RU

Москва без "кепки"

01.10.2010, 09:10
Москва без
d6dd54155eb63f146b2167341ad3f930.jpg

Багато хто сходиться у думці, що відставка мера Москви не зможе не позначитися на Україні. Навіть незважаючи на те, що МЗС України запевнив, що всі кадрові перестановки у Росії – це її особиста справа

У вівторок столиця Російської Федерації прокинулася без господаря – Президент Росії Дмитро Медведєв відправив градоначальника Юрія Лужкова у відставку. З дуже неприємним формулюванням – внаслідок втрати довіри. Тимчасовим виконувачем обов'язків мера Москви на період до вступу на посаду особи, наділеної повноваженнями мера Москви, було призначено Володимира Ресіна.

У партії "Єдина Росія", до якої входив Ю.Лужков, заявили, що він позбавився посади мера Москви у силу допущених ним помилок. А голова партії Володимир Путін уточнив, що Юрій Михайлович сам винен – треба було вчасно нормалізувати відносини з Президентом.

В оточенні ж колишнього мера стверджують, що причиною відставки став лист, який Ю.Лужков направив Д.Медведєву. У ньому він заявляє про інформаційний терор щодо себе, метою якого мала б стати його добровільна відставка. "Умовити мене подати заяву "на особисте прохання" неможливо. За крісло мера - не тримаюся, але службою москвичам - дорожу. Варіантів всього два: за наявності вагомих підстав, звільнити мене або публічно відмежуватися від тих, хто зробив Вам таку дику послугу", - також йшлося у документі. Однак у Кремлі заявили, що лист до відставки не має жодного стосунку, а укази Президента не обговорюються.

І ось тепер найжвавіше обговорення викликає подальше майбутнє Ю.Лужкова. Найвірогідніших варіантів розвитку подій було два: або голосно бити горщики і назавжди йти в опозицію, або намагатися якось домовлятися з керівництвом РФ. Судячи з того, що Ю.Лужков вийшов із партії "Єдина Росія" – перший варіант йому сподобався набагато більше. Правда, заступник голови Держдуми, лідер ЛДПР Володимир Жириновський заявив, що "ніякої політичної реінкарнації немає, і не може бути". Але він людина упереджена – у них з Лужковим давній конфлікт.

Водночас багато хто сходиться у думці, що відставка мера Москви не зможе не позначитися на Україні. Навіть, незважаючи на те, що МЗС України запевнив, що всі кадрові перестановки у Росії – це її особиста справа.

Але протягом останніх десяти років Ю.Лужков дуже активно займався розвитком програми підтримки своїх співвітчизників за межами Росії. З особливою старанністю він сприяв розвиткові цієї програми у Криму. Не так давно навіть підписав програму співпраці між урядом Москви і Севастопольською міськдержадміністрацією на 2011 - 2013 роки.

Тепер доля цих проектів під питанням. Кримські політологи одностайно стверждують, що відставка Ю.Лужкова на взаємовідносини між містами не вплине. За словами директора асоціації "Російський культурний центр" Фонду "Москва-Крим" Михайла Голубева, підтримку співвітчизників за кордоном варто вважати, швидше, планомірною політикою як московської влади, так і усього вищого російського керівництва. "Ми звикли багато речей пов'язувати з ім'ям Юрія Михайловича Лужкова - і житлове будівництво у Севастополі, і будівництво транспортного переходу "Керч-Кубань", і багато інших речей. Так, багато у чому допомога співвітчизникам за кордоном також проводилася з ініціативи Юрія Михайловича, і створення Будинків Москви в різних країнах, створення Російського культурного центру в Криму - це також його ініціатива. Однак не треба передбачати, що все, що робилося, робилося тільки особисто Лужковим", - помітив експерт. Тієї ж думки дотримується і політолог Денис Батурин. На його думку, в діяльності проросійських організацій у Криму може наступити пауза або деяке "затишшя", але ненадовго.

Тут є ще один аспект: є ймовірність того, що новий мер Москви перегляне бюджет міста, в якому досить великі суми призначені на розвиток Криму. І ці суми можуть значно скоротити – Білокам'яна вже давно перебуває не у найкращому фінансовому стані.

Ось кого відставка Ю.Лужкова справді порадувала – так це кримських татар. Лідер Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемільов заявив, що відставка мера Москви сприятливо вплине на ситуацію в Україні і Криму. "Ю.Лужков був і є одним з тих російських діячів, які заявляли, що Крим і Севастополь - частина Росії, яку треба повернути в лоно держави", - зазначив він. За словами голови Меджлісу, з відставкою мера Москви напруження у відносинах України і Росії, що підігрівається його висловлюваннями, трохи спадатиме. У відповідь на цю заяву представники кримської "Свободи" справедливо зазначили, що земля Російська "Лужковим" не убожітиме, тому розслаблятися не варто. І вони, як виявилося, мають рацію.

Напередодні стало відомо, що проросійські організації Севастополя підготували звернення до Президента України Віктора Януковича з проханням призначити колишнього мера Москви главою севастопольського виконкому. "Тим самим екс-мер Москви буде стабільним гарантом виконання рішень законодавчої влади. Він не буде підпорядкований ні міськраді, ні адміністрації, а в його талант господарника севастопільці вірять і підтримка йому забезпечена на всіх рівнях", - заявив депутат Гагаринського району Севастополя Володимир Тюнін.

До того ж заявив це він абсолютно серйозно. Власне, враховуючи теплі взаємовідносини між Севастополем і Ю.Лужковим, дивуватися, напевно, не варто. Але експерти від цих слів чманіли. Одні дуже тактовно натякнули на деяку неадекватність автора заяви. Інші абсолютно впевнено заявили про адекватності українського Президента, який не стане псувати відносини, що нормалізувалися з Росією заради колишнього мера, що потрапив у немилість. "По-друге, Янукович – що, самовбивця чи що, щоб призначати мером підлеглого йому міста людину, яка неодноразово публічно висловлювала сумніви в тому, що Севастополь належить Україні? Цей варіант можливий тільки, якщо Янукович захоче своїми руками створити сепаратистський рух", - заявив головний редактор журналу "Росія в глобальній політиці" Федір Лук’янов.

Юрій Лужков: біографія та добірка новин>>>
Українсько-російські відносини: добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини