Офіс, а не ГПУ. П'ять головних фактів про перезапуск прокуратури

28.10.2019, 09:25
Офіс, а не ГПУ. П'ять головних фактів про перезапуск прокуратури - Фото
Атестація прокурорів Фото: прес-служба ГПУ

Що треба знати про реформу прокуратури - максимально коротко

Перейменують, скоротять, переатестують і будуть набирати кадри по-новому. Що треба знати про реформу прокуратури - LIGA.net пояснює коротко.

ФАКТ ПЕРШИЙ. ПЕРЕЙМЕНУЮТЬ

ГПУ перейменують в Офіс генпрокурора, регіональні прокуратури стануть обласними, місцеві прокуратури - окружними, а військові прокуратури - ліквідують. Замість них створять Спецпрокуратуру з протидії злочинам у сфері нацбезпеки і оборони. Головна відмінність - прокурори будуть цивільними і їм більше не знадобиться служба в армії. Також передбачена можливість створення спецпрокуратур.

ФАКТ ДРУГИЙ. СКОРОТЯТЬ

Спочатку штат прокуратур хотіли скоротити до 10000 чоловік, але з фінального тексту закону цю норму виключили. Генпрокурор Руслан Рябошапка заявив, що штат все одно будуть оптимізувати після проведення аудиту. За його результатами встановлять, який штат необхідний.

Читайте також: В ГПУ пояснили, за що готові звільнити більше 200 прокурорів

ФАКТ ТРЕТІЙ. КАДРИ ПО-НОВОМУ

Відповідно до закону, в ГПУ повинні бути створені шість спецкомісій (п'ять - кадрових, одна - дисциплінарна). Зараз є дві комісії, склад яких затверджений.

Першу очолив головний військовий прокурор Віктор Чумак. У неї також увійшли Олександр Толочко, Оксана Капліна, Роман Жовнір, Андрій Боровик (виконавчий директор TI Ukraine) та Борис Малишев. Другу кадрову комісію очолив перший заступник генпрокурора Віталій Касько. До складу комісії входять Володимир Бурдін, Максим Піддубчак, Олександр Лємєнов, Сергій Пернікоза і Марина Цапок. Склад інших комісій поки невідомий. Навіщо їх так багато? Автори реформи хочуть, щоб переатестація пройшла швидко.

Після проведення переатестації буде відкритий добір на вакантні посади. У вимогах приберуть обов'язковий прокурорський стаж - досить мати досвід в галузі права і юросвіту. Добір пройде в два етапи. Перший - тест на знання законодавства в сфері кримінального права і процесу, другий - співбесіда. Добором будуть займатися кадрові комісії. Однак, як повідомили в ГПУ, поки немає затверджених правил добору.

ФАКТ ЧЕТВЕРТИЙ. ПЕРЕАТЕСТАЦІЯ І НОВА ЗАРПЛАТА

Створені комісії вже проводять переатестацію прокурорів усіх рівнів. До комісії входять шість чоловік: троє від ГПУ і троє від міжнародних організацій (наприклад, Transparency).

Перший етап переатестації - іспит на знання кримінального права і процесу (треба набрати 70 балів зі 100). Другий етап - тест на General Skills, що визначає аналітичні та оперативні спроможності. Завершальний етап - співбесіда.

За результатами співбесіди вирішується доля прокурора - рішення приймає кадрова комісія колегіально більшістю голосів. Хто проходить переатестацію - може отримати більшу зарплату. За словами Рябошапки, прокурорам планують підвищити зарплату до рівня районних суддів - близько 48000 грн.

Щоб пройти переатестацію, прокурорам треба підписати згоду на використання анонімної інформації під час співбесіди - прокурорів можуть попросити прокоментувати будь-які скандали або чутки, які були, наприклад, в медіа. Хто не згоден - відразу звільнення у зв'язку з відмовою пройти переатестацію. За словами члена кадрової комісії Олександра Лємєнова, анонімні повідомлення не будуть сприймати за чисту монету, але "будь-яка інформація повинна бути перевірена додатково, включаючи отримання пояснень на співбесіді".

ФАКТ П'ЯТИЙ. ПРИЗУПИНЕННЯ КДКП

КДКП - це кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів. Вона займалася розглядом скарг на прокурорів. Її роботу призупинили до 1 січня 2021 року. Тепер скарги на прокурорів будуть розглядати спецкомісії (одна - в Офісі генпрокурора, решта - в областях).

Навіщо її "призупинили"? Лємєнов розповів LIGA.net, що КДКП мала неоднозначну репутацію. "З одного боку, звичайних прокурорів вони оцінювали об'єктивно. З іншого – коли мова йшла про політично впливових прокурорів високого рівня (Луценка, Матіос і так далі), то члени КДКП якимось чином підлаштовувалися під тренд – і не бачили порушень", – підкреслює Лємєнов. Він вважає, що КДКП часів Луценка орієнтувалася не на норми права, а на політичну доцільність".

А В ПІДСУМКУ БУДЕ СУД

У реформи є шанс на успіх, вважає член спецкомісії, виконавчий директор Transparency International Ukraine Андрій Боровик. У коментарі LIGA.net він сказав, що сама реформа - "це те ж саме, що було 2015 року". "Тільки зараз є воля у Рябошапки", – вважає він. Але якщо раніше переатестацію починали з областей, то тепер - з Києва. Також відрізняється процес формування атестаційних комісій – раніше комісії формувалися з представників ГПУ і парламенту. "Зараз троє від прокуратури і троє людей, делегованих міжнародними неурядовими організаціями", – додав Боровик. Тому, на його думку, у реформи більше шансів, ніж було в 2015 році.

За останніми даними, ГПУ планує звільнити 218 співробітників, які не підписали заяву про переатестацію або написали її в довільній формі. За результатами тестування відсіялися 197 людей, які були кандидатами на посади в Офіс генпрокурора. Ще 117 просто не з'явилися на тестування, проте вони можуть отримати другий шанс, якщо причина неявки буде поважною, повідомив LIGA.net Лємєнов. Таким чином, 315 людей вже підлягають звільненню, що становить 29% від усієї кількості прокурорів – 1088 людей.

Однак підбивати підсумки реформи рано. З одного боку, сумнівною була причина звільнення досвідчених співробітників ГПУ, які з 2014 року займаються розслідуванням справ Майдану. З іншого боку, вже відсіяли майже 30% прокурорів, які не змогли скласти тести на знання законодавства і незрозуміло як працювали на своїх посадах. До того ж, як вважає звільнений з ГПУ Сергій Горбатюк, спецкомісії - поза законом, а значить будь-хто із звільнених зможе оскаржити рішення комісії в суді. Він вважає, що його звільнили незаконно. Разом з ним із ГПУ звільнили чотирьох слідчих Горбатюка у справах Майдану і Януковича - не захотіли підписати згоду на анонімки. "Це абсолютно не стосується з'ясування професійної компетентності. Це показуха", – вважає він.

У керівництві ГПУ з цим не згодні. За словами спікера головного військового прокурора Євгенії Слівко, в законі є перехідні положення, згідно з якими ГПУ виконує обов'язки, поки не створять Офіс генпрокурора. "Не буде так, що ми заснули при ГПУ, а прокинулися в Офісі генпрокурора. Етап реформування триватиме кілька місяців", – зазначила вона, додавши, що правоту Горбатюка визначить суд, якщо він туди звернеться.

Читайте російською: Офис, а не ГПУ. Пять главных фактов о перезапуске прокуратуры

Олег Новиков
Олег Новиков
Специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини