публікація списків дозволила б виявляти всіх, хто обійшов атестацію, змахлювати, звільнився в процесі, щоб потім відновитися в іншій області. Показала б касти недоторканних  
"Навіщо було витрачати час, ресурси на організацію комісій, співбесід і так далі, якщо, наприклад в Кривому Озері, де атестація завершилася ще навесні, 24 серпня на виклик по "102" виїжджає Денис Ляхвацький, який не проходив атестацію? Виклик закінчується вбивством людини. Денис Ляхвацький, який не проходив атестацію - основний підозрюваний... Чому так сталося? Чому ця людина приїхала на виклик в поліцейській формі з посвідченням поліцейського? Тому що персональні результати атестації по Миколаївській області нікому не відомі. Інформація про те, хто з діючих співробітників проходив атестацію, а хто ні і з яким результатом - відсутня. Ніхто не відповідає за те, що в управлінні працюють неатестовані поліцейські. Чомусь ніхто не хоче озвучити страшний висновок: якби до атестації керівництво поліції ставилося серйозно, якби рішення атестаційних комісій виконувалися, а неатестовані поліцейські дійсно не могли б працювати в поліції, цього конкретно вбивства б не було", - стверджує Закревська.

Що планувалося

"Поліції потрібні нові кадри, а старі, що дискредитували себе, підуть. Будуть вони при цьому якось опиратися чи ні - неважливо. Я довіряю атестаційним комісіям. Нам відомо якщо не про всі, то майже про всіх корумпованих співробітників старої міліції ... Ми будемо працювати над тим, щоб суспільство довіряло поліції. Довіра з боку суспільства - кращий показник ефективності", - говорила ЛІГА.net в розпал атестації, в лютому, керівник Національної поліції Хатія Деканоїдзе.

Як показала трагедія в Кривому Озері, жодна з цих цілей в повній мірі не досягнута. По суті змінилося небагато: нова патрульна служба (підтримка в квітні - 43,9% за даними Центру Разумкова), нормальна форма, сучасні пріуси і велопатрулі на вулицях. За цією вивіскою, в стінах райвідділів, все як і раніше.

"Атестація як частина реформи поліції провалена. І причин цьому дуже багато", - стверджує Синіцин.

Спочатку передбачалося, що атестація відсіє з поліції корупціонерів з сумнівним рівнем доходів і способом життя, професійно і інтелектуально непридатних співробітників. Для цього всі поліцейські повинні були здати тест на знання і логіку, а пізніше підтвердити свій рівень на особистих співбесідах з представниками атестаційних комісій.

"В комісію справа кожного поліцейського заходила з усією історією, кар'єрними пересуваннями, дисциплінарними стягненнями, результатами тестів. На співбесіді члени комісії могли задавати йому будь-які питання: і по кар'єрі, і за законодавством, і за декларацією. У нас також була таблиця із зауваженнями громадян до того чи іншого співробітника. У деяких рідкісних випадках, якщо у нас були серйозні сумніви, приймалося рішення відправити людину на поліграф. Але це складна і довга процедура, тому в більшості випадків обходилися без неї", - розповіла ЛІГА.net глава атестаційної комісії Національної поліції Києва, член експертної ради з реформування при МВС Анастасія Леухіна.

У Атестаційний комісії на старті, в надії дійсно змінити систему, увійшли волонтери, адвокати, журналісти, громадські організації. Але навесні вони почали масово виходити з процесу атестації.

Хто і чому саботував атестацію

"У якийсь момент ми зрозуміли, що процес атестації почав повністю контролюватися радниками Авакова. І ми не бачили сенсу залишатися в ньому в ролі статистів. Насправді, серйозних "системоутворюючих ментів" ніхто не звільняв, а перетягував в нову поліцію мало нема за вуха ", - розповів Роман Синіцин.

"Як ви собі уявляєте, коли радники Авакова самі відбирають громадськість для участі в атестаційних комісіях? З квітня в результаті якихось підкилимних ігор цим процесом почали керувати пан Філенко, Апостол, Стойко. Вони відбирали громадськість в комісії, проводили з ними співбесіди", - додав він.
Як ви собі уявляєте, коли радники Авакова самі відбирають громадськість для участі в атестаційних комісіях? З квітня в результаті якихось підкилимних ігор цим процесом почали керувати пан Філенко, Апостол, Стойко 

Синіцин каже, що цю проблему активісти обговорювали, в тому числі, і з Хатією Деканоїдзе, яка обіцяла спробувати виправити ситуацію. "Виправилися до того, що радники Авакова почали формувати ручні комісії. В результаті туди часто потрапляють люди з орбіти Міністерства внутрішніх справ. Профспілка МВС - ну яка це громадськість? Чому там немає АТОшників, волонтерів, антикорупціонерів? Нещодавно був великий скандал в Житомирі, коли в комісію взяли київського авторитета Ігоря Фадєєва на прізвисько Москва. Його з комісії прибрали", - розповів Роман Синіцин.

"Але ніхто зі співробітників МВС і керівництва області, які рекомендували і затвердили Фадєєва, ніякого покарання не поніс", - додає Євгенія Закревська.

За її словами, в певний момент Хатія Деканоїдзе не змогла подолати тиск міністра, погодилася на вбивчий компроміс, і правила гри змінилися. Громадськість в атестаційні комісії стало відбирати не міжнародне агенство ICTAP, а радники Авакова, принцип формування комісій змінився, критично налаштована частина суспільства втратила можливість потрапити в комісії або виявилася в меншості, нездатній впливати на рішення. "Тобто були порушені базові умови суспільного договору - доступ суспільства і реальну участь в ухваленні рішень по атестації. Як тільки огранізацією процесу стали керувати радники Авакова, члени комісій, наприклад, перестали отримувати інформацію зі спеціальної форми, розміщеної на сайті нацполіції, куди направляли інформацію і докази про нечесну або негідну поведінку тих, хто атестуються. Так наприклад, це було у Вінниці", - пояснила вона.

Успішно переатестованих поліцейських у Вінниці - одиниці. Одна з комісій, як повідомили активісти, з чотири сотні людей звільнила тільки десять - а це 2,5%.

У Чернігівській області переатестація закінчилася тиждень тому. Відсоток звільнених - 4%. "Це ще не враховуючи апеляційну комісію в Києві, через яку, як правило, відновлюється половина. Залишається 2%. З них десь 80% підуть до суду. Наша статистика - суди відновлюють 85%. Тобто на виході ми навіть 1% звільнених не отримаємо", - констатує Синіцин.

За даними джерела ЛІГА.net в поліції, звільнення в судах оскаржили близько тисячі колишніх міліціонерів. "Близько 200 справ ми вже програли, близько 70 виграли. По суті, судді просто не визнають атестаційне право комісій", - говорить співрозмовник.

"Дуже погано прописана нормативкуа Ми вже розуміємо, що вона реально дірява, там є суперечності з Трудовим кодексом. А прописував нормативку юрдепартамент (МВС), пан Жиденко. Він працював заступником начальника ще при Захарченку. Ми неодноразово приходили говорили Деканоїдзе: ось косяки, давайте їх виправляти, не передбачена відеофіксація, а менти потім в суд приходять і розповідають, що ми їх на комісії принижували. Але чомусь вони дуже пручалися внесенню правок в нормативно-правову базу. Ми подивилися на це, витратили купу своїх грошей, часу, в п'яти областях були, і вирішили більше участі не брати. У травні-червні ряд організацій вийшов з процесу атестації", - говорить Синіцин.

Відповідальність несуть особисто Аваков - в частині спрямування всіх зусиль на те, щоб атестацію не допустити, перетворити на профанацію... Особисто Деканоїдзе - в тій частині, в якій вона не змогла протистояти тиску Авакова і завершити розпочате 

Закревська на питання ЛІГА.net, хто винен в такому стані речей, відповіла: "Особисто Арсен Аваков - в частині спрямування всіх своїх зусиль на те, щоб атестацію не допустити, перетворити на профанацію або максимально знизити її ефективність. Починаючи з того, що Хатію він призначив керівником поліції лише після того, як закінчився термін для юридично чистої атестації на той момент ще міліціонерів, без можливості їх відновлення через суд. Особисто Хатія Деканоїдзе - в тій частині, в якій вона не змогла протистояти тиску Авакова і завершити розпочате. Плюс величезна інерція всієї системи, більшість винятково якої, незалежно від Авакова і Хатіі, чіплялися і чіпляються за свої місця і посади всіма силами".

Джерела ЛІГА.net в нацполіціі стверджують, що Деканоїдзе все це не влаштовує, і вона шукає можливість повторно відсторонити від роботи поліцейських, які не пройшли атестацію, але відновилися через суди. У грудні в структурі поліції повинна пройти реорганізація, яка дозволить досягти цієї мети. "Хоча вони, звичайно, знову підуть в суд", - відзначило джерело. Сама Деканоїдзе неодноразово називала переатестацію безперервним процесом, який лише у віддаленому майбутньому приведе до очищення.

У чому проблема громадянського суспільства

"Я була в Чернігові, коли ми відбирали громадські організації в комісії. І вибір був дуже мізерний", - пояснює Анастасія Леухіна. За її словами, в Києві дійсно є пул сильних громадських організацій, які можуть провести атестацію і відповідати за результат, але і їх не завжди достатньо - тому що участь в атестації вимагала великих тимчасових неоплачуваних інвестицій. У Чернігові їх - одиниці, і то не всі подалися на відбір.

"Коли в комісії відбирали представників громадськості, я працювала з деякими з радників Авакова, і не бачила великого тиску. У нас були розбіжності, але я не бачила великих зусиль по просуванню тієї чи іншої групи. Зате я бачила дуже низьку якість суспільних організацій і активістів. Людей з репутацією, які хотіли б брати участь в процесі атестації, було мало. Вибирати було практично ні з кого. Іноді ми опинялися в ситуації, коли всіх подивилися і всіх відсіяли, тому що вони не відповідали критеріям - це аполітичність, репутація, портфель організації, і вміння вести діалог. І в підсумку виходило, що поставити в комісію зовсім нікого. Доводилося йти на компроміси. І в цьому я бачу дуже велику проблему", - підкреслила Анастасія Леухіна.

Коли в комісії відбирали представників громадськості, я працювала з деякими з радників Авакова, і не бачила великого тиску. Зате я бачила дуже низьку якість суспільних організацій і активістів 
За її словами, громадянське суспільство постійно бореться за право впливати на процес прийняття рішень. "Але ми забуваємо про те, що у нас в багатьох регіонах і взагалі в середньому по країні громадських організацій або немає, або незрозуміло, чим вони займаються і під що створені, або їх критично мало. Дуже велика печаль у нас відбувається з громадянським суспільством, і дуже важливо його розвивати, щоб активні організації та місцеві лідери могли гідно і системно моніторити роботу поліції, озвучувати порушення, боротися за те, щоб їх не було. Система зсередини завжди знайде спосіб самозберегтися, якщо не вибудувати потужні важелі зовнішнього контролю", - вважає вона.

Чи є хороші новини


"Таку атестацію дійсно не проводив ніхто і ніколи. Ніхто в світі. Ми були практично першопрохідцями, і мені здається, що багато чого з цього винесли. Атестація показала, які у нас проблеми з освітою поліцейських, і нам стало зрозуміло, який в реальності рівень співробітників поліції ", - зазначила Анастасія Леухіна.

"Рівень підготовки в середньому - низький, іноді навіть критично низький. Бували випадки, коли ми взагалі не розуміли, як людина може працювати начальником райвідділу, здавши тести на 8 балів з 60. Мені здається, навіть генератор випадкових чисел дав би кращий результат. Молоді співробітники, які щойно закінчили академії, не мали уявлення про базові поняття конституційного права. На питання, хто є джерелом влади, могли відповісти: Аваков, Кабмін, Рада. Ми починали питати: ви всього два роки тому закінчили академію, якою була тема дипломної роботи? Не могли пригадати, а потім деякі зізнавалися, що їх робота коштувала 500 доларів. Часто слідчі не орієнтувалися в КПК, не могли перерахувати вимоги по затриманню людини, а це ті речі, з якими їм доводилося стикатися щодня", - сказав Синіцин.

Але був серед атестованих поліцейських, додає Роман Синіцин, і невеликий відсоток дуже освічених, із знаннями іноземних мов, людей, які були недооцінені і гідні зайняти більш високі посади.

"З того, що я бачила в регіонах, процес атестації мав сенс не тільки для звільнення, але і для підвищення поліцейських в посадах. Є відсоток людей в системі, які достатньо грамотні і освічені, але у них немає зв'язків, і вони просто не могли просуватися вгору. Переатестація допомагала виявляти такі випадки", - додала Леухіна.

Зараз дуже важливо, вважає вона, контролювати процес набору нових поліцейських на відкриті вакансії: "Після того, як виполов на полі бур'яни, дуже важливо його правильно засіяти... У мене склалося враження, що нам треба зробити три речі: перше - повністю змінити систему освіти і по контенту, і за форматом, друге - змінити якість лідерства всередині системи, і третє - знаходити нових людей, які впровадять зміни".

"Якісь цілі мимоволі досягнуті, але далеко не ті, які ставилися і очікувалися", - говорить Закревська. На її думку, головною метою атестації було отримання керівництвом поліції довіри громадян, достатньої для продовження реформи, закріплення певного статусу кво. "Суспільство залучається до процесу фільтрації правоохоронців і разом з керівництвом поліції розділяє ризики такого рішення і погоджується з результатом. Погоджується тимчасово - на період проведення подальшої реформи. Керівництво поліції отримує запас довіри і працює далі. Тобто полягає такий суспільний договір: ви (суспільство) взяли участь в процесі, керівництво поліції довіряє рішенням суспільства, процес не є досконалим і не закінчений. Але є такий проміжний результат - переатестовані поліцейські, які не ідеальні, але вже відрізняються від міліції. і суспільство погоджується вважати їх поліцейськими, довіряти їм, більшою мірою - авансом. А керівництво поліції отримує час і довіру для проведення подальших етапів реформи. Так ось - ця мета не досягнута. Довіри немає".

Проте, каже Закревська, в процесі атестації громадськість знайшла союзників в особі патрульних поліцейських: "І союз цей не обіцяє нічого хорошого перевертням в погонах, які залишилися в поліції. Як виявилося, не тільки в особі патрульних - серед "старих міліціонерів" теж є ті , кого дістав поточний стан речей, хто щиро не сприймає хабарі, кришування, для кого дійсною, а не декларованою метою є розкриття злочинів. Так, їх мало, але, виявляється, вони існують. І тепер навіть взаємодіють з громадськістю. У багатьох членів атестаційних комісій, крім чорного списку поліцейських, з'явився і білий список. Ця маленька фрагментарна довіра запустила дифузію, яка буде і далі руйнувати стіну недовіри, підвищувати видимість тих процесів, які відбуваються в поліції, допомагати очищати поліцію".

Що далі

Через місяць в Грузії пройдуть парламентські вибори, на яких лідирують Єдиний національний рух (партія Міхеіла Саакашвілі) і правляча Грузинська мрія. Розрив між ними зараз, як показують останні опитування громадської думки, трохи більше 1%. І якщо в жовтні ЄНР виграє ці вибори, відправивши партію Іванішвілі в опозицію, то команда Саакашвілі може вирішити повернутися на батьківщину. Деканоїдзе - теж. Хоча на прямі запитання журналістів із цього приводу вона не відповідає і поки, каже, впритул займається реформою української поліції.

Попередньо на вересень в Нацполіціі заплановані організаційні та структурні зміни, в тому числі реформа кримінального блоку. Закінчується розробка плану розвитку НПУ до 2020 року. Все це вимагає внесення змін до Кримінально-процесуального та закон про нацполіцію, щоб ввести нову посаду детектива. Планується перевчити і посилити роль дільничних, перевчити і розвантажити слідчий блок, патрульним поліцейським дати право розслідувати дрібні злочини, і підвищити зарплати всім співробітникам поліції - як мінімум до 8 тисяч гривень.

Все це потребує двох речей. По-перше, політичної волі керівництва держави і особисто міністра Авакова. Перші підсумки атестації не вселяють оптимізму із цього приводу. По-друге, великих коштів. Як стало відомо 
ЛІГА.net, Деканоїдзе зараз веде переговори про підвищення бюджету Нацполіції на 2017 рік, інакше грошей не вистачить не тільки на реформу, а й на роботу в існуючому форматі. Спочатку Деканоїдзе запитувала бюджет в розмірі 40 млрд грн, але в підсумку погодилася на цифру 27 млрд. Основна частина цих коштів (60%) піде на зарплати, решта - на форму, пальне для патрульних, боєприпаси та спецзасоби.

На питання 
ЛІГА.net, що з приводу цієї цифри в майбутньому бюджеті каже прем'єр-міністр Володимир Гройсман, джерело відповіло: "Сказав, що буде підтримувати. Але поки новини не дуже хороші".

Негативні сигнали надходять і по новій патрульній службі, попереджають волонтери. "Деякі люди бігають по міністерству на Богомольця, щоб перепідпорядкувати патрульну поліцію райвідділам. Якщо це почнеться, відсотків тридцять патрульних, які прийшли в службу щось міняти, звільняться. У них і так зараз відкриті конфлікти зі слідчо-оперативними групами, коли вони когось приймають, привозять в райвідділи, а затриманих тут же, часто показово, відпускають. Цих найініціатівниших правильних людей система просто з'їсть ", - говорить Роман Синіцин.

В патрульній поліції цю інформацію поки спростовують і наполягають - ніякого відкату назад не буде.

"Це неправда, - запевнив
ЛІГА.net начальник Департаменту патрульної поліції Євген Жуков. - Я борюся за те, щоб патрульних не перепідпорядковували. Всі управління патрульної поліції будуть підкорятися департаменту".

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГА.net в Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини