RU

Нездоровий суд: скаргу Тимошенко знову відклали

27.06.2012, 11:45
Нездоровий суд: скаргу Тимошенко знову відклали - Фото
Адвокати Юлії Тимошенко вважають, що прокурори навмисне затягують процес, цікавлячись станом здоров'я їхньої клієнтки (фото - lrp.lt)

Вищий спецсуд переніс розгляд касації екс-прем'єра на незаконність газового вироку: Феміда й прокурори занепокоїлися станом Тимошенко

Це вже друге засідання суду з розгляду касації. 15 травня Вищий спецсуд переніс слухання справи у зв'язку з необхідністю участі Юлії Тимошенко в засіданні, а також ознайомленням учасників процесу з низкою документів.

Пізніше до суду надійшло клопотання Тимошенко про розгляд касаційної скарги без неї. Проте сторона державного обвинувачення зажадала забезпечити присутність екс-прем'єра в касаційному розгляді і запропонувала знову перенести розгляд скарги. При цьому прокурор послалася на постанову Київського районного суду Харкова про призначення судово-медичної експертизи про стан здоров'я Тимошенко.

Разом з тим, чинне кримінально-процесуальне законодавство визначає, що обов'язково повинен бути присутнім тільки прокурор (стаття 391 КПК), інші сторони тільки "можуть брати участь". А можуть і не приймати, відзначають юристи. Встановлено право суду запросити їх у разі потреби для надання пояснень, - тобто якщо суд визнає необхідним їх участь, він може їх запросити. Формального присутності засудженого, який не бачить необхідності у своїй присутності і якого суд не має наміру допитувати, КПК не вимагає.

Захист Тимошенко тут же заявив, що прокурори намагаються затягнути розгляд касаційної скарги про незаконність газового вироку екс-прем'єру. "Справа має бути розглянута на сьогоднішньому засіданні. В іншому випадку це буде свідчити про навмисне затягування процесу", - сказав адвокат Олександр Плахотнюк.

Захисник Микола Сирий нагадав, що участь засудженого в касаційному процесі не є обов'язкою: "Це лише право Юлії Тимошенко, а не її обов'язок. Ні законодавство, ні закони, ні будь-яка влада не може змусити її бути присутньою на процесі, до якого вона вже висловила ставлення ".

В кінцевому підсумку головуючий у справі суддя Станіслав Міщенко вирішив, що розгляд скарги все таки потрібно перенести. Своє рішення він пояснив тим, що "суд взяв до уваги, що для розгляду скарги необхідно отримати докази". "Колегія суддів ухвалила: відкласти розгляд справи на 12 липня", - додав суддя.

Захисник екс-прем'єра Сергій Власенко, коментуючи рішення, тут же заявив, що так влада намагається створити додаткові перешкоди для Тимошенко на шляху до вирішення Європейського суду з прав людини. "В черговий раз відкладено розгляд справи за надуманими підставами. Ми розуміємо, що рішення в цьому суді не буде незалежним. Більш того, суд вже знає, яке рішення прийме", - зазначив адвокат.

Заручником фізичного стану Тимошенко став не тільки Вищий спецсуд, а й Київський суд Харкова, де тривають судові засідання ще по одному звинуваченню, інкримінованому Тимошенко, яке стосується діяльності корпорації ЄЕСУ.

Вчора там відбулося чергове засідання. Німецькі лікарі вже давно, наполегливо і неодноразово радили, щоб Тимошенко на нього не ходила - "це зведе нанівець успішно проведені останні тижні лікування". Про розгляд справи без неї неодноразово письмово просила і сама Тимошенко. Незважаючи на це, 19 червня керівництво Качанівської колонії отримало лист від судді Київського райсуду Харкова про виклик Тимошенко до суду на 25 червня для участі в судовому процесі по справі ЄЕСУ. За запитом ДПтС медична комісія МОЗ рекомендувала суду створити належні і особливо комфортні умови для перебування Тимошенко в приміщенні під час судового слухання кримінальної справи.

Умови створили: в залі суду встановили скляне огородження з килимом, квітами, плазмовим екраном і картинами. Але VIP-ув'язнена ними так і не скористалася.

В результаті держобвинувач Віктор Лобач попросив суд призначити Тимошенко судово-медичну експертизу, щоб знати, чому її не привозять до суду. В кінцевому підсумку суд визнав правоту цього прохання і постановив призначити наступне засідання у справі про зловживання корпорації Єдині енергетичні системи України на 10:00 10 липня, а також провести екс-прем'єр-міністру судово-медичну експертизу.

Присутні на судовому засіданні європейські спостерігачі - екс-президент Європарламенту Пет Кокс і колишній президент Польщі  Олександр Кваснєвський - рішення суду ніяк не прокоментували. Але, за словами захисника Власенка, вони і не мали права цього робити. Натомість, за його ж словами, вони настільки виразно спостерігали, що він все зрозумів по очах. "Єдине, що можу сказати, оскільки це відноситься  до моїх спостережень, - я бачив вчора в залі суду очі Кваснєвського і очі Кокса під час тієї дії, яка відбувалося в райсуді Харкова. Повірте, ці очі були великі. Таких вагітних очей я не бачив ніколи", - сказав він.

Власенко, на відміну від спостерігачів, себе в коментарях не обмежував. На його думку, Київський райсуд Харкова своїм рішенням про призначення судово-медичної експертизи про стан здоров'я Тимошенко намагається прискорити розгляд справи ЄЕСУ і всупереч закону забезпечити її присутність на судовому процесі.

А ось екс-голова МВС Юрій Луценко навіть пояснив, навіщо це потрібно. "Тимошенко їм необхідна в залі суду тільки для того, щоб у слідства з'явилася можливість пред'явити їй чергове сфальсифіковане звинувачення", - сказав він.

За його словами, йдеться про звинувачення екс-прем'єра у вбивстві Євгена Щербаня в 1996 році. "У нашій країні, де президент уже визначив її винною в цьому злочині, всі будуть задіяні для виконання його бажання", - зазначив Луценко.

Разом з тим, у Партії регіонів пояснили, що судмедекспертиза - чи не єдиний вихід зі сформованої ситуації, "тому що екс-прем'єр постійно йде від засідань". "Суд повинен поставити крапку в цій справі ... Опозиція вимагає розглядати касаційну скаргу, і разом із цим вони впираються, щоб не йти в суд по ЄЕСУ. Вони бояться справи по ЄЕСУ, тому що, як тільки вона буде доведено до логічного завершення, ніхто в світі вже не допомагатиме (Тимошенко - ред.) у справі про ухилення від сплати податків ", - заявив народний депутат від Партії регіонів Василь Кисельов.

Тим часом представники німецької клініки "Шаріте", яка курирує лікування екс-прем'єра, наполягають на тому, що її стан залишає бажати кращого. Лікар Лутц Хармс зазначив, що її здоров'я не дозволяє їй бути присутньою на засіданнях суду. Крім того, її болі через грижі міжхребцевого диска потрібно лікувати медикаментами. "Було б ще краще перевести її під домашній арешт", - додав він. Хоча такий варіант розвитку ситуації не представляється реальним.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини