RU

Немиря: Процес обговорення санкцій проти України запущено

10.11.2011, 15:25
Немиря: Процес обговорення санкцій проти України запущено - Фото
Немиря очікує спалаху непокори владі на сході Україні

Неофіційний посол Юлії Тимошенко і Батьківщини в Європейському союзі і США - про переговори Києва і Брюсселя та порятунок опозиційної партії

У телефонному інтерв'ю з Брюсселя заступник голови партії Юлії Тимошенко Григорій Немиря розповів ЛІГАБізнесІнформ, як ЄС має намір дотискати українську владу у справі Тимошенко, і спробував переконати в тому, що у керівництва Батьківщини є план з порятунку партії.

"Євросоюз дає зрозуміти - з чорного ходу туди не потрапити"

- Які думки єврочиновники висловлюють щодо подальшої співпраці з Україною?

- Під час цього, першого після резолюції Європарламенту від 27 жовтня, візиту в Брюссель у мене пройшло три раунди переговорів. Зустрічався з представниками всіх груп Європарламенту, з єврокомісаром Штефаном Фюле і з представниками Європейської народної партії, членом якої є Батьківщина. Висновок, до якого можна прийти після цих зустрічей: позиція Євросоюзу щодо того, що відбувається в Україні, не змінилася.

Мені підтвердили, що без дотримання правових і демократичних стандартів, без звільнення Юлії Тимошенко та інших опозиціонерів і надання їм повних політичних прав, без дотримання демократичних правил гри на наступних парламентських виборах подальші кроки щодо співпраці між Україною та ЄС, включаючи підписання та ратифікацію договору про Асоціацію, неможливі. На жаль, ситуація складається таким чином, що ймовірність парафування договору 19 грудня на саміті в Києві вкрай мала.

- Про що конкретно ви говорили з Фюле?

- Обговорювали три теми. Відсутність прогресу в переговорах: двадцятий їх раунд завершився нічим. Багато уваги було приділено темі прийняття Верховною Радою нового закону про вибори. І, звичайно, третьою темою було невиконання обіцянок української влади про припинення політично вмотивованих переслідувань членів колишнього уряду. Крім того, Фюле підтвердив, що зустріч Януковича з Баррозу і фон Ромпеєм буде можлива тільки у разі створення належної політичної атмосфери. Під цим дипломатичним висловом мається на увазі декриміналізація відповідних статей Кримінального кодексу. Важливо те, що ця зустріч не буде автоматичною навіть на саміті 19 грудня. У разі дотримання цих вимог парафування угоди все-таки буде можливим в першій половині 2012 року.

Але в ході бесіди я чітко почув, що чим далі відкладається вирішення цього питання, тим важче буде досягти угоди. Кожен продукт, у тому числі і політичний, має свої терміни придатності. Не можна покласти його в холодильник, а потім розморозити і вважати готовим до вживання. На жаль, час працює проти завершення процесу переговорів. Існує ризик перерозподілу політичної уваги ЄС на інші регіони, зокрема - на Північну Африку.

- Чомусь здається, що владу це не дуже лякає. Єдине, що може допомогти - прямі санкції. Європа готова застосувати їх до України?

- Головне, що є у Європи - це розуміння механізмів захисту фундаментальних принципів. Існують прецеденти застосування санкцій, у тому числі в Східній Європі, в першу чергу, щодо керівництва Білорусі. Для введення санкцій потрібне відповідне рішення Європейської ради. Або санкції можуть бути введені в односторонньому порядку окремою країною ЄС. Під час зустрічей ми обговорювали цю тему. Але не варто забувати, що санкції - крайній захід.

У наступний четвер в комітеті у закордонних справах Європарламенту буде голосуватися проект доповіді та рекомендацій Європарламенту Європейській Раді та комісії з переговорів між ЄС і України. Як ви пам'ятаєте, це голосування кілька разів відкладалося через судовий процес над лідером опозиції. Наскільки я знаю, основні пункти резолюції від 27 жовтня будуть збережені і в проекті доповіді.

- Якісь конкретні санкції обговорюються?

- Є різні рівні обговорення санкцій. До того як приймається політичне рішення на вищому рівні, санкції готують різні структури на більш низьких. Санкції - це не імпровізація. Це підсумок аналізу, консультацій і відстеження ситуації в тій чи іншій країні. Для введення санкцій недостатньо заяви одного або кількох політиків. Але важливий вже сам факт того, що про критерії застосування санкцій почали говорити вголос на різних рівнях. Є чітка політична позиція ЄС. Ця політична рамка дає можливість обговорювати наступні кроки, які підуть у випадку відсутності реакції української сторони. Процес запущено.

- Два тижні тому були закінчені переговори про Зону вільної торгівлі. Документ буде підписаний, незважаючи на ситуацію з Тимошенко?


- Технічно переговори щодо ЗВТ завершені. Йде узгодження тексту. Але завершення переговорів про ЗВТ не означає завершення переговорів про Асоціацію. Угода про ЗВТ не може бути підписана без завершення політичної частини. Європа реалізовує формулу, за якою компроміси щодо торгівлі можливі, а щодо європейських цінностей - неможливі. І українську владу про це попереджали. Тільки вона чомусь вирішила, що ЄС закриє очі на відхід від стандартів демократії. Європа чітко дає зрозуміти - з чорного ходу в ЄС потрапити неможливо.

"Списки партії ще не формуються"

- У своїх надіях ваша партія постійно апелює до ЄС і США. Тоді як у день вироку Тимошенко на вулиці Києва вийшли мало не 10 тисяч осіб. Про яке майбутнє можна говорити, якщо вам не вдається мобілізувати людей навіть у день вироку своєму лідерові?

- Я не згоден з вашим твердженням. Після деякої стагнації в рейтингах, за останній місяць у нас почалося поступове зростання. У той час як у Партії регіонів і президента ядро ​​підтримки зменшилося до 10%. А кількість людей на вулицях - це не показник. В даному випадку я хочу нагадати, що наша партія робила все для того щоб не створити привід для провокацій, які ми бачили під час деяких демонстрацій 9 травня і 24 серпня. Розуміючи, що лінія поведінки міліції відрізняється в гірший бік навіть від лінії, яка існувала 2004 році, ми робили все можливе, щоб не дати приводу для провокацій і спалахів насильства.

А якщо вже говорити про соціальні протести, то мені здається, що спалахи непокори якраз слід очікувати на сході Україні. Тому як малі та середні міста Сходу на своєму горбу відчули результати псевдореформ Януковича. Електорат Януковича - це відчутно мобілізований робочий клас. Згадайте шахтарські страйки червня-липня 1993-го, коли завдяки своїй організації шахтарі швидко домоглися того, що хотіли.

Що стосується партії, то навіть за нинішніх умов владі не вдалося маргіналізувати Батьківщину. Кожен має право на помилку. У тому числі і політичні організації. Але майбутнє залежить від того, які уроки виносяться з помилок. Це якраз той процес, через який проходить і наша партія. Ми не збираємося здаватися. Ми зробимо все можливе, щоб зробити партію більш конкурентоспроможною і отримати новий шанс для реформування країни.

- Ваша партія трималася тільки на особистості Тимошенко. Тепер, коли політична доля лідера під питанням, хто виявиться здатним її реформувати?

- Ядро партії збереглося, незважаючи на складну ситуацію, яка склалася після місцевих виборів 2010 року. Партія зуміла не тільки вижити, але й почати діяти більш змагально. Сказати, що цей процес вже завершився, не можу. Попереду багато роботи. Ось я вам зараз розповідаю про рівень, на якому проходять мої зустрічі. Чи не є це свідченням того, що наші закордонні партнери сприймають Батьківщину?

- На виборах-2012 будуть голосувати не ваші зарубіжні партнери, а українці ...

- Саме тому нам важливо, щоб в 2012 році вибори пройшли в умовах рівної конкуренції. І ми розуміємо: щоб була конкуренція в країні, повинна бути конкуренція і в партії. Конкуренція, що дає місцевим організаціям проявляти ініціативи і не бути покараними. Ми розуміємо, що партія повинна відображати демографічні зміни. За 20 років незалежності навчальні заклади закінчили молоді люди, які не пам'ятають, що таке радянська система. І важливо таким людям відкрити дорогу. Відкрити для них можливість партійної кар'єри.

- Все красиво сказано. Але кажуть, що зараз список Батьківщини формується за принципом 2007 року: хто більше здав в касу, той і пройшов. У результаті партія знову опиниться наводнена бізнесменами, які при першій же можливості втечуть в коаліцію з владою.

- Неправда. Немає ніяких списків, вони ще не формуються. Поки ми тільки виробляємо критерії відбору кандидатів. У нас є люди, які перевірені найскладнішими періодами в житті партії. Це й ті, хто зараз представлений в парламенті, і ті, хто на експертному рівні працює з партією і хоче зробити партійну кар'єру. Керівництво Батьківщини розуміє, що конкурентоспроможність партії безпосередньо залежить від можливості залучити таких людей.

Сергій ВИСОЦЬКИЙ
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини