RU

Пішли у відмову. Луценко та водій засмутили прокурорів

16.02.2012, 09:36
Пішли у відмову. Луценко та водій засмутили прокурорів - Фото
Юрію Луценку не потрібна жалість суду (фото - nso.org.ua)

Два дні тривали судові дебати у справі екс-голови МВС Юрія Луценка. Підсудні не погодилися з доводами обвинувачів і відмовилися визнати провину

Два дні тривали судові дебати у справі колишнього голови МВС Юрія Луценка. Основний підсумок відомий: обвинувачені не визнали своєї провини. Проте варто ще раз згадати ключові моменти цих, можна сказати, історичних судових засідань.

Дебати стартували 14 лютого. Першою слово взяла сторона звинувачення. Прокурор Дмитро Лобань зазначив, що вина Луценка та його колишнього водія Леоніда Приступлюка в інкримінованих злочинах була підтверджена в ході судового слідства - показаннями свідків, а також показаннями самих підсудних.

У результаті держзвинувачення попросило у суду для колишнього міністра внутрішніх справ чотири роки і шість місяців позбавлення волі з позбавленням права займати керівні посади, позбавленням рангу держслужбовця і конфіскацією майна. Для Приступлюка прокурори запросили три роки позбавлення волі умовно, штраф у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а також позбавлення рангу держслужбовця і звання майора.

Після закінчення прокурорських промов Луценко попросив суд пустити на засідання фотографів і відеооператорів. Він зазначив, що стадія судового слідства завершена, а рішення суду про заборону на допуск ЗМІ приймалося саме на цей період. "Враховуючи основоположний принцип відкритості суду, я хочу, щоб аргументи мого захисту, щоб мій виступ представники преси мали можливість чути і знімати", - сказав Луценко.

Проте широкій публіці не судилося побачити й почути виступи обвинуваченого екс-міністра і його захисту - суд залишився глухим до прохань Луценко про відкритість. Суддя Сергій Вовк відмовився дозволити проведення фото-та відеофіксації і телетрансляції, зазначивши, що стадія судових дебатів не передбачає можливості розгляду клопотань.

Коментуючи виступ звинувачення, Луценко назвав термін, який вимагає для нього прокуратура, необ'єктивним, необгрунтованим і незаконним. Він підкреслив, що зможе спростувати кожну тезу державного обвинувача під час свого виступу на дебатах. Крім того, колишній голова МВС поділився цінною інформацією про те, що свідка у його справі Богдану Василенко, яка на суді заявила про тиск на неї, після допиту звільнили з МВС ... До слова, сама Василенко, ще виступаючи в суді, заявляла, що їй натякають на звільнення.

Далі слово взяв захисник екс-міністра Олексій Баганець. Він попросив суд не враховувати як доказ протоколи допиту свідків на досудовому слідстві, зазначивши, що звинувачення Луценка грунтується на припущеннях та незаконно отриманих доказах. "Всі звинувачення грунтуються на вигадках і фантазіях слідства", - підкреслив адвокат. Він звинуватив слідчих у тиску на свідків під час досудового слідства і відзначив вибірковість в отриманні доказів. Баганець нагадав, що з 86 допитаних у суді свідків ніхто не підтвердив провини Луценка. За його словами, свідків допитували вночі, часто незважаючи на їхню втому, в протокол вносили неправдиві дані. В кінці свого виступу захисник екс-міністра попросив суд винести виправдувальний вирок - "у зв'язку з відсутністю в його діях складу злочину".

Пізніше, виступаючи на телебаченні, адвокат Баганець зазначив, що держзвинувачення демонструє слабкість пред'явленого звинувачення, вимагаючи незначного покарання за статтею, що дозволяє застосувати набагато більш серйозні терміни ув'язнення. Також він повідомив про те, що за кілька днів до початку дебатів експерт, яка проводила судово-економічну експертизу щодо святкувань Дня міліції у 2008-2009 роках, в залі суду заявила, що ніяких збитків в результаті святкування не нанесено.

На наступний день, 15 лютого, судові дебати продовжилися. Дружина екс-міністра Ірина Луценко заявила, що пропонований прокуратурою термін у чотири з половиною роки потрібен, щоб ізолювати Луценка від участі в парламентських і президентських виборах. Вона також сказала слова про "пацанів-прокурорів": "Шановний суд, шановна преса, пацани прокурори. Дозволяю собі назвати їх пацанами, тому що їхній керівник і виконавець цього судилища - пацан конкретний. Прекрасно грає мурку, і відповідно, працює за пацанського закону "пацан сказав - пацан зробив". Сказав головний пацан - Луценко буде сидіти у в'язниці, от і сидить мій чоловік вже 417 днів в СІЗО ".

У своєму виступі Ірина Луценко зупинилася на досягненнях чоловіка за час роботи главою МВС, а також акцентувала увагу на погіршенні стану його здоров'я за час кримінального переслідування. В кінці виступу вона попросила в суду справедливого рішення, а не милості. "Мій чоловік не винен", - підкреслила дружина екс-міністра.

Водій колишнього голови МВС Леонід Приступлюк заявив, що злочинів не скоював і попросив у суду виправдувального вироку. При цьому, всі його виступи складалися буквально з одного речення: "Шановний суд, я ніяких злочинів не скоював, прошу мене виправдати".

В кінці дебатів слово знову взяв головний обвинувачений. Він підкреслив, що не порушував закон по інкримінованих звинувачень, а все, що порушив - це спокій президента України Віктора Януковича. Він зазначив, що "весь час думав, як після восьми місяців судового слідства, після допитаних свідків, з яких тільки один сказав про незаконні вказівки Луценка, звинувачення буде взагалі брати участь в дебатах". За словами екс-міністра, він вважав, що обвинувачі будуть змушені пересмикувати й замовчувати, проте, прокуратура просто "не використала жодного доказу, отриманого в ході судового слідства".

Завершуючи свій виступ в ході судових дебатів, Луценко заявив, що ні в чому не кається, тому що ніяких злочинів не скоював. "Я не потребую жалості. Я нічого не прошу, навіть у суду ... Мені багато за що є вибачатися політично, але юридичних злочинів я не здійснював", - резюмував колишній глава МВС.

Власне, на цьому й закінчилися "луценківські судові дебати" - передостанній етап процесу. Тепер у підсудних ще залишається право на останнє слово, після чого суддя повинен буде винести вирок у цій гучній справі, давно визнаною політичною.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини