RU

Опитування з Донецька. Чи можна йому вірити? Соціологи кажуть - не можна

11.11.2019, 17:57
Опитування з Донецька. Чи можна йому вірити? Соціологи кажуть - не можна - Фото
Донецьк (фото - EPA)

Маловідома компанія провела опитування в Донецьку й Луганську. Вийшов скандал: багато хто не вірить його результатам. Соціологи кажуть: правильно

Сайт Дзеркало тижня замовив соціологічне дослідження в окупованих Росією районах Донбасу. Дослідження провела, як розповідають журналісти, харківська компанія New Image Merketing Group (NIMG). У компанії немає власного сайту - тільки сторінка в Фейсбуці, де вони називають себе "лідером ринку маркетингових і політичних досліджень в східній Україні". Вони також пишуть, що на виборах президента у другому турі проводили соцопитування на замовлення британської газети The Independent.

Опитування на окупованих територіях Донбасу проводилося силами NIMG з 7 по 31 жовтня. Всього було опитано 1606 осіб: 800 - в захоплених районах Луганської області, 806 - в захоплених районах Донецької області. "Для розрахунку вибірки були використані офіційні статистичні дані 2014 року, які були скориговані з урахуванням існуючих демографічних даних ТПО, які залишили непідконтрольні території", - йдеться в дослідженні. Інтерв'ю проводилося face-to-face. Похибка результатів "не перевищує 3,2%".

LIGA.net виділила 10 ключових висновків з опитування, а в кінці - попросила відомих соціологів оцінити дослідження: чи може воно об'єктивно відображати думку жителів окупованих територій.

1. ХОЧУТЬ У РОСІЮ. Більше половини жителів окупованих територій (51% "увійти до складу РФ" + 13% "увійти до складу РФ з особливим статусом") хочуть приєднатися до Росії. Тільки 5% хочуть "бути частиною України як раніше". 13% хочуть особливий статус у складі України. Більше 60% хочуть об'єднання України з РФ.

2. ТЕПЛО СТАВЛЯТЬСЯ ДО РОСІЇ. Понад 70% вибрали варіант "дуже тепло" в питанні про ставлення до Росії.

3. УКРАЇНА - БАЙДУЖА. У 30% ставлення до України "холодне" чи "дуже холодне". 40% ставляться до України ніяк - "нейтрально".

4. ЖИВУТЬ БІДНО. 36% вистачає тільки на їжу. 5% немає грошей і на це. 43% є гроші тільки на їжу і одяг - не більше.

5. НЕ ВІРЯТЬ НІКОМУ В УКРАЇНІ. Антирейтинг у всіх, включаючи Бойка і Медведчука (більше 50% ставляться до них погано).

6. ПРОТИ НАТО, США І ЄС. Більше 80% негативно ставляться до НАТО і США. Більше 60% проти інтеграції в Європейський Союз.

7. ВІЙНА - ГРОМАДЯНСЬКА. 76% вважають війну Росії проти України "внутрішнім конфліктом".

8. АНЕКСІЯ КРИМУ - ЗАКОННА. Більше 80% вважають, що дії Росії в Криму були "законним захистом російськомовних".

9. У ВСЬОМУ ВИНЕН МАЙДАН. Більше 90% вважають, що війна почалася через революцію в Києві і вплив США.

10. АВТОРИТЕТИ - ПУТІН І СОЛОВЙОВ. Перша п'ятірка людей, яким вірять в окупації - Путін (11%), пропагандисти Соловйов (9%) і Скабєєва (6,7%),  Захарченко, який помер (4%) і терорист Пушилін  (3%).

ЧИ МОЖНА ЦЬОМУ ВІРИТИ

Ірина Бекешкіна, директор фонду Демократичні ініціативи


Коректно провести соціальне дослідження на окупованих територіях - неможливо. Жителі цих територій бояться, що за висловлену думку щодо них можуть застосовуватися репресії. Частина людей з іншою думкою просто відмовилися брати участь в опитуванні.

Володимир Паніотто, генеральний директор КМІС


Нормальне дослідження на окупованих територіях провести навряд чи можливо, тому що важко контролювати якість цих досліджень. КМІС все рідше й рідше там проводить дослідження. Останнім часом ми майже згорнули свою роботу там, оскільки забезпечення якості цих досліджень обходиться дорого.

Ми намагалися проводити там дослідження з гуманітарних питань, на які люди відповідали досить щиро. Наприклад, чого вам не вистачає. Але за такою тематикою, як провела компанія New Image Merketing Group - це складні теми.

Я вважаю, що там потрібно проводити соцопитування, оскільки уряд приймає рішення з приводу окупованих територій і має розуміти ситуацію, яка вона є насправді, а не діяти наосліп.

Але що стосується цього дослідження, то важко сказати, наскільки воно коректне, оскільки в ньому не описана методологія, не сказано, яким є рівень відгуку. Може бути, там 10% відповідають. Не сказано, яким чином це все робилося, щоб забезпечити якість дослідження.

Результати дослідження виглядають переконливо, але у німецької компанії Центр східноєвропейських і міжнародних досліджень (ЦСМД) були зовсім інші дані - Там проводили дослідження по телефону.

Михайло Міщенко, заступник директора Центру Разумкова


У цій ситуації метод опитування face-to-face - найгірший метод. Як показали наші дослідження, в ситуації, коли політичний режим є авторитарним, люди бояться висловлювати свою думку. Особливо в разі проведення опитування вдома. Ми проводили дослідження і задавали респондентам питання: чи вважаєте ви анонімним опитування, коли його проводять удома і про нього не дізнаються органи влади. Найчастіше відповідали, що не вважають таке опитування анонімним. Тим більше, коли люди знаходяться в ситуації, що за думкУ про Україну можуть переслідувати. Це дуже суттєво може вплинути на результати.

До речі, отримані зараз дані дуже відрізняються від тих, які були отримані в лютому-березні ЦСМД. Він, звичайно, проводив дослідження не сам, а замовляв У місцевої компанії. Але тоді опитування проводили по телефону.

Опубліковані дані в Дзеркалі тижня стверджують, що близько 60% жителів окупованих територій хочуть об'єднання з Росією, а у ЦСМД - 54% жителів виступають за возз'єднання з Україною. За Росію виступили 45% опитаних. Можливо, дані змінилися за цей час. Але, мені здається, якщо проводити дослідження по телефону, то це дає більше гарантій анонімності і люди не бояться висловлювати свою думку.

Читайте також: Москва програла. Злочини Кремля на Донбасі і в Криму оцінить суд ООН

Олег Новиков
Олег Новиков
Специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини