RU

Оленярі. Особливості політичної торгівлі людьми в Україні

22.05.2013, 11:57
Оленярі. Особливості політичної торгівлі людьми в Україні - Фото
Ранок 18 травня, Київ, Музей історії Великої Вітчизняної війни. Збір "антифашистів" Партії регіонів. На передньому плані посередині - десятитисячник Іваницький, праворуч за ним - Дичик

Організація масових політичних акцій в Україні стала тіньовим бізнесом. Платних учасників мітингів гравці цього ринку називають "оленями"

Проплаченими мітингами в Україні давно нікого не здивувати. Чи не після кожної масової політичної акції журналісти бачать, як у найближчих підворіттях, парках або біля станцій метро громадянська позиція і політична активність конвертується в невеликі порції готівки.

Так було і цього разу, під час масових акцій у Києві 18 травня. Оголошеннями про можливість підзаробити соціальні мережі зарясніли напередодні фіналу опозиційної акції "Вставай, Україно!" і маршу Партії регіонів "У Європу - без фашизму". Зазивали скуповували масовку на обидва мітинги. Вибрати акцію - опозиційну або провладну - можна було у одних і тих же роботодавців.

Напередодні "антифашистського" ​​маршу лідер парламентської фракції регіоналів
Олександр Єфремов офіційно підтвердив, що учасники провладної акції отримають гроші на проїзд до Києва та харчування - Партія регіонів про своїх прихильників піклується. Тим самим політик спробував випередити звинувачення в організації проплаченого заходу: мовляв, гроші партійні, все офіційно.

Кореспондент
ЛІГАБізнесІнформ  поспостерігав за низовими організаторами маршу "антифашистів" і дізнався неофіційні нюанси організації політичних заходів такого роду. Варто сказати, що партія влади - аж ніяк не ексклюзивний користувач описаної нижче схеми. Не цурається використання "оленів" і опозиція. Основних цілей купівлі масовки дві - демонстрація політичним опонентам, виборцям і зовнішньому світові народної підтримки, а також фальсифікація політичного порядку денного перед телекамерами.

Постачальники "оленів" ділять свій товар на дві категорії. До першої відносять тих, хто підтягується по партійній та адміністративній лінії - через центральний апарат ПР і Банкову. Це партійці з провінції і залежні від влади бюджетники. Для їх мобілізації використовується адміністративний ресурс і, як і сказав Єфремов, офіційна партійна каса. Одним з основних кураторів партійної масовки вважається народний депутат, лідер молодіжного крила ПР - "Молодих регіонів"
- Андрій Пінчук.

Друга категорія "оленів" - добровольці, які приїхали потоптатися на мітингу з власної волі і виключно за гроші. Навіть ключовим учасникам організаційної мережі далеко не завжди відомо про те, хто саме з провідних політиків замовляє поставки "оленів"-добровольців.

- За моїми даними, раніше цю роботу курирував Клюєв. Чи залишилося все як і раніше, точно сказати не можу, - сказала кореспонденту
ЛІГАБізнесІнформ людина, що працює в цьому бізнесі давно і професійно. У 2011 році про можливу причетність нинішнього секретаря РНБО до проплачених заходів, спрямованих проти Юлії Тимошенко і Юрія Луценка, згадував Павло Целовальников, координатор кампанії "Тимошенко до відповіді". Як би там не було, Клюєв традиційно очолював центральні передвиборчі штаби Партії регіонів і Віктора Януковича, у завдання яких, крім іншого, входила організація масових акцій. Лідер Батьківщини Арсеній Яценюк прямо звинуватив секретаря РНБО в причетності до організації провокацій 18 травня.

Головними постачальниками "оленів" на масові акції в Київ називають кількох людей. Зокрема, Михайла Іваницького, Олега Дичика і одну з помічниць депутата Пінчука. Перші два раніше згадувалися в журналістських матеріалах про проплачені мітинги. Зокрема, обидва в 2011 році зафіксовані на відео "Української правди", коли за участі сина нардепа-регіонала в одному зі столичних ресторанів нібито передавалися гроші за акцію ПР. Також Іваницький згадувався в 2010-му як співорганізатор проплаченої акції регіоналів, з групою учасників яких не розрахувалися.

25-річний
Іваницький, випускник Київського університету культури і мистецтв - фігура особливо помітна. Він - депутат Іванківської районної ради (Київська область), обраний за списком опозиційної партії УДАР.

Учасники цього ринку розповідають, що оптовими поставками масовки для політичних заходів Іваницький займається кілька років, приблизно з 2008 року. З останніх виконаних замовлень, окрім "антифашистського" мітингу регіоналів, - першотравнева акція комуністів у Києві.

За словами джерела
ЛІГАБізнесІнформ, що брало участь в організації масових акцій 18 травня, для "антифашистського" маршу Іваницький отримав замовлення на 10 тисяч осіб, приблизно за тиждень до заходу. У понеділок, 13 травня, він вже виходив на своїх партнерів-тисячників. Всі вони на тіньовому ринку політичних акцій працюють давно, тісно співпрацюють один з одним. Тисячники контактують з сотниками, сотники - з десятниками і безпосередньо з "оленями"-добровольцями. Мотивація і організація роботи побудована, як в мережевому маркетингу - за приведених друзів "оленям" пропонують доплату. Людей шукають в навчальних закладах, в студентських гуртожитках, серед пенсіонерів.

Люди рівня Іваницького, за даними співрозмовника
ЛІГАБізнесІнформ, платили тисячнику за одного "антифашиста"-добровольця 180 грн. (за шість-сім годин роботи). Після того як організатори всіх рівнів, включаючи верхівку піраміди, залишили собі свою частку, до рядового "оленя" дійшло по 75-100 грн. Саме такої суми сьогодні досить, щоб купити імітацію громадянської позиції тисяч українців.

Тисячнику, як правило, все одно, на яку акцію збирати людей - для влади чи опозиції. Вони з однаковою ретельністю готові працювати на різних замовників. Ніякої ідеології, головне - гроші. І замовники про це знають. Правда, цього разу тисячників попереджали: якщо замість маршу регіоналів збиратимуть "оленів" на опозиційний мітинг - пресувати будуть жорстко.

- Міша, в тебе скільки? - П'ятдесят. - Веди до мене. - Я домовився з Юрою. - За скільки? - 120. - Даю 130, веди до мене! 

Як весь цей процес виглядав в полі?

Київ, субота, 18 травня, 8:15 ранку. Територія меморіального комплексу "Національний музей історії Великої Вітчизняної війни". Кореспондент
ЛІГАБізнесІнформ став свідком наступної картини. Усі найближчі парковки і дороги заставлені автобусами. Людей на великому майданчику в музеї Великої Вітчизняної війни поки небагато, їх починають виводити на побудову для підрахунку.

Замовники в місцях збору світитися уникають. На місці "оленярі"-тисячники. Іваницький - у групі людей, яка збирається біля монумента Батьківщині-матері. Його особиста присутність важлива для тисячників: це гарантія достовірності замовлення і як наслідок - майбутньої оплати. Серед тисячників - подружжя Павло Нусс та Катерина Смирнова. Про цю пару писали кілька років тому, коли Смирнова приводила людей на акції проти Юлії Тимошенко біля Печерського суду, а Нусс, навпаки, брав участь у заходах на підтримку екс-прем'єра.

Іваницький на місці отримує інформацію про кількість людей. Хтось телефонує йому, комусь телефонує він. Новини, як розповідають очевидці, не дуже добрі - замовлення в 10 тисяч виконати не вдається. На все про все вистачає півгодини, і він їде.

Починається побудова "оленів".

- Будувати колоною по п'ять чоловік, стоїмо тут і чекаємо, - командують сотники.

Тисячі людей поставили по периметру великої площі. Перший перерахунок - о дев'ятій ранку. Через півгодини - контрольний. Атмосфера напружена. Оскільки людей привели менше необхідного, на всіх рівнях бояться "кидалова". Сотники, які не впоралися із завданням, тут же намагаються перекупити "оленів" у колег:

- Міша, в тебе скільки?

- П'ятдесят.

- Веди до мене.

- Я домовився з Юрою.

- За скільки?

- 120.

- Даю 130, веди до мене!

Вищестоящі "оленярі" контролюють правильність підрахунку - нижчестоящі учасники схеми іноді намагаються продати одного "оленя" двічі. Тут, як і на виборах, ця хитрість називається каруселлю. Про самих людей ніхто особливо не піклується.

- Можна ми он там, в тіні постоїмо? - жінка з бюджетників намагається домовитися зі старшим, виділеним для кожної групи. Але старший і сам пішак. З питанням він біжить до свого тисячника.

- Можна вони в тіні постоять?

- Яка до біса тінь! Не бачиш, каруселі? Хай стоять, де їм сказали!

Якщо на другому перерахунку у тисячника виявляється людей менше, ніж на першому, йому зараховують менший показник і можуть оштрафувати за карусель. Після побудов і перерахунку людям роздають реквізит, і марш "антифашистів" починається.

На самій акції особливих питань, як правило, не виникає. По завершенні - фінальний перерахунок "оленів" та оплата. Цей етап рідко проходить без проблем. Не обійшлося без них і 18 травня. Комусь із викритих у каруселі недоплатили, когось покарали жорсткіше: "Мінус п'ять гривень з людини. І, до речі, ти працюєш в останній раз!"

На верхньому рівні схеми "кидають" рідко. Але проблеми бувають. Так, наприклад, минулої суботи один з оптовиків, за словами співрозмовника
ЛІГАБізнесІнформ, при розрахунку з тисячниками зрізав годину оплати з обумовленої раніше тривалості акції. Складно сказати, було це рішення згори або так вирішив сам "оленяр", але далі спрацьовує принцип доміно: тисячники зрізають з сотників, сотники - з "оленів". Низові учасники схеми іноді й зовсім зникають з грошима, не розплатившись з учасниками мітингу, після чого обманутий народ влаштовує скандал партії-замовнику, а в Мережі та телеефірі з'являються відповідні відеосюжети.

Редакція
ЛІГАБізнесІнформ звернулася в партію УДАР з питанням, чи відомо їм про діяльність Іваницького в якості організатора політичних мітингів, зокрема провладних. І як це узгоджується з його членством в опозиційній політсилі? Керівник Київської обласної організації УДАРу Олег Великін повідомив, що Іваницький дійсно донедавна був членом партії. Але 21 грудня 2012-го його виключили - за синхронне голосування на сесіях Іванківської райради з регіоналами.

Додзвонитися самому депутату Іванківської райради не вдалося. Протягом останніх декількох днів його телефон був відключений. Неможливим виявилося додзвонитися і в столичну компанію Флешекспотрейд: Іваницький на сайтах УДАРу і Центрвиборчкому значиться заступником її гендиректора. Редакція готова надати можливість коментаря всім згаданим у матеріалі особам.

Нагадаємо, послугами "оленярів" не гребує і опозиція, про що
свідчить відео, відзняте 2 квітня кореспондентом ЛІГАБізнесІнформ.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини