RU

Підвішений камікадзе. У битві Яценюка з Радою переміг Порошенко

17.02.2016, 12:30
Підвішений камікадзе. У битві Яценюка з Радою переміг Порошенко - Фото
Співпраця з Порошенком йде на користь кабінетній кар'єрі Яценюка, але знищує його політичну вагу

"Розвели як кошенят", "оцініть красу гри". Політичний сленг минулого згадується при першому погляді на вчорашній звіт кабінету Яценюка в Раді

"Навіщо було нас тримати заради цього до восьмої вечора?" і "Що це було?" - такі питання від депутатів, їх помічників та штатної парламентської тусовки можна було почути через кілька хвилин після того, як Арсеній Яценюк шляхом недобору голосів за відставку Кабміну, залишився в прем'єрському кріслі. Залишився майже на рік, чим на цей же період знецінив головне внутрішньополітичне  питання: "Хто прийде на зміну Яценюку?" і пропагандистську тезу про головного винуватця повільних реформ.

Кореспондент ЛІГА.net  весь вчорашній день провів в парламенті й спробував простежити логіку народження проекту "Підвішений камікадзе".

До вечора 15 лютого було очевидно, що підтримати вотум недовіри уряду напевно готові лише три не найбільші парламентські фракції. Але зацікавлені в дострокових виборах, які швидше за все пішли б за відставкою Кабміну, Самопоміч, Радикальна партія і Батьківщина на трьох вміщають лише 66 депутатів. Де взяти інших і чи є в цьому необхідність? На Опозиційний блок, який на повірку бореться з владою лише в телешоу і то устами пари-трійки "балакучих голів", надій в питанні повалення Яценюка було небагато.

Підвішений камікадзе. У битві Яценюка з Радою переміг Порошенко
Народний фронт також не підписався б під самогубним для них рішенням, так що вся надія у противників нинішнього прем'єра залишалася на позицію  БПП і позафракційних депутатів. Особливо в світлі певних відцентрових течій, які спостерігаються в президентській фракції останнім часом.

До речі про Народний фронт. Джерело 
ЛІГА.net у фракції повідомило, що припущення про те, що "фронтовики" теоретично згодні були б розміняти Яценюка не залишаючи коаліцію в разі, якщо пост прем'єр-міністра обійме Олександр Турчинов, які звучали раніше в ЗМІ, втратили сенс. Після того, як західні партнери і США остаточно забракували кандидатуру нинішнього секретаря РНБО на прем'єрський пост. З яких причин - не уточнюється. З тих пір була обрана лінія триматися за Яценюка до останнього. Крім того, в разі відставки Яценюка Народний фронт очікував би реальний розкол по лінії: люди Яценюка - Турчинова - Парубія, з дуже туманною політичною перспективою для кожної із зазначених груп.

Автограф-сесія

Увечері напередодні звіту уряду фракція БПП збиралася в Адміністрації президента для визначення єдиної позиції щодо долі Кабміну. Рішення виявилося майже сенсаційним - фракція БПП пообіцяла визнати роботу уряду незадовільною. Про це журналістам пізно ввечері 15 лютого повідомив народний депутат Сергій Лещенко. Фракція БПП - це 136 депутатів. З урахуванням вищезазначених Самопомочі, РПЛ і Батьківщини, на горизонті з'явилося раптом 202 голоси проти Яценюка. Тим більше, що набрати в Опоблоці, Волі народу або серед позафракційних відсутні 24 штика, яких не вистачало (вотум недовіри приймається простою більшістю в 226 голосів), при бажанні президентської вертикалі проблемою ніколи не було.
Для демонстрації серйозності своїх намірів БПП оголосив про початок збору депутатських підписів для відставки Кабміну. Те, що фракція Самопомочі вже два дні як проводила такий же збір, нікого не збентежило.

Підвішений камікадзе. У битві Яценюка з Радою переміг Порошенко
Як сказав в кулуарах Ради Юрій Луценко, коментуючи паралельний збір підписів: "Самопоміч завжди говорила - візьми і зроби. Ось ми і почали робити. Вважають, що впораються раніше нас - будь ласка, візьми і зроби. У підсумку обидва списки були об'єднані в один загальний і подані Юрієм Луценком в президію. Піаритися на оновленні виконавчої влади - це право президентської фракції, і Самопомочі на це швидко вказали.

Далі більше: всього за півгодини до звіту уряду перед парламентом з'явилася заява президента Порошенка. У ній гарант одночасно повідомляє про те, що попросив генпрокурора 
Віктора Шокіна піти у відставку, а також запропонував прем'єр-міністру "подумати" про те, що 70% українців не довіряє нинішньому Кабміну. Слів про відставку в ньому не було, але багатьом почулося саме так. На якийсь час здалося, що все серйозно. Після цієї заяви помітно притихли депутати від фракції Народний фронт, які до того браво заявляли в кулуарах парламенту тим, що "відставки не буде, тому що ніхто не пропонує альтернатив".

Чотири години тривоги

Свій виступ, переказувати який немає сенсу, прем'єр-міністр Яценюк густо приправив різними цифрами - відсотками, тарифами і цінами. Він зазначив, що уряду вдалося запобігти краху економіки в умовах війни, і висловив бажання залишитися на посаді, так як "багато чого було зроблено, багато чого ще потрібно зробити, і ми готові до роботи".

У відповідь "камікадзе" і його команда отримали шквал критики на межі особистих образ, як від лідерів всіх, крім НФ, груп і фракцій, так і від пересічних депутатів. Міністрам пригадали інфляцію, корупційні скандали, гальмування реформ і тотальне зубожіння. Вадим Рабинович з Опоблоку тряс з парламентської трибуни звідкись принесеними наручниками із закликом "не звільнити, а посадити всіх міністрів", а глава президентської фракції Юрій Луценко зазначив, що "якщо ви (міністри - ред.) рапортуете про свої успіхи в оборонній сфері, то чи не час задуматися про буквальне застосування слова "камікадзе"?

Підвішений камікадзе. У битві Яценюка з Радою переміг Порошенко
Плюнути в прем'єра отримав можливість кожен охочий. Після виступів глав профільних комітетів, лідерів фракцій і груп, запис в довгу чергу на короткий виступ з критикою Кабміну був припинений спікером ВР Гройсманом, який засумував.

За підсумками виступів депутатів здавалося, що Рада знайде не 226, а всі 350 зареєстрованих голосів "за" відставку Яценюка і його міністрів. Але, як відомо, знайшлося всього 194 голоси і Яценюк залишається до вересня, до того ж, що Рада визнала його роботу незадовільною.

(Читайте також: Дані поіменного голосування за відставку Яценюка: список)

Відзначимо, що в разі обіцяного напередодні голосування фракції БПП за відставку Кабміну, голосів би вистачило - зі 136 народних депутатів БПП за відставку уряду проголосували 97 нардепів, утрималися - 10, не голосували - 10, відсутні - 19. "За інформацією, яка почала надходити відразу після голосування, цей сценарій був узгоджений ще напередодні вдень. Кількість голосів за відставку Арсенія Яценюка ретельно калібрувалася відповідними дзвінками з Адміністрації президента і оточення прем'єр-міністра", - заявив після провального голосування Мустафа Найєм.

Підвішений камікадзе. У битві Яценюка з Радою переміг Порошенко
Другий цікавий момент - зі 43-х депутатів Опозиційного блоку,  який професійно бажає Кабміну відставки щодня з ранку до вечора, за відставку Яценюка проголосували всього 8 осіб. І серед них не виявилося депутатів, яких пов'язують з Рінатом Ахметовим. Поведінка ахметовского крила Опоблоку і близьких до Порошенка депутатів (Матвієнко, Гройсман) наводить на версію про узгоджену гру тих, хто поки не зацікавлений у відставці Яценюка. Інакше складно пояснити, чому раптом півсотні таких досвідчених депутатів за півгодини випали зі схеми "вотум недовіри уряду".

Після голосування обрана в Раду за списком Самопомочі
Оксана Сироїд сказала журналістам, що "це спектакль, розіграний президентом для того, щоб перекласти відповідальність за роботу уряду, 2/3 міністрів в якому представлені його політичною силою, на парламент". Віце-спікер частково права - Порошенко дійсно переклав відповідальність, попутно нібито продемонструвавши гру на боці народу.

Ця версія виглядає правдоподібно. І ще раз підкреслює ризик, який несе пост президента в українській версії парламентсько-президентської республіки. У недавньому інтерв'ю
ЛІГА.net політичний експерт Михайло Мінаков сказав: "Якщо на посаду президента ще й потрапляє такий цінний кадр, як Петро Порошенко - зухвалий і розумний, то процес його перетворення в авторитарного лідера проходить ще швидше, ніж у інших. Тому що завдяки своєму розуму і таланту він виграє у всіх боротьбу за владу. Сьогодні він, як політик, з легкістю переграє і прем'єр-міністра, і парламент".

Ігрова схема президента

Хід перший: скидання відповідальності

Президент не зажадав відставки Яценюка, він лише зазначив, що "70% українців не підтримують роботу цього уряду", тому, Арсенію Петровичу, давайте щось вирішувати. Не хочете у відставку? Тоді нехай вашу долю вирішить парламент - колегіальний орган представницької демократії.

Хід другий: Шокін

Прохання піти у відставку  генпрокурора Шокіна, який став одіозним, за півгодини до вирішення долі Яценюка. Цим Порошенко одночасно задобрив виборців, які давно хотіли "голову" Шокіна, Захід і навіть політичних опонентів. На цьому тлі питання Яценюка і його значущість в порядку денному миттєво стали другорядними, що здавалося неможливим. Держдеп США оперативно похвалив Порошенка за таке рішення. "Сполучені Штати вважають відставку генерального прокурора Віктора Шокіна сигналом, який свідчить про серйозне ставлення України до готовності проводити реформи. Про це заявив представник Державного департаменту США Марк Тонер.

(Читайте також: Порошенко зробив хід Шокіним. Що дасть заміна генпрокурора)

"Щоб ще більше заручитися підтримкою Заходу, Порошенко міг би запропонувати на посаду нового генпрокурора Давида Сакварелізде, але я думаю, цього не станеться. Вважаю, що буде запропонований нинішній перший заступник - Юрій Севрук", - прокоментував для ЛІГА.net ситуацію народний депутат Віктор Чумак.

Підвішений камікадзе. У битві Яценюка з Радою переміг Порошенко

Соратники Володимир Гройсман та Петро Порошенко на партійному з'їзді 12 грудня 2015 року

Хід третій: використання втемну депутатів БПП

Гра в готовність БПП дати голоси за відставку Кабміну також покликана була продемонструвати всім бажаючим, що парламентська фракція президентського блоку - це самостійний суб'єкт політичного життя, не працюючий по свистку з Банкової. Переконати в цьому потрібно було не стільки опонентів, як своїх же депутатів, переконаних у власній незалежності настільки, що почали дрейфувати в бік Саакашвілі. Йдеться про групи "єврооптимістів" і "антикорупціонерів" - Лещенка, Найєма та Заліщука, які після засідання на Банковій увечері 15 лютого переконливо розтиражували в медіа-просторі меседж "БПП за відставку Кабміну". Після голосування вони виглядали розгубленими, програючи в голові ноти розіграного з їх допомогою сценарію і називаючи версії причин того, що сталося. Джерело ЛІГА.net в Адміністрації президента не стало спростовувати, що спілкування керівництва з окремими депутатами від БПП не обмежилося вечірнім засіданням на Банковій у понеділок.

Хід четвертий - Яценюком

Спрямувавши на прем'єра відро критики з виразами, які погано підбираються, в чому особливо постарався Юрій Луценко, Банкова ще раз умножила на нуль особистий рейтинг прем'єра. Людина, яка фактично випросила шанс залишитися на посаді після того, як її публічно назвали профнепридатною (рішення Ради визнати роботу Кабміну незадовільною), виглядає політично прикро. Тепер Порошенко, через своїх людей в парламенті, АП, Кабміні і експертному середовищі, постійно буде нагадувати Яценюку про це. "Прем'єру однієї фракції" доведеться випрошувати і купувати парламентську підтримку. Всі подальші промахи, яких буде чимало, будуть списуватися на доведену Радою профнепридатність прем'єра. Успішна ж робота на окремих напрямках роботи уряду буде подаватися як ефективність міністрів БПП - їх і зараз в Кабміні більшість, а, в недалекому майбутньому, може бути ще більше.

Підсумки ненудного дня

- коаліції "Європейська Україна" в парламенті більше немає. Третій візит до влади Яценюка був забезпечений ситуативним квінтетом "БПП-НФ-Оппоблок-Відродження-Воля народу". Номінальні коаліціанти Самопоміч і Батьківщина, а також латентні "більшовики" з РПЛ з першого ж дня знаходяться в опозиції.

- Яценюк розміняв посаду і на залишки рейтингу, політичної гідності і реальних важелів влади.

- найважливіші рішення парламенту все так же курируються на вулиці Банковій. Інструментарій для цього більш ніж достатній. Тренд на перетворення України в напівлегальну президентську республіку підтриманий, але не завершений. АП в кабінеті Яценюка все ще не контролює кілька міністерств і держмонополій.

Підвішений камікадзе. У битві Яценюка з Радою переміг Порошенко
Новий образ Юлії Тимошенко. З мріями про перевибори і прем'єрство їй доведеться почекати

- дострокові вибори вигідні президенту і він буде де-факто об'єднуватися з ким завгодно в парламенті, аби не допустити їх в найближчому майбутньому. Раду будуть тримати від розпаду усіма силами.

- незалежність різних гілок влади закінчується там, де починаються інтереси президента. Прем'єр залежить від Банкової і по суті є прем'єром парламентської меншості. Так було всі минулі 25 років, так відбувається і сьогодні.

-
Юлія Тимошенко вміло презентувала новий образ, а Наталія Королевська досі не освоїла техніку для голосування в сесійній залі.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини