RU

"Нас можна в книгу рекордів". Як і чим дивує маленька громада під Харковом

Новий спортивний майданчик у Мерефі (фото - Павло Лихолат/LIGA.net)
10.01.2020, 17:34

Історія унікальної громади, яка заснувала найбільше ОСББ у світі та взяла еко-оскар 2019

Мерефа - невелика 25-тисячна громада під Харковом. До 2016 року - досить депресивне місце. Але через чотири роки з моменту об'єднання громади у нас з'явився привід поїхати туди і розповісти її історію. В результаті децентралізації Мерефа стала прикладом самоорганізації, екологічності та бюджетного планування. Цей текст - нова історія з циклу про найбільш просунуті ОТГ, рейтинг яких раніше уклала LIGA.net. Розповідаємо, як децентралізація змінює вигляд України.

БЮДЖЕТ ЗБІЛЬШИВСЯ У КІЛЬКА РАЗІВ

У 2014 році бюджет Мерефи був 14,5 млн грн. Відразу після створення громади - 60 млн грн. План 2020 року - 86 млн грн. На цьому тлі Мерефа демонструє вражаючі результати щодо залучення жителів до самоврядування. У приватному секторі - понад 9500 будинків - створили районні комітети (ОСН), а всі багатоквартирні будинки (50 будівель) у місті управляються найбільшим ОСББ. Більш того, якщо до реформи доводилося дотувати комунальне підприємство, яке обслуговувало будинки - тепер у цьому немає необхідності.

Читайте також: Бери і роби. Що таке децентралізація і як вона змінює Україну

"Ми запропонували кожному будинку три варіанти, - розповідає LIGA.net глава громади Веніамін Сітов. - Перший - залишитися в комунальному підприємстві, але ми в рази перераховуємо тарифи, щоб створити ремонтний фонд. Другий - ОСББ на основі одного будинку, але будинки у нас в основному 16-квартирні, й адміністративне навантаження на один квадратний метр вийшло б дуже високим. У підсумку зробили за третім варіантом - створили дев'ять ОСББ за територіальним принципом, до яких увійшли всі 112 будинків".

"У нас найбільше ОСББ у світі. Можна заносити в книгу рекордів", - говорить мер. У результаті реформи "почали змінюватися в під'їздах двері, вікна, жителі стали активно брати участь у різних міні-проектах".

ІНФРАСТРУКТУРА: СТАДІОНИ, ПАРКИ, СКВЕРИ

Один із наймасштабніших проектів у Мерефі - спорткомплекс під відкритим небом, побудований за підтримки програми DOBRE. Футбольне поле з штучним покриттям, майданчик для баскетболу, тренажери. У планах будівництво кількох нових місць для спорту.

"Нас можна в книгу рекордів". Як і чим дивує маленька громада під Харковом

Скейт парк на території школи №3 (фото - merefaotg.gov.ua)

"Нас можна в книгу рекордів". Як і чим дивує маленька громада під Харковом

ВЛАДУ В СВОЇ РУКИ ПРЯМО ЗІ ШКОЛИ

У Мерефі проводять спеціальні заняття старшокласників із представниками влади громади. З підлітками зустрічається або керівник ОТГ, або його заступники, і разом обговорюють проблеми громади.

ФОКУС НА БІЗНЕС

Основне джерело доходів громади - податки малого і середнього бізнесу. Мерефа - учасник ініціативи Євросоюзу "Мери за економічне зростання". План із розвитку економіки Мерефи отримав позитивну оцінку Світового банку. Громада претендує на допомогу ЄС на розвиток. За допомогою фахівців DOBRE в громаді відкривають "Цербер" - центр розвитку та підтримки бізнесу. У наступному році планується створення реєстру інвестиційних об'єктів громади.

Читайте також: $1000 в глибинці. Як громади почали конкурувати за фахівців із Києвом

Ще один ресурс - земля. У Мерефі землі запасу - тільки для реалізації проектів, пов'язаних із розвитком громади. А ще всі повинні платити. "Чим користувалися недбайливі підприємці? Вони отримували дозвіл на оформлення землі, потім процедурно затягували все на роки і десятиліття, а поки земля не оформлена, використовували її й отримували дохід. Тепер 99% таких підприємців добровільно відшкодовують плату за землю", - розповідає мер.

АДМІНПОСЛУГИ ПО-НОВОМУ

До об'єднання громади у жителів Мерефи могло йти до кількох днів на збір різних довідок від органів влади. Тепер все можна отримати за лічені хвилини в одному сервісному центрі, який надає більше 200 різних послуг, зокрема соціальні в форматі "Прозорий офіс". Незабаром центр почне видавати навіть id-картки та закордонні паспорти.

"Нас можна в книгу рекордів". Як і чим дивує маленька громада під Харковом

Центр надання адміністративних послуг (фото - Павло Лихолат)

ЕКОЛОГІЧНИЙ ОСКАР

Менше газу, більше власних відновлюваних ресурсів. У Мерефі займаються вирощуванням "енергетичних" сортів дерев. 150 гектарів землі, непридатних для ведення сільського господарства, планують засадити тополями, вербою або міскантусом. І вже через три роки з перших 50 гектарів можна буде збирати "врожай", який піде на опалення шкіл і дитсадків. Мерефа підписала ініціативу Євросоюзу "Угода мерів": громада добровільно погодилася перевищити цілі ЄС щодо скорочення викидів СО2 на своїй території мінімум на 30%.

Українська електроенергетика з використанням вугілля і мазуту вважається однією з найбрудніших у Європі, розповідає енергоменеджер міськради Олена Броварник. Мегават такої електроенергії дає викид 902 кг СО2. Тверде місцеве паливо (дрова, тріски, брикети) має нульовий викид - при спалюванні виділяє стільки вуглекислого газу, скільки споживає за час зростання.

Також громада почала розвивати сонячну енергетику. В цьому році в Мерефі запрацювала сонячна електростанція компанії AES SOLAR. Потужність - 3,9 МВт, які надходять в об'єднану енергомережу за зеленим тарифом. Це перша така промислова станція в Харківській області. Досягнення громади було відзначено еко-Оскаром - спеціальною нагородою проекту "Екотрансформація". Побудована і готується до запуску ще одна СЕС потужністю 2,4 МВт. Інвестором виступив один із місцевих жителів.

Громада навчилася й економити. Демонструє це, наприклад, у питаннях відходів. Місто планує мінімізувати відсоток відходів, які утилізують на полігоні, і  максимально використовувати їх в економіці. Сміття ділитимуть на чотири фракції. Суха органіка послужить сировиною для майбутнього цеху з виробництва паливних брикетів. Там же буде перероблятися деревина з енергополів. Рідка органіка піде на компостування та отримання добрив для сільського господарства. Звичайні побутові відходи будуть направляти на сортувальну лінію, відбирати ті, які можна здати на вторсировину. Будівельне сміття планують використовувати при ремонті доріг (наприклад, на підсипання вирівнюючого шару).

"Нас можна в книгу рекордів". Як і чим дивує маленька громада під Харковом

Перша в Харківській області  промислова сонячна електростанція (фото - Павло Лихолат)

ЯКІ Є ПРОБЛЕМИ

Керівник громади Веніамін Сітов зазначає, що хоча бюджет громади виріс у рази, зайвих грошей у громади все-таки немає - половина витрат іде на одну лише сферу освіти. Рішення уряду перекласти компенсацію за проїзд пільговиків у громадському транспорті на органи місцевого самоврядування стало для громади викликом. Фахівці підрахували, що для забезпечення проїзду 8600 пільговиків громаді доведеться щорічно витрачати майже 15 млн грн. Рішення проблеми знайшли в запуску соціального автобуса. Він буде працювати на найбільш затребуваному маршруті Мерефа - Харків. Обмежень за кількістю поїздок для пільговиків не буде. Робота автобуса обійдеться громаді максимум у 2 млн грн.

Сітов каже - необхідна нова мотивація з боку держави для об'єднання громад. Як приклад він наводить селища поряд із Мерефою зі слабкими показниками щодо економіки та бюджету. Об'єднувати їх між собою сенсу немає, а додавати в Мерефу дотаційні райони - малоефективне рішення. Змінити стан речей могли б нові підходи до адміністрування податку з доходів фізичних осіб.

Сітов упевнений, якщо податок буде сплачуватися не за місцем реєстрації бізнесу, а за місцем проживання фізосіб - це стане потужним стимулом розвитку громад, розташованих навколо великих міст, де велика частина громадян на роботу їздить у мегаполіси. "Це було б більш справедливо. Якщо людина, наприклад, працює в Харкові, але проживає в Мерефі, вона користується нашою інфраструктурою, її діти ходять у наші школи і дитсадки. Виходить, що все це робиться за рахунок інших платників податків", - уточнює Сітов .

Такий же підхід можна було б застосувати до податку на прибуток підприємств. Сітов упевнений, що поки ще рано відпускати ОТГ у "вільне плавання", вони потребують підтримки і мотивації з боку держави. Незважаючи на складності, він упевнений, що реформа децентралізації - прогресивний крок. Нехай грошей як і раніше не вистачає, але громади отримали можливість для розвитку.

Більшість проблем вирішуються грошима. Їх громада планує заробляти ще більше. По-перше, заплановано будівництво комплексу теплиць. По-друге - спиртового та консервного заводів. "Чому теплиці? Ми знаходимося поруч із Харковом - це прекрасна можливість для реалізації нашої продукції. Якщо щось буде залишатися, розглядаємо можливість будівництва консервного заводу. Плюс частину земель спробуємо використовувати під нові сонячні електростанції. Також хочемо зробити парк декоративних рослин. Вирощувати їх як для себе, так і для продажу в інші громади", - ділиться планами мер.

Текст - Андрій Заболотний
Відео - Павло Лихолат

Читайте також: "Тепер тут можна жити". Інтерв'ю з главою найефективнішою громади України

Читайте матеріал російською: "Нас можно в книгу рекордов". Как и чем удивляет маленькая громада под Харьковом

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини