RU

Нова ідея Зеленського – опитування. Що за нею стоїть і навіщо це Офісу президента

13.10.2020, 20:44
Нова ідея Зеленського – опитування. Що за нею стоїть і навіщо це Офісу президента - Фото
Колаж: Євген Адаменков/LIGA.net

Зеленський анонсував проведення всенародного опитування 25 жовтня. Експерти стурбовані його ініціативою. Що відбувається – розбиралася LIGA.net

Зеленський анонсував проведення всеукраїнського опитування в день виборів 25 жовтня. Він пообіцяв поставити п'ять "важливих питань", але не сказав, про що саме. Експерти заявляють, що ініціатива Зеленського залишає більше запитань, ніж відповідей, і припускають, що президент намагається мобілізувати виборців перед виборами і вплинути на їхню думку в день голосування. Водночас вони б'ють на сполох, називаючи його ініціативу "свавіллям" і "наступом на державний устрій". Що стоїть за ідеєю Офісу президента, чому це важливо і що далі – розповідає  LIGA.net.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

ЩО ТРАПИЛОСЯ. 13 жовтня президент Володимир Зеленський опублікував відео, в якому анонсував проведення всеукраїнського опитування в день виборів. За його словами, виборцям зададуть "п'ять важливих питань про те, що ми обговорюємо на вулицях, на кухні і в інтернеті, про що сперечаємося з друзями, батьками та таксистами. Про те, про що нас ніколи раніше не питали". Які саме питання, Зеленський не розповів, але обіцяв повідомити пізніше.

В Офісі президента уточнили, що йдеться не про референдум. Опитування не матиме прямих юридичних наслідків, а його основна мета – "дізнатися, що насправді думає народ". Нардеп Слуги народу Євгенія Кравчук додала, що опитування не буде оплачено з держбюджету і пройде без участі ЦВК. Його організовують волонтери і, можливо, якісь соціологічні служби. Водночас вона не уточнила, як можна бути впевненим у достовірності результатів.

Таким чином Офіс президента вирішив залучити до голосування молодь, включивши питання, що їх зацікавлять. Можуть запитати про легалізацію канабісу, – повідомляє ZN.ua


Джерела ZN.ua в ОП повідомили, що спочатку Зеленський хотів включити в опитування тему окупованого Криму і Донбасу, однак це "може бути занадто сенситивним", тому туди включили питання, що зацікавлять молодь. За даними видання, опитування проведуть у формі екзитполу за приватні гроші. Планується надрукувати 5 млн анкет із питаннями, які молоді люди в наметах біля дільниць будуть пропонувати заповнити громадянам, які приходять на вибори.

Екснардеп  Сергій Лещенко повідомив у Telegram, що перше питання озвучать 14 жовтня, а потім будуть оголошувати по одному щодня: "Опитування пройде у вигляді голосування своєрідними "бюлетенями", але не в межах виборчих дільниць, а в скриньки волонтерів біля дільниць. Голосування є добровільним". Кравчук також заявила, що опитування проведуть не на виборчих дільницях.

ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО. Експерт із конституційного права Юлія Кириченко в коментарі  LIGA.net  називає ініціативу Зеленського "наступом на державний устрій". За її словами, у президента немає повноважень оголошувати всеукраїнське опитування, також він не може "всунути" якісь питання на вибори, де обирають місцевих політиків.

"Виборець має прийти і вибрати кандидата. Якщо будуть поставлені якісь інші питання – це буде наступ на державний устрій. Ми не знаємо, які це питання, ми не можемо зробити свідомий вибір, у нас немає процедури", – заявляє експерт.

Фактично Зеленський ставить під сумнів представницьку демократію, – вважає Кириченко


"Президент говорить, що країною керуєш ти. Ти маєш право виробити якесь рішення, і воно буде реалізовано. Фактично він ставить під сумнів представницьку демократію. Як далі це реалізовувати? Президент буде указом надавати чинності відповідям, які ми отримаємо?" – каже Кириченко. На її думку, сьогодні це виглядає як спроба мобілізації і впливу на думку електорату.

"Будь-які опитування в день виборів – це де-факто псевдореферендум, який проводити без закону небезпечно і шкідливо", – говорить у коментарі  LIGA.net нардеп  Голосу Роман Лозинський, уточнюючи, що ідея провести опитування з'явилася близько місяця тому – "тему підняли у стінах парламенту, парламент сказав "ні".

Проведення таких опитувань без закону про референдум – це свавілля з боку гаранта конституції, який взяв і витер об неї ноги, – заявляє Лозинський

На думку Лозинського, в ініціативі Зеленського є два ключових ризики. Перший – маніпуляція думкою виборців: "Ти йдеш на виборчу дільницю, до тебе підходять і ставлять запитання, що може наштовхнути тебе на якусь думку, спонукати тебе на якісь дії, зміну твого вибору". А другий – "легітимізація рішень, які ОП, можливо, вже приготував, а тепер хоче освятити їх нібито думкою людей".

"Закон про референдум регулює, які питання ставити можна, а які не можна. Проведення таких опитувань без будь-яких законів про референдум – це свавілля з боку гаранта конституції, який взяв і витер об неї ноги", – заявляє нардеп, уточнюючи, що найбільший ризик може бути в "дуже маніпулятивно сформульованих питаннях".

Олександр Клюжев із громадського руху ОПОРА говорить  LIGA.net, що виходячи з заяви Зеленського, не можна визначити, яка законодавча основа у цього заходу, але можна припустити, що це опитування буде проводитися поза приміщенням для голосування: "Йдеться про якусь політичну ініціативу, що буде розгортатися паралельно з голосуванням, але поза виборчими дільницями".

Президент мобілізує електорат, лояльний до нього або до політичної сили, яку він підтримує, – вважає Клюжев


"Яка методологія, яка мета цих опитувань – незрозуміло. Важливо, щоб влада прояснила, що це за ініціатива, хто її фінансує, хто її організовує і як вона співвідноситься з виборчим процесом. Це питання безпеки, питання коштів фінансування", – уточнює експерт.

На його думку, ініціатива створює ризики зловживання адміністративним ресурсом: "Якщо це опитування, яке поза дільницею буде належати до виборчої кампанії СН і держава витратить через якісь механізми ресурси на проведення цього опитування, хоча воно є мобілізаційною технологією на користь СН, то буде питання про зловживання адмінресурсом". Але говорити про це рано, вважає він, оскільки занадто мало інформації.

Водночас Клюжев заявляє, що цим виступом і оголошенням опитування президент "мобілізує електорат, лояльний до нього або до політичної сили, яку він підтримує".

ЩО ДАЛІ. Перший віцеспікер Ради Руслан Стефанчук каже, що питання вже визначено і цьому "передувала копітка соціологічна робота". Питання, за словами нардепа, озвучить сам Зеленський. До того ж Стефанчук назвав опитування "пробником референдуму", тому деякі питання потім можуть винести і на референдум.

Позаштатний радник глави ОП Михайло Подоляк заявляє, що спекулятивні теми, маючи на увазі "(подачу. – Ред.) води в Крим, особливі статуси окремих регіонів тощо", виносити на публіку ніхто не має наміру, тому що "спочатку потрібно відбудувати правильні процедури, а потім обговорювати щось велике і глобальне". Як приклад, він навів питання про 10- або 12-річне навчання в школі: "Якщо 80% суспільства відповість "десятирічка", то саме це має визначати нашу освітню стратегію, а не неусвідомлене копіювання чиїхось стандартів".

Це як у серіалі, коли закінчується епізод. Найцікавіше в наступній серії. Але це не серіал, а реальні вибори, де люди формують владу на місцях, – наголошує Кириченко


"Хто їх (голоси. – Ред.) буде рахувати, як це буде відбуватися, чи є у нас до них довіра, де там спостерігачі. Купа питань про наслідки і як це реалізовувати", – заявляє Кириченко.

"Якщо будуть публікувати якісь дані і люди будуть брати в цьому участь із великою перевагою, підтримкою, то це підриває всі легітимні органи представницької демократії, крім президента. Наслідки непередбачувані. Їх можна було би спрогнозувати, дивлячись на питання, але ми їх не бачимо... це як у серіалі, коли закінчується епізод. Найцікавіше в наступній серії. Але це не серіал, а реальні вибори, де люди формують владу на місцях", – резюмує Кириченко.

Ми розуміємо, що є підготовка якоїсь масштабної маніпуляції, – вважає Лозинський


Лозинський називає те, що відбувається, маніпуляцією думкою людей і вважає, що ключовим може стати не результат, а сам процес проведення опитування: "Це прихована політична агітація, зрив виборчого процесу і не конкурентні умови проведення виборів".

"У президента велике бажання зробити щось. Зробити щось усупереч закону, всупереч конституції, і навіть якщо говорити про якісні соціологічні дослідження, то вони не готуються за 12 днів. Ми розуміємо, що є підготовка якоїсь масштабної маніпуляції. Якщо б  ішлося про реальне опитуванні думки людей, це ж добре – питати людей, це потрібно робити... але навіщо це робити в день виборів?" – резюмує нардеп.

Схожої думки дотримується і Клюжев, коли заявляє, що "це опитування не має жодного відношення до всеукраїнського опитування". Він вважає, що у разі, якщо це виборча технологія, то "кінцева мета – мобілізація лояльного електорату: І це також буде, напевно, частиною подальшої діяльності правлячої партії в парламенті <...> Це політичний результат. Я думаю, якщо опитування проведуть – його використовуватимуть ті, хто його ініціював. Юридичних наслідків тут не може бути".

Читайте також: "25 жовтня задам тобі п'ять питань". Зеленський інтригує – записав до виборів новий ролик

Читайте матеріал російською: Тема дня | Новая идея Зеленского – опросы. Что за ней стоит и зачем это Офису президента

Владислав Сердюк
Владислав Сердюк
журналист LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини