RU

Навіщо Януковичу Арбузов

23.12.2010, 16:40
Навіщо Януковичу Арбузов - Фото
481dc3a17d84871e5f38040ca01deabc.jpg

Президент змінює главу Нацбанку. Керувати НБУ по волі гаранта і з дуже вірогідною згодою парламенту буде Сергій Арбузов. Чому вирішено довірити молодому банкіру такий відповідальний пост і взагалі - яку роль грає глава НБУ в сучасній Україні?

Ввечері 21 грудня Віктор Янукович задовольнив прохання нинішнього глави Нацбанку Володимира Стельмаха про відставку. Відповідне подання було внесено Президентом у парламент одночасно з поданням про призначення на посаду, що звільнилася, Сергія Арбузова, який донедавна займав пост першого заступника глави НБУ. Зміна влади у Нацбанку - не найпопулярніша серед обивателів тема для розмов, однак історія показує, що поява нового керівника на Інститутській впливає на ситуацію у країні більше, ніж будь-які інші кадрові перестановки у державі.

Національний банк України у межах своїх повноважень здатний як підігравати певним політичним силам і бізнес-групам за "допомогою правильної" регулятивної політики, так і перекрити комусь кисень. Все залежить від того, чия креатура стоїть у керма. Наприклад, у 2009 році підконтрольний Президенту Віктору Ющенку В. Стельмах не дозволив опоненту №1 тогочасного гаранта - Юлії Тимошенко - провести додаткову емісію гривні, яка на час могла б пом'якшити хворобливі вияви фінансової кризи, але загрожувала відстрочкою повернення ПДВ підприємствам на невизначений термін. Так чи інакше, але за станом на 2009-й, напередодні президентських виборів, вброс грошової маси укріпив би рейтинги Ю.Тимошенко, це не трапилося багато в чому через принципову позицію В.Стельмаха. Цей факт доводить великий вплив на політику, якою володіє глава НБУ.

Ставши Президентом, В.Янукович провів кадрові перестановки по всій вертикалі влади, і це нікого не здивувало - такі уже особливості української політики (проте чи, тільки її?). Під час цих перестановок глава НБУ В.Стельмах зберіг пост, і це здивувало багатьох - дуже уже часто у пресі ім'я немолодого банкіра згадувалося поруч з прізвищем Ющенка. Більше того, після вступу на посаду В.Янукович заявив, що не збирається найближчий час змінювати керівництво Нацбанку.

Багато експертів на той момент сприйняли цей президентський жест як результат кулуарних домовленостей між В.Ющенком і В. Януковичем як певні гарантії, видані старому Президентові новим. Хоч би за те, що В.Ющенко, скажімо, не так сильно пручався переможному ходу В.Януковича протягом всієї виборчої кампанії. Або за те, що сильно пручався ходу Ю.Тимошенко.

Так ситуація з Нацбанком виглядала на перший погляд. У разі більш уважного ознайомлення ставало зрозуміло, що В.Стельмаха просто "обклали". До глави Нацбанку приставили перевірені донецькі кадри як заступники, які, по суті, і повинні були реально керувати Нацбанком. Йдеться про Ігоря Соркіне, що прийшов у Нацбанк на місце Василя Пасічника, і, звичайно ж, про Сергія Арбузова, який зайняв звільнений Анатолієм Шаповаловим (ніби за власним бажанням) пост першого замглави Нацбанку.

Зрозуміло, що дні В.Стельмаха на посту були нетривалими. Не зовсім ясно було тільки з прізвищем наступника. Говорили навіть про те, що у разі сильного струсу Президентом Кабміну і, як наслідок, зміни глави уряду, піти працювати на Інститутську, 9, може сам Микола Азаров. І заминка, пов'язана з долею керівництва НБУ, неначе б виникла саме через неясного майбутнього Миколи Яновича.

Але варіант з М.Азаровим розглядався виключно як теоретичний. На справі ж Президент вирішив розіграти сценарій, успішно реалізований ним раніше у Генеральній прокуратурі. Там також щодо політично нейтрального керівника - Олександра Медведька - недавно змінив відданий Януковичу перший зам Генпрокурора - Віктор Пшонка.

Підстави говорити про те, що з приходом С.Арбузова на пост голови Нацбанку Президент отримує абсолютно вірного собі чиновника на стратегічно важливій посаді, є. По-перше, пана Арбузова називають другом і діловим партнером старшого сина гаранта - Олександра, який, не бере участі у публічній політиці і цілком зайнятий бізнесом. По-друге, С.Арбузов тривалий час керував донецьким "УкрБізнесБанком", який, як повідомляють ЗМІ, обслуговує (або обслуговував) ряд підприємств, що мають точки зіткнення з найближчим оточенням Президента. Наприклад, структури, що "освоюють" території відомого "Межигір’я".

Крім того, на користь С.Арбузова, як стовідсоткової "людини Президента" свідчить також і його рівновіддаленість від всіх основних груп впливу Партії регіонів. Як не парадоксально, але без п'яти хвилин глава Нацбанку, рекомендований В.Януковичем, з 2005 року був членом ющенківської "Нашої України", і чомусь здається, що цей факт ще не раз послужить зброєю у руках недоброзичливців. А їхня кількість у С. Арбузова після призначення обов'язково зросте - посада зобов'язує.

Коментуючи рішення В.Януковича довірити Нацбанк С.Арбузову, політолог і один з лідерів партії "Єдиний Центр" Вадим Карасьов ставить на чолі політичну складову. "Співпраця влади і Національного банку дає змогу для фінансового маневру. Наприклад, уряд тепер зможе використати емісії НБУ для покриття дефіциту бюджету", - каже В.Карасьов. Крім того, він вважає, що при всіх вигодах такого кадрового рішення для влади про незалежність Нацбанку в Україні поки можна забути.

Призначенням С.Арбузова, так само як і недавнім призначенням В.Пшонки, В. Янукович у черговий раз продемонструє "хто вдома господар". Вольове призначення не найдосвідченішого банкіра (через вік і досвід), зате віддану людину на черговий ключовий пост має продемонструвати всім, що сьогоднішній Президент куди менше залежить від лоббістських груп, нехай навіть і що складаються з соратників з партії, ніж його попередник. Так і зі своїм головою Нацбанку в парі з відданим Прем'єром гаранту буде спокійніше.

Сергій Арбузов: біографія та добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини