RU

Найсвятіший подразник

17.11.2010, 10:30
Найсвятіший подразник - Фото
b1721ddf84b2452d259cd9a3593c9daa.jpg

Україну чекає черговий візит предстоятеля РПЦ Кирила. Він традиційно буде супроводжуватися масовими акціями протесту з одного боку і вірнопідданими почестями з іншого. Патріарх Кирило швидко став однією із найсуперечливіших фігур у суспільному житті Україн

Як стало відомо, глава Російської Православної Церкви Патріарх Московський і всієї Русі Кирило у черговий раз відвідає Україну. Приїзд Патріарха, призначений на 22 листопада, на відміну від минулих візитів, офіційно не має пасторсько-просвітницького характеру, будучи, як би це парадоксально не звучало, світським заходом. Світським візит можна вважати тому, що приурочений він до урочистостей з нагоди 75-річчя ювілею найБлаженнішого Митрополита Київського і всієї України, глави УПЦ МП Володимира. Інакше кажучи, Патріарх Московський їде на день народження до свого київського колеги. Однак всім відомо, що чиновник високого рангу, будь-то служитель держави або церкви, не робить ні кроку без стратегічного значення для розвитку керованої ним структури. А отже, Україну знову чекає хвиля опозиційного обурення на безпрограшну, з погляду інформаційних мотивів, релігійну тематику. Українські ЗМІ знову будуть змушені пригадати про "Російський мир", про внутрішньоконфесійні розбрати українського православ'я і, звичайно ж, поновляться нескінченні спори про духовну експансію РФ на території України.

Ні для кого не секрет, що керівництво РПЦ завжди виступало на боці Української православної церкви (УПЦ) Московського патріархату, називаючи прихильників Філарета, настоятеля УПЦ Київського патріархату, не інакше, як розкольниками. Так було завжди. Чому ж тоді саме особистість Патріарха Кирила викликає таку бурхливу реакцію в стані українських націонал-демократів? Чому сучасна Україна так багато говорить про Патріарха Кирила, не згадуючи при цьому про діяльність його попередника Алексія Другого, у часи патріаршества якого загалом-то і виникло суперництво патріархатів на території України? Чому образ, що склався про Патріарха Кирила в думках українців, такий суперечливий?

Умовно можна назвати три чинники, що вплинули на створення цього феномена. Перший - Президентство Віктора Ющенка. Другий - теорія "Російського світу", що пропагується віднедавна Патріархом Кирилом. І третій - незаслужено залишений без уваги преси документ "Основи соціальної доктрини РПЦ", одним із авторів якої став тепер вже Патріарх Кирило. Точніше - окремі норми цього документа.

Вплив В.Ющенка на посилену увагу до всього, що пов'язано з РПЦ, сьогодні у тому, що він явно підтримував УПЦ КП у часи свого президентства, намагався лобіювати ідею про помісну Українську православну церкву, а також демонстративно цурався всього, що було пов'язано з іншою частиною українського православ'я - УПЦ МП. Словом, Президент ще у 2005-ому порушив негласну традицію нейтралітету глави держави у питанні конфесійної полеміки в Україні. Президент Ющенко, з ім'ям і позицією якого тривалий час ототожнювали себе українські націонал-патріоти, порушив хиткий баланс між УПЦ КП і УПЦ МП, створивши тим самим благодатний ґрунт для реваншистських настроїв у стані прихильників митрополита Володимира. І те тріумфування, яке сьогодні можна спостерігати під час зустрічі Патріарха Кирила з прихильниками УПЦ МП, - ніщо інше, як реалізація цих настроїв.

Не була б такою відкритою підтримка Київського патріархату з боку "помаранчевого" Президента, швидше, не було б і загострення у відносинах конфесій, що конкурують. І надто негативне сприйняття особистості Патріарха Кирила у середовищі націонал-патріотів України - результат "демонізації" образу РПЦ силами державної влади 2005-2010 років.

Однак якщо Президент Ющенко зробив перші кроки для того, щоб "розворушити мурашник", то нинішній глава РПЦ Кирило за мовчазною згодою нової української влади продовжує цей процес, формуючи тим самим свій і без того вельми суперечливий образ. Один із найголовніших інструментів у цьому процесі - концепція "Російського світу, що просувається Московським Патріархом". Те, що прихильники РПЦ і політики, які їх підтримують, орієнтовані на Росію, називають об'єднанням братських народів під крилом єдиної тисячолітньої церкви, опоненти концепції іменують не інакше, як імперським планом з захоплення України. Навряд чи протиборствуючі сторони зможуть знайти компроміс у цьому питанні. А це означає, що ставлення до Патріарха Кирила у найближчому майбутньому навряд чи кардинально зміниться.

Нарешті, останню крапку в формуванні суперечливого образу глави РПЦ для України ставить не влада, і навіть не народ, а ставлення до нього керівників все тих же антагоністів - Київського і Московського патріархатів УПЦ.

Представники УПЦ КП усвідомлюють своє поступове віддалення від високих кабінетів влади, і цей факт зовсім не радує прихильників Філарета. Прес-служба УПЦ КП у своєму матеріалі "Наскільки влада зацікавлена у діалозі з конфесіями?" прямо вказує на ухилення, зокрема, Адміністрації Президента Віктора Януковича від подібних діалогів з українським духовенством. І водночас вся Україна бачить, якого рівня пошана і увага виявляється українським керівництвом Патріарху Московському і всієї Русі Кирилу під час його візитів. Не дивно, що опонентам високого гостя важко утриматися від знади позаздрити такій увазі на державному рівні.

Щодо представників Московського патріархату, то керівництво УПЦ МП на чолі з Митрополитом Володимиром виступає як провідник ідей РПЦ на території України. Зокрема у своїй недавній доповіді "Завдання православного богословия на сучасному етапі" Володимир закликає своїх прихильників орієнтуватися на "Основи соціальної доктрини РПЦ", співавтором якої ще у бутність свою Митрополитом Смоленським і Калінінградським став нинішній Патріарх РПЦ Кирило. У чому особливість цього документа?

Згідно з доктриною, яку, по суті, можна вважати програмою розвитку цієї організації не тільки у межах Росії, ситуація в Україні наразі розвивається несприятливо для РПЦ. Причина у тому, що з одного боку, Константинопільський патріархат у своєму суперництві з Московським намагається в конфесійній полеміці України грати на боці опонентів УПЦ МП. З іншого боку, як зазначають у доктрині, українські уніати (УГКЦ) за підтримки Римсько-католицької церкви захоплюють православні храми у Західній Україні. Протистояти цим ризикам, згідно з "Основами соціальної доктрини", повинна Російська Православна Церква, з чим охоче погоджується митрополит Володимир, глава УПЦ МП. Тобто Московський патріархат УПЦ свідомо визнає себе продовжувачем справи РПЦ на українській землі, а самого Патріарха Кирила шанує як духовного батька.

Зіставивши всі три джерела, що формують сьогоднішній образ предстоятеля РПЦ Кирила в очах українців, ми отримуємо феномен, який, як прийнято говорити під час підбиття підсумків політичного ток-шоу, максимально розділяє аудиторію, тобто українське суспільство. Черговий же приїзд Патріарха в Україну затьмарює більшість можливих інформаційних мотивів. І незалежно від того, чи є ви прихильником політики, що проводить РПЦ на території України, чи належите ви до її противників, або вам взагалі байдужі подібні процеси, візит Патріарха Кирила, швидше, не залишиться для вас непоміченим.

Патріарх Кирило: біографія та добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини