RU

Пауза Сергія Тігіпка

27.01.2010, 14:55

До позиції Сергія Тігіпка серйозно прислухається майбутній Президент. Але тільки хто це, поки неясно, і вирішення ситуації значною мірою залежить саме від цього політика. А він поки не поспішає з "вердиктом", витримуючи справді "мхатовську" паузу

Політичний портрет Сергія Тігіпка здатний зацікавити навіть людину досвідчену в українському "живописі". З вершин влади (Віце-прем'єр, Міністр, глава Нацбанку) він пішов практично у повну невідомість, а потім так само стрімко "випірнув" на поверхню і "примусив себе поважати". Сказати тільки: до його позиції серйозно прислухається майбутній Президент України. Але тільки хто це, поки неясно, і вирішення ситуації значною мірою залежить саме від Сергія Леонідовича. А він поки не поспішає з "вердиктом", витримуючи справді "мхатовську" паузу.

Як відомо, у першому турі президентських виборів С.Тігіпко взяв "бронзу" з результатом у 13,06% (3 млн. 211 тис. голосів). І хоча до другого туру цей кандидат не потрапив, однак його результат сильно зацікавив лідерів виборчої гонки. Зокрема вже 18 січня, наступного дня після голосування, народний депутат від БЮТ Сергій Соболєв заявив, що БЮТ почав перемовини з С.Тігіпком і Арсенієм Яценюком про підтримку Юлії Тимошенко у другому турі. Про умови "торгів" тоді замовчали.

Сам кандидат, як виявилося, вів перемовини не тільки з командою нинішнього Прем'єра. "Я провів перемовини з Тимошенко і Януковичем в один день. Є певні пропозиції, але я не хотів би їх озвучувати. Поки що моя позиція залишається незмінною. Я не буду пропонувати своїм виборцям за моїми рекомендаціями визначатися, як голосувати у другому турі", - сказав С.Тігіпко. Проте деталей він не озвучив.

Пізніше виявилося, що ставки надзвичайно високі. Через день кандидат повідомив, що отримав пропозиції від українських олігархів про співпрацю у реалізації його партійного проекту. "Без фінансування партії складно буде обходитися, але вибудовувати партію на олігархах - це неправильно", - сказав тоді С.Тігіпко. На питання, чи все ж отримані вже конкретні пропозиції від олігархів, політик зазначив: "Вже є. Передусім, вони пов'язані з розв'язанням місцевих проблем". Він повідомив, що перемовини вже проводяться, але імена власників великого бізнесу назвати відмовився.

Того ж дня лідер Партії регіонів Віктор Янукович, анітрохи не вагаючись, заявив, що у другому турі за нього проголосує більшість виборців, які раніше підтримували С.Тігіпка. До того ж він звернув увагу на те, що передвиборча програма С.Тігіпка практично нічим не відрізняється від його власної програми: відмінності є лише в окремих аспектах. "Ми це повинні пояснити нашим виборцям. І я впевнений у тому, що вони нас зрозуміють", - сказав В.Янукович.

Сам же С.Тігіпко у відповідь повідомив, що готовий розглянути пропозиції про його участь у владі тільки після закінчення президентських виборів. До того ж він висловив готовність піти в опозицію.

У цей час основна суперниця В.Януковича, що бореться також за голоси С.Тігіпка, не сиділа склавши руки. Ю. Тимошенко зробила "хід конем" - прямо запропонувала "бронзовому призеру" посаду Прем'єр-міністра, тобто свою власну, яку вона збиралася звільнити після обрання Президентом. "Я запропонувала Сергію Тігіпку не тільки співпрацювати і стати моїм надійним партнером, я запропонувала йому посаду Прем'єр-міністра. Я думаю, що зараз рішення і відповідь - за ним", - наголосиала Ю.Тимошенко.

С.Тігіпко визнав, що основний пріоритет його команди на сьогоднішній день - посада Прем'єра, з якою можна буде максимально вплинути на країну. "Але прем’єрство без політичної сили, без фракції позаду тебе - воно дуже легковагове. Цілком можливо, що просто не дадуть зробити якісь реформи", - до того ж зазначив політик. Отже, сторони пішли на зближення.

Щоб пришвидшити процес, Ю.Тимошенко зробила ще один сильний хід. Вона заявила, що запропонує С.Тігіпку посаду Прем'єр-міністра, навіть якщо він не підтримає її у другому турі. "Якщо він не захоче визначитися до другого туру, я можу всім людям, які голосували за Тігіпка, сказати, що після перемоги на президентських виборах, я обов'язково повторю йому свою пропозицію", - зазначила глава уряду.

Вона також, як і В.Янукович, побачила схожість програми С.Тігіпка зі своєю власною. "Я бачу, що вони збігаються на 90%", - зазначила Прем'єр.

Віце-спікер, представник БЮТ Микола Томенко, у цей час відкрив деталі перемовин у протилежному таборі. За його інформацією, команда В.Януковича намагається домовитися про співпрацю з С.Тігіпком в обмін на дострокові парламентські вибори. Самі регіонали щодо цього промовчали.

А С.Тігіпко нарешті набрався сміливості. Він заявив, що не відкидає питання прем’єрства і готовий ризикнути іміджем на цій посаді. "Якщо приходить новий Президент і скаже: "Шановні, вибори пройшли, багато було сказано, вибачаюся за цей популізм, країні потрібні зміни" - не побоюся непопулярних кроків, готовий їх робити як Прем'єр", - наголосив політик.

Водночас він визнав, що поки і В.Януковичу, і Ю.Тимошенко сказав "ні". "Я сказав "ні", тому що є декілька причин. Перша: за мене голосував все ж досить розумний електорат. ... До того ж може, це і не найголовніше. Я міг би когось підтримати, було б кого і що підтримувати. Але ось зараз, якщо послухати Януковича і Тимошенко, там чистий популізм. Там обіцянки, які не підкріплені просто конструктивними діями, які треба буде робити", - пояснив С.Тігіпко.

Через пару днів маятник гойднувся в інший бік. С.Тігіпко заявив, що не підтримає жодного з кандидатів у президенти у другому турі виборів Президента. "Зайняти позицію за Януковича або за Тимошенко - це образити свого виборця. Переважно це люди досить інтелігентні, досить молоді, що думають. Чому я повинен їм підказувати?" - сказав він.

Слід зазначити, що від регіоналів наразі жодних гучних пропозицій не надходило. Більше того, керівник виборчого штабу В.Януковича Микола Азаров наголосив, що про кандидатури на посаду Прем'єр-міністра і Першого віце-прем'єр-міністра говоритимуть тільки після другого туру. "Ми готові розширити свою команду за рахунок прихильників, зокрема і Сергія Леонідовича Тігіпка, готові розглядати будь-які пропозиції, пам'ятаючи про те, що ці пропозиції повинні бути найбільш реалістичними. Вони повинні бути підтверджені можливостями, зокрема кадрового потенціалу", - відхилився від конкретики М.Азаров.

Бачачи таку нерішучість у таборі суперників, Ю.Тимошенко вирішила натиснути. Вона офіційно запропонувала С. Тігіпку пост Прем'єра у разі своєї перемоги на виборах і зазначила, що чекає від нього відповіді до голосування у другому турі. "Звертаючись до Сергія Тігіпка з пропозицією очолити уряд, я розраховую, що він дасть чітку відповідь, щоб у людей була змога визначитися з голосуванням у другому турі", - резюмувала кандидат.

С.Тігіпко цього разу був конкретнішим. Він повідомив, що готовий прийняти портфель Прем'єр-міністра, якщо переможець виборів прикладе до нього карт-бланш на непопулярні реформи. "Умова одна - модернізація країни. Якщо сьогодні будуть готові підтримати ліберальними реформами ринкову економіку, якщо будуть готові підтримати демократію, тоді будь ласка, тоді можна йти у Прем'єри", - зазначив політик. "Дуже важливо, чи готовий буде Президент підтримувати непопулярні заходи, які необхідно вжити у країні. Потрібні жорсткі кроки, які слід провести і тут необхідна підтримка більшості і Президента", - додав він.

До того ж він наголосив, що готовий прийняти пропозицію очолити Кабінет Міністрів від будь-якого новообраного Президента. "Якщо новообраний Президент, Янукович це буде чи Тимошенко, сформує парламентську більшість і запропонує мені посаду Прем'єр-міністра, я готовий взяти відповідальність за зміни в країні. І готовий впроваджувати непопулярні реформи, пояснюючи, до якого позитивного результату вони з часом приведуть", - наголосив С.Тігіпко.

"Але просто працевлаштування мене не цікавить. Може йтися лише про пакетну угоду. Це прийняття необхідних законопроектів, затвердження антикризової програми, а потім вже кадрові призначення як інструмент для реалізації реформ. Головне, я впевнений, що всі обговорення пакетної угоди повинні пройти публічно. На будь-які кулуарні домовленості я не піду", - резюмував політик.

Давши свою згоду, С.Тігіпко, по суті, так і не сказав, з ким йому по дорозі у другому турі. Він явно залишає собі простір для маневру. Поки що він на роздоріжжі, але йти кудись не поспішає. Вже зрозуміло те, що залишатися на місці він не збирається.

Сергій Тігіпко: біографія та добірка новин >>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини