RU

Однопальцеві близнюки: нардепи злякалися другої кнопки

18.03.2011, 13:15
Однопальцеві близнюки: нардепи злякалися другої кнопки - Фото
731c5d211b569c87190e4242bc8aeb22.jpg

Депутати відмовилися виконувати норми Конституції - проект постанови про особисте голосування у Раді не набрав потрібної кількості голосів. Регіонали провалили проект, хоч і обіцяли його підтримати. Опозиція також не знайшла у собі сили зібратися

Усі знають, що індивідуальне голосування у Верховній Раді – це міф про замогильне життя. Фотографії і відеокадри з "депутатами-піаністами", що віртуозно натискають потрібні клавіші системи "Рада" за себе і того хлопця, вже нікого не дивують і перетворилися у буденні ілюстрації матеріалів вітчизняних ЗМІ. Куди більшою сенсацією стало б фото Рината Ахметова, Костянтина Жеваго чи Василя Хмельницького, які особисто голосують, незважаючи на те, що картки найбагатших людей України голосують у парламенті справно. Тому новина про те, що народні обранці, можливо, зобов'яжуть самі себе голосувати індивідуально, модернізувавши електронну систему "Рада" сенсорною кнопкою, викликала у народі здивування. Подумалося: "Невже приймуть?" Але думати довелося недовго - 17 березня народні обранці успішно "прокотили" ініціативу про "сенсорну кнопку". Для позитивного рішення не вистачило усього чотирьох голосів.

Очевидно, статут від обвинувачень Арсенія Яценюка у тому, що для введення індивідуального голосування досить одного підпису – підписи спікера на відповідному документі, Володимир Литвин голосно заявив про те, що з депутатським "піаніно" час зав'язувати. На погоджувальній раді фракцій В.Литвин заявив про те, що необхідно "по-перше, ввести у Верховній Раді модернізовану електронну систему підрахунку голосів, яка передбачає реєстрацію і голосування народного депутата на засіданнях за допомогою сенсорної клавіші; по-друге, фіксувати результати реєстрації і відкритого голосування депутатів за допомогою модернізованої системи".

Ніяких заперечень проти принциповості спікера бути не може. Але тільки ефективність будь-яких дій і заяв, як відомо, вимірюється результатом, а з результатом виявилося складніше. Точніше, з результатом позитивним, але про це пізніше.

Верховна Рада включила до порядку денного 17 березня проект постанови про введення модернізованої системи голосування, продемонструвавши готовність обговорити те, що вони зобов'язані робити за Конституцією. Тобто за умовчанням. Розмова про сенсорну кнопку мала б поставити крапку в ігноруванні законодавцями Основного Закону. Згідно з нормами проекту, у разі прийняття його більшістю, нова система стартує вже з наступного засідання. Здавалося б, ось-ось… Проект є, спікер схвалив, техніка готова, справа за парламентською більшістю, а точніше - за його кураторами.

Щодо керівників більшості, зокрема, голови фракції регіоналів Олександра Єфремова, то він, передбачаючи події, поспішив запевнити журналістів, а через представників ЗМІ - і весь народ у тому, що найвпливовіша фракція найрішуче проголосує "за" індивідуальне голосування і "сенсорну кнопку".

"Ми працюємо над тим, щоб посилити нашу дисципліну, і більшість наших депутатів схиляється до того, що ми зобов'язані працювати на пленарних засіданнях у Верховній Раді", - почав О.Єфремов. "Голова Верховної Ради має право підготувати відповідний проект постанови. Ми думаємо, що фракція його підтримає", - подав надію своїм оптимізмом лідер парламентських регіоналів.

І ось настала "година Ч". Проект постанови, покликаний повернути депутатів до дотримання Конституції, поставлений на голосування, присутні у залі нардепи двома руками потяглися до кнопок і… провалили корисну ініціативу. Як йшлося вище, запропонований проект не добрав усього чотири голоси: "за" проголосували 222 картки.

Конкретно за фракціями: Партія регіонів дала 10 карток "за" при тому, що "головний", тобто О.Єфремов обіцяв підтримати ініціативу; БЮТ – 92; НУНС – 51; комуністи – 25; Народна партія – 20; "Реформи заради майбутнього" – 12; Блок Литвина – 20; позафракційні – 12.

Залишивши на час парламентську більшість, задамо риторичне запитання: "Де були голоси опозиції?" Для довідки: парламентська фракція НУНС на сьогодні становить 68 людей, проголосувала "за" 51 картка. Де ще 17? Те саме, і навіть більшою мірою, стосується БЮТ – начебто від всіх "слабких духом" фракція Юлії Тимошенко очистилася (до речі, 17 березня до фракції ПР приєдналися ще два екс-бютівці), і проте, з 105 карток, що є у наявності, "за" індивідуальне голосування проголосувало тільки 92. Де ще тринадцять "біло-серцевих" голосів. Нагадаємо, сенсорній кнопці не вистачило усього чотири голоси.

Підтримка нової кнопки на пульті для голосування фракціями Народної партії і КПУ похвальна, однак не можна виключати того, що цей факт буде використовуватися як щит від нападок ЗМІ з приводу "провалу" проекту постанови. Коментувати те, що відбулося на п’ятничному ток-шоу від більшості можуть бути відправлені виключно "литвинівцям" і комуністам, які говоритимуть, що не винні, оскільки підтримали ініціативу спікера. А чому так вийшло – питання не до них. Але це всього лише припущення.

Повертаючись до слів О.Єфремова про те, що регіонали підтримають сенсорну кнопку, варто звернути увагу на пояснення лідера фракції ПР того факту, що його припущення, м'яко кажучи, не виправдалося. О.Єфремов заявив, що регіонали не стали голосувати за проект тому, що модернізація системи "Рада" не була схвалена "Укрспецзв’язком". Аргументація у цьому випадку звучить не більш переконливо, ніж виправдання хронічного прогульника у дусі "я і будильник завів, а він не задзвонив".

Опозиція ж, коментуючи провал проекту постанови, говорить, що регіонали і не збиралися голосувати "за". Зокрема представник БЮТ Сергій Соболєв заявив таке: "Регіонали "прокотили" голосування, адже попереду у них безліч законопроектів, які треба продавлювати. Сьогодні вони скупили картки у тушок і ними голосують, а ось зібрати у Раді людей фізично - це для них проблема".

Спікер В.Литвин пообіцяв ще повернутися до питання індивідуального голосування у парламенті, внести законопроект, змінити регламент Ради, словом, вжити заходів. Хоч, можливо, саме так важливі питання і спускаються "на гальма".


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини