RU

Опозиція на виборах: муки створення єдиного фронту

09.04.2012, 15:35
Опозиція на виборах: муки створення єдиного фронту - Фото
Партії Тимошенко й Яценюка досягли принципової домовленості про похід на парламентські вибори єдиними списками

Батьківщина й Фронт змін домовилися висунути єдиний партійний список кандидатів. Перспективи участі в проекті інших партій туманні

Наприкінці березня Юлія Тимошенко закликала всі опозиційні партії об'єднається, оскільки, на її думку, це єдиний шлях до перемоги на парламентських виборах.

"Сьогодні прошу і благаю вас про одне: об'єднуйтеся. Потрібно забути про всі різночитання, партійні інтереси, розбіжності. Єдність - це те, що нам зараз потрібно більше всього", - написала Тимошенко з Качанівської колонії.

Засуджена екс-прем'єр додала, що тільки об'єднана опозиція зможе змінити нинішню українську владу. "Стратегія на парламентські вибори 2012 року в нас може бути тільки одна: одна команда, один список, одна перемога. Ми повинні забути всі розмови про те, щоб йти на вибори різними командами, що, мовляв, об'єднаємося в парламенті. Не об'єднаємося. Тому що не увійдемо", - зазначила лідер Батьківщини.

Ініціатива Тимошенко виявилася підтримана партією Фронт змін. Її лідер Арсеній Яценюк повідомив, що його політична сила вирішила взяти участь спільно з Батьківщиною у формуванні єдиного списку кандидатів у депутати як на мажоритарних округах, так і за партійними списками.

За його словами, питання складання списку буде узгоджуватися з іншими опозиційними силами й буде оголошений 23 квітня, після чого об'єднана опозиція дасть прес-конференцію. Яценюк зазначив, що на політраді також було вирішено, що "кожна партія - і Фронт змін, і Батьківщина - будуть мати право вето на кожного кандидата в депутати як по мажоритарному, так і по загальнонаціональному списку". Він також додав, що інші політсили - учасники об'єднаної опозиції, в тому числі Свобода, однозначно мають право на таке вето.

Говорячи про технічні питання участі партій в майбутніх виборах, Яценюк нагадав, що закон забороняє балотуватися блокам, тому треба буде дотриматися формальності. "Комусь треба буде тимчасово залишити лави своєї партії, для того, щоб відновити партійне членство в ній після виборів", - зазначив політик. Яценюк підкреслив, що це технічні процедури, а "партія Батьківщина, як і партія Фронт змін існували й будуть існувати".

Але про перспективи повного об'єднання опозиції поки говорити не доводиться. Так, Європейська партія України об'єднуватися з  Фронтом змін не має наміру. "Питання, пов'язане з об'єднанням, для Європейської партії не варто, тому що ми не збираємося відмовлятися від своїх партійних квитків, а ту конфігурацію, яку побудувала владу з частиною опозиції, проголосувала за закон з 5-відсотковим бар'єром і зняттям з виборів блоків, вважаємо дискримінаційною", - заявив народний депутат від НУНС, лідер партії Микола Катеринчук.

При цьому він нагадав, що ПАРЄ у своїй резолюції по Україні рекомендувала українській владі змінити систему виборів, зокрема, опустити бар'єр і дозволити блоки. Разом з тим, за словами політика, "реакцію на резолюцію ви бачите самі".

Чи не планує брати участь в єдиному списку пропорціональщиків і партія партія УДАР Віталія Кличка. Політик пояснив таке рішення соціологічними показниками. За його словами, поточний рейтинг партії УДАР - близько 7%, Фронта змін. "Найцікавіше, що при об'єднанні Фронту змін з УДАРом, 10 +7, виходить лише 13%. Плюс результат, але плюсується непропорційно. Те ж саме спостерігається і з партією Батьківщина", - сказав Кличко.

Крім того, він заявив, що у випадку з деякими партіями спостерігається навіть віднімання: "Ми втрачаємо. Це пов'язано з різною ідеологією, з групою виборців. Це пов'язано з платформою партії, з дуже багатьма факторами".

"Яка мета об'єднання? Об'єднання заради об'єднання? Або об'єднання заради перемоги? Наша найголовніша мета - в майбутньому парламенті сформувати більшість. І тільки виходячи з цього нам необхідно об'єднуватися", - додав Кличко.

Малоймовірним виглядає участь в опозиційному об'єднанні Нашої України. Джерела в партії повідомили, що її голова, екс-президент Віктор Ющенко запропонував колегам створити нове об'єднання опозиції - альтернативу Комітету опору диктатури. За їх інформацією, Ющенко озвучив план по об'єднанню НУ з декількома патріотичними партіями-союзниками: Конгресом українських націоналістів, Собором і УНП. Всі ці партії вже були учасниками блоків Наша Україна і НУНС, їх представники входять до числа парламентаріїв. Сама Наша Україна, нагадаємо, з серпня 2011-го полягає в Комітеті опору диктатурі, ключовими учасниками якого в силу своїх рейтингів виступають Батьківщина, Фронт змін та Свобода.

Не пропускає нагоди розкритикувати об'єднану опозицію й  Анатолій Гриценко, лідер Громадянської позиції, який  вийшов з КОД. На його думку, коли видно, що вожді опозиції ведуть себе неадекватно, безвідповідально, про це треба говорити так само відверто, як і про безвідповідальність влади. "22 січня з розголосом на всю країну було підписано угоду про об'єднання опозиції. Там десять підписів лідерів. Ключова позиція - один кандидат в бюлетені. Після проходять вибори на Житомирщині, на Полтавщині, на Київщині, і замість єднання між собою змагаються по три-чотири кандидата від партій, які підписали угоду про об'єднання, це - нещиро і безвідповідально", - заявив Гриценко.

Проте очевидно, що процес об'єднання двох найопозиційніших сил - Батьківщини та Фронту змін - увійшов в ключову фазу. Чи досягнуть партії Тимошенко й Яценюка поставлених цілей - покаже час. Найближче серйозне випробування - за прізвищами розподіл місць у списках.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини