RU

Панове народні депутати, засідання триває!

14.01.2010, 10:55

Позачергове засідання парламенту пирипало на останній тиждень перед виборами Президента. І, може, саме через це нічого не вийшло. Тобто вийшло як завжди. Але засідання, як і шоу, має тривати

Те, про що так довго говорили бютівці, здійснилося: Верховна Рада перервала свою передвиборчу відпустку і вирішила попрацювати. Позачергове засідання парламенту припало на останній тиждень перед виборами Президента. І, може, саме через це ніщо не вийшло. Тобто вийшло як завжди.

Про намір БЮТ скликати позачергове засідання парламенту завчасно попередила Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко. Вона хотіла розглянути суперечливе питання голосування вдома, яке останніми днями стало предметом розмов щодо можливості фальсифікацій.

Проте вийшло не зовсім так, як хотілося. Ситуацію пояснив Голова Верховної Ради Володимир Литвин: "Як тільки Прем'єр-міністр Тимошенко сказала про проведення позачергового засідання, так їх випередили регіонали і зареєстрували шість десятків питань, які ми повинні розглянути. Вони зареєстрували свої пропозиції о 11:25, а о 16:30 зареєстрував БЮТ. Я підписав розпорядження відповідно до черговості реєстрації. .. виніс до першого доповнення пропозиції Партії регіонів і до другого доповнення - пропозиції БЮТ". "Я попросив, щоб виробили таку позицію: внести доповнення до мого розпорядження про скликання позачергового засідання, продовживши його на два дні - 13 і 14 січня. Нехай працюють", - додав спікер. Отже, цікаві несподіванки почалися з самого початку.

"І тут Остапа понесло" . 13 січня Верховна Рада почала позачергове засідання з перерви, оголошеної на вимогу двох фракцій - БЮТ і НУНС. Вони хотіли узгодити позиції щодо порядку денному. Народний депутат від НУНС Кирило Куліков пояснив, що регіонали першими зареєстрували проект постанови про проведення позачергового засідання Верховної Ради зі своїм порядком денним, в якому питання внесення змін до Закону про вибори Президента стояло під номером 79. За його словами, БЮТ, який також ініціював позачергове засідання, і представники НУНС наполягали на тому, щоб це питання було розглянуто першим.

Це не збентежило Партію регіонів. Народний депутат від цієї політсили Микола Азаров заявив, що позачергове засідання парламенту триватиме доти, поки нардепи не приймуть Закон про державний бюджет. Він наголосив, що сьогодні уся робота в країні практично паралізована через відсутність головного фінансового документа. "Ми будемо продовжувати сесію доти, поки уряд не внесе бюджет, а Верховна Рада його не прийме. Це конституційний обов'язок цього так званого уряду", - наголосив політик.

З цією метою у парламент викликали в.о. Міністра фінансів Ігор Уманський. Він не був оригінальним і запропонував Верховній Раді ще раз розглянути у першому читанні проект бюджету на 2010 рік, раніше поданий урядом. До того ж чиновник дорікнув, що президентські вибори зупинили бюджетний процес. "Сьогоднішній розгляд, на жаль, не передбачав обговорення документа по суті, ні розгляду документа по суті і тих проблем, які є у бюджетній сфері. Це був розгляд політичний, сам текст закону, пропозиції народних депутатів, висновки бюджетного комітету, на жаль, не розглядалися", - зазначив чиновник.

Водночас сесійна зала продемонструвала правоту І.Уманського. З семи кандидатів на пост Президента України, які володіють мандатами народних депутатів, шестеро не прийшли на позачергове пленарне засідання. Єдиний кандидат з парламентаріїв, що прийшов на засідання, - депутат від Партії регіонів Інна Богословська. Згідно з електронною реєстрацією, на засіданні був присутній депутат від НУНС Юрій Костенко. Однак у прес-службі політика заявили, що його не було у Києві. Також була зареєстрована на засіданні картка лідера Партії регіонів Віктора Януковича. Однак згідно з інформацією прес-служби політсили, В.Янукович того дня перебував з робочою поїздкою у Сімферополі.

Депутат від НУНС Анатолій Гриценко здійснював поїздку на Закарпаття. Голова Верховної Ради Володимир Литвин, що давно не бере участі у засіданнях парламенту, був у Чернігівській області. Глава фракції КПУ Петро Симоненко також не прийшов на пленарне засідання. Прес-секретар політика заявив, що той перебуває у Києві, але участі у засіданнях парламенту не бере через їхнє "безглуздя". Депутат від НУНС Арсеній Яценюк у Раді не реєструвався. Замість роботи у парламенті народний депутат дав прес-конференцію у Києві.

Зрештою, Кабінет Міністрів і Верховна Рада спробували перекласти один на одного відповідальність за бюджетний процес і, не зрушивши з місця, закінчили розгляд питання. У своєму останньому слові в. о. Міністра фінансів зазначив, що логічно було б перейти до розгляду проекту бюджету на 2010 рік по суті. "Якщо є така можливість, я просив би все-таки поставити пропозицію щодо доручення Бюджетному комітету, уряду внести цей документ на розгляд сесійної зали. Інакше ми, на жаль, змушені будемо жити за тимчасовим розписом відповідно до ст. 46 Бюджетного кодексу", - зазначив він.

У свою чергу, керівник засідання перший віце-спікер Олександр Лавринович зазначив, що уряд зобов'язаний виконати постанову парламенту від 20 листопада 2009 року щодо проекту держбюджету. "Ми не можемо доручати Верховній Раді підготовку проекту Закону про державний бюджет, оскільки єдиний орган, який має на це право, - це Кабінет Міністрів України. Будь ласка, виконайте постанову Верховної Ради у найкоротші строки", - зазначив він і оголосив про завершення розгляду питання.

Після цього у позачерговому засіданні Верховної Ради було оголошено перерву до 14 січня. О.Лавринович зазначив, що календарний план на 13 січня передбачає з 14:00 роботу депутатів у комітетах.

Політичних розбіжностей від цього, звичайно, не поменшало. Перший заступник лідера фракції БЮТ Андрій Кожем’якін заявив, що 14 січня його політсила наполягатиме на розгляді першим питанням зміни до Закону про вибори Президента. За його словами, якщо ця вимога не буде задоволена, народні депутати від БЮТ не братимуть участі у позачерговому пленарному засіданні Верховної Ради. "Якщо наші вимоги не будуть сприйняті, ми не будемо працювати за порядком денним Партії регіонів", - наголосив парламентарій. Уточнюючи на прохання журналістів, чи означає це, що депутати від БЮТ покинуть зал засідань Верховної Ради, А.Кожем’якін зазначив, що він внесе таку пропозицію вранці на засіданні фракції і тоді буде прийнято остаточне рішення.

Також політик наголосив, що регіонали хочуть "забронювати" за собою ще і п'ятницю (15 січня) і вже зібрали підписи за проведення цього дня чергового позачергового пленарного засідання парламенту. За його словами, мета Партії регіонів - не допустити внесення змін до Закону про вибори Президента. "Зараз вони знову принесли ще 150 підписів. Хтось їх налякав з нашої фракції, що ми будемо це робити і у п'ятницю (ініціювати позачергове засідання. - ред.). Тому вони так злякалися, і зараз у відділі кадрів перевіряють 150 їхніх підписів для того, щоб забронювати ще і п'ятницю, щоб у нашої фракції не було можливості розглянути це питання", - пояснив він. До того ж нардеп звинуватив першого віце-спікера О.Лавриновича у зловживанні владою, оскільки той на вимогу двох фракцій вранці 13 січня не скликав погоджувальної ради.

Сам О.Лаврінович на обвинувачення не відповів, однак визнав, що загалом позачергове засідання Верховної Ради було неефективним. "У черговий раз ми пересвідчилися у тому, що нинішній Кабінет Міністрів, який ігнорує українські закони, який не спирається на парламентську більшість, не виконує постанов Верховної Ради і не вносить закону про державний бюджет на поточний рік. Природно, нам нічого було розглядати", - знайшов винних перший віце-спікер.

Не сподобалося засідання і Президенту Віктору Ющенкові. Однак він був конкретнішим: "Сьогоднішнє засідання Верховної Ради - це піар Прем'єр-міністра Юлії Тимошенко". За його словами, бютівці не прагнуть вносити змін до Закону про вибори Президента, їхня мета - отримати підстави для дискредитації українських виборів.

На сьогодні запланована друга частина чергового позачергового засідання парламенту. Від самого цього словосполучення вже стає смішно. Найімовірніше, весело буде й "у процесі". Панове народні депутати, засідання триває!

Верховна Рада VI скликання: добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини