RU

Невільний. Коли Юрій Луценко зможе брати участь у виборах

08.04.2013, 14:57
Невільний. Коли Юрій Луценко зможе брати участь у виборах - Фото
Відразу після виходу з Менської колонії Луценко заявив, що не має наміру брати участь у президентських виборах-2015 і вбивати клин між лідерами опозиції

Погашення судимості екс-голови МВС може зайняти до 8 років. Весь цей час опозиціонер буде позбавлений права брати участь у виборах

Помилування колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка схвалила українська опозиція і керівництво Європейського Союзу - влада частково виконала вимогу Брюсселя щодо звільнення політичних в'язнів. Тим не менш, лідер Народної самооборони через непогашену судимість протягом невизначеного часу буде залишатися учасником політичного життя країни з обмеженим набором прав - йому можна буде голосувати, працювати в партіях чи громадських організаціях, але заборонено балотуватися на місцевих, парламентських і президентських виборах. Редакція ЛІГАБізнесІнформ з'ясувала, які юридичні кроки повинен зробити екс-міністр, щоб повноцінно займатися політикою в Україні.

Крок перший: Євросуд

Захист Луценка повинен був пройти всі судові інстанції в Україні. Тепер, коли це зроблено, екс-голова МВС та його адвокати повторно звернуться до Європейського суду з прав людини. Київ давно визнав юрисдикцію ЄСПЛ, ратифікувавши Європейську конвенцію про захист прав людини і основних свобод. Іншими словами, всі рішення Євросуду в Україні є обов'язковими до виконання.

Перший крок на шляху до повної реабілітації Луценка, каже його адвокат Олексій Баганець, буде зроблений саме в Страсбурзі. Отримавши на руки останні рішення українських судових інстанцій, захист відправить чергову і фінальну скаргу до ЄСПЛ. У минулій раз Євросуд вже визнав Луценка політичним в'язням. Тепер, якщо Євросуд визнає вирок про позбавлення волі Луценка на строк 4 роки і 6 місяців (з них він просидів 2 роки і 4 місяці) незаконними і зобов'яже українську Феміду повернутися до цього питання, захист перейде до наступного кроку - нової судової тяжби в Україні. За оптимістичним прогнозом, рішення ЄСПЛ за новою скаргою Луценка може прозвучати вже через півроку-рік (якщо суд, як і попередню - по незаконному арешту, візьметься її розглядати за прискореною процедурою). Якщо скаргу визнають прийнятною, але будуть розглядати за звичайною процедурою, то до оголошення вердикту можуть пройти роки.

Крок другий: Вищий спецсуд України

Процедура передбачає, що рішення ЄСПЛ повинні бути розглянуті Вищим спеціальним судом України по цивільних і кримінальних справах. Отримавши звернення Луценка, спецсуд може санкціонувати відправку справи до Верховного суду України, який уповноважений скасувати вирок і направити справу на повторний розгляд. Крім того, Вищий спецсуд може прийняти рішення за висновками ЄСПЛ самостійно і реабілітувати Луценка.

Поки не скасований вирок або судимість не погашена, екс-міністр не зможе брати участь у будь-яких виборах - місцевих, парламентських, президентських. Правда, як зазначають юристи, Конституція прямо забороняє людям з судимістю балотуватися лише в депутати Верховної Ради. А ось кандидат у президенти, якщо слідувати букві і духу Конституції, може претендувати на головне крісло країни навіть з непогашеною судимістю - основний закон цього не забороняє, каже адвокат Валентина Теличенко. Тут є місце для правової колізії: висунення Луценка може бути скасовано ЦВК або оскаржено в суді.

Крок третій: Печерський суд Києва

У разі, якщо Вищий спецсуд або Верховний суд визнають винесений Луценку вирок неправосудним, справа спуститься по судовій вертикалі в Печерський суд Києва, в якому цей вирок був винесений. Судді зобов'язані будуть переглянути справу екс-міністра з урахуванням усіх зауважень - як ЄСПЛ, так і Вищого спецсуду або ВСУ. При бажанні влади на це може піти кілька років.

Песимістичний варіант: погашення судимості не раніше, ніж через 4 роки

Якщо Луценко і його адвокати не отримають позитивних рішень ЄСПЛ і українських судів, екс-міністру доведеться хіба що чекати погашення судимості (саме за цією процедурою позбувся двох судимостей, зароблених в молодості, нинішній президент України Віктор Янукович). Звичайна процедура передбачає погашення через 8 років після відбуття покарання. Можна просити суд і про дострокове погашення судимості - але не раніше, ніж через 4 роки після винесення вироку. Суд може визнати прохання необгрунтованим. У цьому випадку судимість залишиться непогашеною, а повторно звернутися з клопотанням про погашення судимості екс-міністр зможе через рік.

Таким чином, оптимізм опозиції та західних політиків з приводу помилування екс-міністра виглядає, м'яко кажучи, перебільшеним. Влада, яка контролює суди, володіє усіма юридичними інструментами, щоб, як мінімум, не допустити повернення Луценка на вибори всіх типів і рівнів протягом декількох років.

Досьє на Юрія Луценка
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини