RU

Тілоохоронець. Навіщо Янукович призначив Калініна головою СБУ

07.02.2012, 15:52
Тілоохоронець. Навіщо Янукович призначив Калініна головою СБУ - Фото
Минулого тижня президент представив Ігоря Калініна центральному апарату СБУ (фото - president.gov.ua)

Призначення Ігоря Калініна новим головою СБУ оцінено політичним ринком як черговий прояв сімейного підходу до силових відомств

Служба безпеки України відійшла під контроль президентської Сім'ї. Однак відкритим залишається питання про те, хто буде контролювати найбільш прибуткові напрямки роботи спецслужби: не визначено склад заступників нового голови СБУ. Деяким начальникам департаментів загрожує відставка.

Чому Калінін


Два тижні тому ЛІГАБізнесІнформ повідомила про те, що новим головою СБУ, швидше за все, стане начальник Управління державної охорони Ігор Калінін. Основним аргументом джерела в СБУ, який і повідомив нам цю інформацію, було слово "Родина".

До призначення Калініна у багатьох силовиків і політиків залишалася упевненість в тому, що контроль над спецслужбою зможе зберегти Валерій Хорошковський: нібито новий глава Мінфіну переконував президента Віктора Януковича поставити на пост керівника СБУ свого першого зама Володимира Рокитського. Однак особиста довіра до керівника держохорони взяла верх.

Є кілька версій того, за яких обставин познайомилися Янукович і Калінін. Джерела, близькі до МВС і СБУ, відзначають, що зближення нинішнього президента з новим головою СБУ відбулося в період останньої виборчої президентської кампанії. Старший син президента, Олександр Янукович, відповідав тоді за безпеку батька. Він сам відбирав охоронні структури та людей, які повинні вберегти від можливих загроз кандидата на пост президента. Очевидно, син майбутнього президента включив в пул охорони Януковича-старшого людей з компанії Альфа-щит, якою керував Калінін в 2005-2010 рр.. Цілком можливо, що увійти в довіру до Родини Калініну дозволила підготовка не тільки "наличників" (охоронців, - ред.), а й водіїв президента. Крім іншого в Альфа-щита є навчальний драйв-центр, в якому водії-охоронці проходять повний курс екстремального водіння і контртерористичної підготовки. Відомо, що сам президент і його сини - завзяті автомобілісти, не раз брали участь в різних гонках і ралі. Віктор Янукович до цих пір любить прокотитися за кермом авто. За відгуками людей з оточення президента, водить він дуже добре. Співрозмовники кореспондента ЛІГАБізнесІнформ припускають, що саме на цьому грунті Калінін міг встановити особистий контакт з Януковичем.

Як би там не було, за даними різних джерел, саме в 2009 році Олександр Янукович ввів Калініна в оточення Віктора Януковича. Подальше стало справою техніки та вміння майбутнього голови СБУ. Янукович явно став довіряти наставнику своїх охоронців, оскільки на початку 2010 року, після перемоги лідера Партії регіонів у президентській гонці, Калінін несподівано для всіх зайняв пост начальника Управління державної охорони. Як відзначають наші співрозмовники, він з'явився немов нізвідки - настільки його призначення було прогнозованим.

Для сторонніх спостерігачів і ветеранів СБУ політичний сенс призначення Калініна очевидний - це ознака недовіри Януковича до представників старої донецької команди. І ознака  уваги Сім'ї до питань особистої безпеки Віктора Федоровича. У всякому разі, службова біографія Калініна - колишнього керівника центру підготовки спецназу СБУ "Альфа" (в 2002-2005 рр.) та спеціаліста з охорони - говорить про те, що новий голова спецслужби може присвячувати свій час розплутуванням гіпотетичних змов проти Януковича і професійній профілактиці ймовірних загроз.

Гра інтересів

Ветерани спецслужби сподіваються на те, що спеціалізація нового шефа дозволить нарешті посилити кілька профільних департаментів, яким екс-голова СБУ Хорошковський приділяв не так багато уваги. Опитані кореспондентом ЛІГАБізнесІнформ співробітники СБУ говорять, що як бізнесмен основну увагу Хорошковський приділяв самим «прибутковим департаментам Контори" - Управлінню з боротьби з корупцією та організованою злочинністю «К» і Департаменту контррозвідувального захисту економіки держави «Е». Тоді як Департамент захисту національної державності (на жаргоні СБУ - департамент «Т») та Департамент контррозвідки (ДКР), залишалися на других ролях, виконуючи часто вельми дивні вказівки начальства. За словами наших співрозмовників з СБУ, цілком можливо, що скоро в керівництві цих департаментів відбудуться зміни.

Однак перед цим Калініну спільно з президентом потрібно буде визначитися з кандидатурами заступників голови спецслужби. Поки що однозначних відповідей на питання про те, хто займе ці два крісла, немає. Зараз в кулуарах Банкової йде позиційна боротьба за ці крісла. За різними даними, Хорошковський не залишає надію на те, що в кріслі першого заступника голови СБУ залишиться його людина - Рокитський. Сам Калінін нібито лобіює переклад з УДО свого першого зама Станіслава Шуляка. Однак джерела в Конторі кажуть, що досить високі шанси на призначення першим заступником і куратором самого капіталомісткого управління «К» у нинішнього начальника Донецького обласного управління СБУ Олександра Якименка. Історія кар'єрного зльоту Якименко досить симптоматична: в крісло головного донецького есбеушники він потрапив з посади начальника УСБУ Севастополя, яку отримав на початку 2010 року. Нагадаємо, за численними публікаціями в ЗМІ (і власними даними автора), саме з земельних операцій в Севастополі і Балаклаві почав своє посилення в якості самостійного політекономічного гравця Олександр Янукович.

У разі призначення Якименко стане зрозуміла і схема розподілу відповідальності в СБУ: Калінін буде займатися питаннями безпеки президента, а курирувати економіку та забезпечувати врахування інтересів Сім'ї буде Якименко. Змін можна чекати в питанні контролю над діяльністю Держмитслужби: якщо ще місяць тому її контролювали спільно нинішній керівник Ігор Калетник, друг президента Юрій Іванющенко і колишній шеф СБУ Хорошковський, то поява нової людини у справі боротьби з контрабандою явно сплутає карти гравців, які вже сидять за столом .

Самі співробітники СБУ, опитані кореспондентом ЛІГАБізнесІнформ, поставилися до призначення Калініна зі стриманим оптимізмом. Позитивним моментом вони назвали те, що новий голова володіє системою й методологією роботи спецслужб (до центру підготовки "Альфи" - в 1992-2002 рр. - він займався викладацькою і науковою роботою в Національній академії СБУ). Однак при нинішньому загальному підході до державних інтересів повірити в те, що Калінін зможе щось змінити, вони теж не можуть.

«У нас уже було стільки змін керівництва, стільки надій на краще, що сил вже немає. Практика показує, що весь час ставало тільки гірше », - поділився своїм внутрішнім відчуттям один із співробітників. Він побоюється, що Калінін на посту голови СБУ може грати приблизно таку ж роль, як Михайло Єжель на посту міністра оборони, - номінального і віддаленого від реально відбуваються у відомстві процесів керівника.

Екс-голова СБУ Валентин Наливайченко особисто з Калініним не знайомий, але чекає від нього ефективної роботи і навіть упевнений, що робота буде. У той же час він стурбований викликами, які стоять перед спецслужбою. "Калінін повинен буде, перш за все, дати відповіді суспільству на кілька ключових питань. По-перше, про боротьбу з тероризмом. Ми бачили, що відбувалося в минулому році. І питання про те, хто стояв за деякими терактами, хто їх фінансував і чому спецслужби не спрацювали на випередження, залишається відкритим. Друге - це, звичайно ж, кіберзлочинність. Завалили сервер МВС! Куди це годиться? Після кібератак на Естонію в 2007 році ми оперативно сформували підрозділ, що займаються інформаційною та комп'ютерною безпекою. Що з ним трапилося за останні два роки? Чому сталося те, що сталося? Так що виклики очевидні ", - резюмує Наливайченко.

Досьє на Ігоря Калініна >>>
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини