RU

Переворот в голові. Відлуння скандальної заяви Януковича

04.11.2011, 09:55
Переворот в голові. Відлуння скандальної заяви Януковича - Фото
2408c293e6b46fa7639d367215e0b883.jpg

У середу президент Віктор Янукович привселюдно заявив, що "отримує сигнали" про закупівлю зброї та можливі атаки на представників влади

За словами глави держави, йому доповідають, що в країні готуються збройні напади на органи влади. "Є заклики до революції. Сьогодні мені правоохоронні органи надають таку інформацію, що йде скупка зброї в країні та підготовка до збройних нападів на органи влади", - сказав Віктор Янукович в ході розширеного засідання Кабміну 2 жовтня.

Реакція силовиків на ці заяви була неоднозначна. Тобто, з одного боку і МВС і СБУ заявили, що не мають інформації про зброю і переворот. З іншого боку, пізніше в ЗМІ потрапила інформація нібито від СБУ, згідно з якою, в "конторі" знають не тільки про зброю, а й про загрозу життю самого глави держави. А 3 жовтня голова підкомітету з питань державної безпеки, генерал-лейтенант СБУ Олександр Скибинецький все-таки заявив, що напад на владу неможливий. "Думаю, що це неможливо. Особисто я не знаю таких опозиційних організацій, які готували б щось подібне", - сказав він.

У свою чергу, в Адміністрації президента наголосили, що президент відповідає за свої слова. "Ми не вкладаємо в уста глави держави інформацію, глава держави добре інформована людина і він завжди відповідає за свої слова сам", - сказала радник президента Ганна Герман.

Також підтримав президента представник партії влади регіонал Василь Грицак, висловивши думку, що в Україні є сили, здатні на операції із застосуванням зброї. "Справа в тому, що якщо подивитися статистику з 2005 року по МВС, то ви побачите, що не було й дня, щоб міліція не знаходила якусь зброю", - аргументував Грицак.

Політичні опоненти нинішньої влади відреагували теж цілком очікувано. Наприклад, у Батьківщині Януковича назвали параноїком, наголосивши, що він повністю залежить від силових структур. "Янукович підтвердив, що він - параноїк, який боїться власного народу. Саме тому він ховається від людей за броньованим склом у кортежі, перекриваючи дороги і будуючи вертолітні майданчики", - зазначили в партії. Віце-спікер Микола Томенко від імені БЮТ і НУНС запросив в Раду для розповіді про ймовірні перевороти голів СБУ та МВС. Пізніше Томенко розповів про три версії того, що мав на увазі президент, озвучені представниками Партії регіонів за один день. "Одна версія зводиться до того, що це мисливці скуповують зброю, оскільки нема чого їсти і потрібно заготовити м'ясо. Інші висловили точку зору про те, що це опозиція ходить з арматурою, і арматуру зарахували до зброї. І третя точка зору зводиться до того, що це вкрай радикальні ліві сили на честь 7-го листопада - дня Жовтневої революції - хочуть провести нове збройне повстання ", - сказав політик.

Арсеній Яценюк, у свою чергу, пояснив Януковичу, хто, на його думку, активно займається поставками зброї в маси. "Президент поставив риторичне питання - хто продає зброю? Я можу розповісти президентові, хто продає зброю - можна в інтернеті переглянути - Міністерство внутрішніх справ України. А у Львівському інституті МВС сто з гаком одиниць зброї хто продав? А в Харкові, хто торгував зброєю, з якого потім здійснювали напади?", - зазначив Яценюк.

Політологи теж по-різному оцінили "небезпечні" слова президента. Так, на думку директора Центру політичних досліджень і конфліктології Михайла Погребинського, Янукович просто піддався емоціям, і на сьогодні про переворот не йдеться. "Я не думаю, що ця заява Януковича була зроблена з якоюсь політичною метою. Мені здається, що це було зроблено емоційно. Це реакція на ті відомості, які йому передали незрозуміло які силові структури", - зазначив політолог.

На його думку, якби існувала реальна загроза державному устрою, то інформація про це була б чітко акцентована і подавалася б інакше. "Про це б не говорилося так емоційно. А судячи з того, як це було виголошено, то мова йде просто про якихось відморозків, які бовкають, що вони будуть на когось нападати", - припустив експерт.

Професор кафедри політології НаУКМА, політолог Олексій Гарань висловив думку, що Янукович своєю заявою про масову скупку зброї людьми і підготування до збройних нападів на органи влади продемонстрував повний маразм діючої влади. "Ця заява нагадує промови, які були в радянські часи. Мені це здається абсолютно абсурдним. Слова Януковича, вибачте мені за це слово, демонструють повний маразм цієї влади", - сказав експерт. За його словами, метою таких заяв може бути виправдання жорстких заходів по відношенню до протестуючих людей, а також дискредитація опонентів влади.

На думку директора політико-правових програм Центру ім.Разумкова Юрія Якименка, президент дає зрозуміти, що проти демонстрантів може бути застосована сила. "Ця заява відображає тривожні настрої, які існують при владі з приводу того, як суспільство сприймає дії уряду", - наголосив Якименко. За його словами, в країні об'єктивно зростають протестні настрої. "Що стосується самої заяви президента про скупку зброї, то це більше схоже на застереження тим, хто незадоволений владою: будуть протести - буде застосування сили", - зазначив політолог.

Минуло два дні, а інформаційний простір України продовжує вирувати. Що й не дивно - після таких заяв першої особи держави цілком можна очікувати, що вал коментарів, глузувань, спекуляцій і страхів буде наростати ще довго.

Олексій ПЕТЮХ
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини