RU

Патріарх Кирил у Києві: пастир і політик

29.07.2011, 10:20
Патріарх Кирил у Києві: пастир і політик - Фото
caae22b5f68d453a6c4d07dedf05bd4c.jpg

Візит Кирила, Патріарха Російської православної церкви, знову призвів до загострення релігійних суперечностей у Києві. Прихильники РПЦ наполягають на пастирському характері політики Кирила, противники - говорять про прагнення московського ієрарха позбавити

Завершився черговий, п'ятий за останні два роки, візит Патріарха Кирила в Україну. На цей раз він був приурочений до святкування 1023-ї річниці Хрещення Русі і заснування Російської православної церкви. Традиційно новина про те, що в Київ знову їде голова РПЦ, розділила соціально активних громадян на два табори. Одні зраділи візиту пастиря, інші обурилися очевидним для них прагненням Москви підпорядкувати духовне життя України і українську церкву разом з її прихожанами і скарбницею. Примітно, що напередодні нинішнього візиту Кирила відбувся липневий собор Української православної церкви Московського патріархату, на якому була зроблена спроба розколу митрополії та зміщення митрополита Володимира.

Взяти участь в урочистостях з приводу 1023-ї річниці Хрещення Русі і зустрітися з українськими і російськими колегами в Київ прилетів і Патріарх Всієї Грузії Ілія II. Однак на фоні голови РПЦ грузинський Патріарх залишився майже непоміченим. Резонансна фігура Кирила, що наполегливо культивує концепцію "Руського миру" як духовну за формою, але по суті політичну єдність України, Росії і Білорусі, привернула уваги набагато більше. Тим більше, що все частіше звучать розмови про те, що в УПЦ МП не все гладко - зріє розкол, і це сильно турбує Патріарха.

До того ж, Найсвятіший сам дав мотив вважати, що в Україну його привели не лише урочистості. До офіційного приземлення в аеропорту "Бориспіль", де московського гостя чекали з хлібом-сіллю, він посадив свій літак на 700 км південніше - в Криму. Для неофіційної зустрічі з президентом Віктором Януковичем. Про що говорили президент і Патріарх? Це поки залишається таємницею, але навряд чи про 1023-ю річницю Хрещення Русі.

Що ж до спроби розколу в УПЦ МП, то вона базується на свідченнях учасників собору. Частина делегатів виступила з різкою критикою політики митрополита Володимира, який, на їх думку, віддаляє київську митрополію від Російської православної церкви. Віддалення ж від РПЦ, як вважають прихильники Московського патріархату, веде до потеплішання відносин з "розкольниками" з УПЦ Київського патріархату. А там, дивишся, недалеко й до неприйнятної для Росії реалізації ідеї помісної Української православної церкви.

УПЦ КП не проти діалогу зі своїми єдиновірцями з Московського патріархату. Черговим свідченням тому стало звернення невизнаного Москвою Патріарха Філарета до митрополита Київського Володимира, зроблене якраз в дні українського візиту Кирила. "Єдиним вірним шляхом для відновлення церковної єдності є діалог, остаточною метою якого стане утворення єдиної помісної православної української церкви, об'єднаної навколо Київського престолу", - говориться в документі.

"Ми бажаємо церковної єдності в Україні. Але вона не дорівнює підлеглості Московському патріарху. І все більше людей в Україні, в тому числі і у вашому середовищі, це розуміють", - заявив Філарет.

У свою чергу Патріарх Кирило продовжує наполягати на тому, що православну віру і духовність можна зберегти і примножити лише у разі єдності "російського православ'я". Природно, під проводом РПЦ. Патріарх наголосив, що сьогодні спадкоємці святої Русі живуть в різних державах. "Вони виросли самостійно, в межах своїх національних освіт, здійснюючи своє історичне призначення, але сила наша - завжди в святій Русі, яка живе в наших розумах і серцях. Це духовний генетичний код, який ми вбираємо з молоком матері, це та система духовних цінностей, яка об'єднує нас. Нехай Господь благословить нашу єдину церкву", - продовжив у Києві наполягати на ідеях "Руського миру" Кирил.

Візит голови РПЦ в Україну завершився ввечері 28 липня. Патріарх поїхав, залишивши своїх українських прихильників і противників при їх думках. Для одних його візит був і залишиться пасторським. Інші не схильні бачити в ньому нічого, крім руки Москви. Так, політолог і позаштатний радник президента України Дмитро Видрін сказав, що шукати політику в діях Патріарха не варто ні політикам, ні журналістам, ні рядовим прихожанам. "Я не тільки політолог, але й православний віруючий. Як віруючий я не можу коментувати політичну складову візиту Патріарха, вважаю це неприпустимим", - сказав Видрін. Що ж до частих візитів Кирила в Україну, експерт відповів коротко: "Для мене він (Кирил, – ред.) – пастир. Тому чим частіше - тим краще".

Проте колега Видріна, професор кафедри політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань переконаний, що візити голови РПЦ в Україну пронизані політикою. "Всі вони не пасторські, а скоріше політичні. Треба віддати Патріарху належне – він проводить вельми активну політику в українському напрямі, однак ця політика вигідна Росії, а не Україні. Що ж до розколу в УПЦ МП, то про це говорять давно, але навряд чи можна говорити про щось конкретне прямо зараз, за підсумками візиту Кирила в Київ", - сказав політолог.

Словом, закулісне життя церковних ієрархів було і залишається таємницею за сімома печатками. Однак наявність проблем всередині УПЦ МП констатує багато хто. І мало хто сумнівається в тому, що п'ятий візит в Україну за два роки – не межа і без того енергійної діяльності вельми зацікавленого у впливі на Україну Кирила.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини