RU

"Можемо отримати здачу Білорусі до Нового року". Чи встоїть Лукашенко перед Путіним

Олександр Лукашенко і Володимир Путін (фото - ЕРА)
20.12.2019, 11:56

Переговори 7 грудня в Сочі тривали більше п'яти годин, наступний раунд - в Санкт-Петербурзі. Що відбувається і чим закінчиться для Білорусі

20 грудня президент Білорусі Олександр Лукашенко зустрінеться з президентом Росії Володимиром Путіним у Санкт-Петербурзі. Це друга зустріч за два тижні. Попередня відбулася 7 грудня - лідери говорили за зачиненими дверима в Сочі більше п'яти годин. Білоруська опозиція впевнена: Лукашенко взяв курс на інтеграцію, яка може закінчитися анексією Білорусі. Що відбувається в сусідній державі: розбір LIGA.net.

П'ЯТЬ ГОДИН В СОЧІ

Путін і Лукашенко вже близько року обговорюють "дорожні карти" інтеграції Білорусі та Росії. Сочі - новий етап. Переговори проходять у рамках договору про союзну державу 1999 року, який передбачає політичне, економічне і військове злиття двох країн. Влітку міністр економіки Білорусі Дмитро Крутий заявив, що залишилося зовсім трохи: всі питання узгоджені на 80%.

За даними росЗМІ, це досить радикальна програма: інтеграція повинна відбутися на рівні не менше, ніж в Євросоюзі, а у ряді питань - аналогічно конфедеративним і навіть федеративним державам. Мова йде про створення єдиного податкового і цивільного кодексу з 2021 року, фактично об'єднаного банківського нагляду, злиття митної та енергетичної сфер. Як заявив посол Білорусі Володимир Семашко, в Сочі Путіну та Лукашенку вдалося узгодити питання електроенергетики та роботи митниць.

Сам Лукашенко результати переговорів не коментує. Відразу після зустрічі він вилетів до Мінська: ніяких підходів до журналістів і рукостискань з Путіним на камери. Пресі повідомили тільки, що переговори триватимуть.

Президенти не домовилися настільки, що навіть не видавили з себе чергові фрази після зустрічі, каже аналітик Центру європейської трансформації (Білорусь) Андрій Єгоров.

"Мабуть, всі залишилися при своїх... Відносини Білорусі та Росії настільки складні і заплутані, що навіть без спроб "примусу до інтеграції" з боку Росії можна п'ять годин на з'ясування відносин витратити"

"Ні Путін, ні Лукашенко не вважають за потрібне повідомляти громадянам своїх країн, про що домовляються", - сказав LIGA.net білоруський політик Андрій Санніков. У 2010 році він брав участь у виборах президента Білорусі і майже рік провів у колонії за "організацію заворушень".

Читайте також: Путін VS Лукашенко: ідею союзу не дотиснули. Всім приготуватися

Зміст документів тримається в повній таємниці, каже Санніков. "Не дивлячись на цю завісу таємничості, можна з упевненістю назвати теми їхніх переговорів, оскільки вони не змінюються вже багато років: Лукашенко просив грошей, а Путін висував умови для отримання цих грошей, економічні та політичні, які дозволять Росії ще більше контролювати Білорусь", - вважає він .

Швидше за все, 7 грудня Путін і Лукашенко не домовилися про програму поетапного поглинання Білорусі Росією, пояснив LIGA.net білоруський опозиціонер Павло Северинець, якого в 2006 і 2011 роках міжнародна організація Amnesty International визнала в'язнем сумління: за акції протесту проти Лукашенка він провів у в'язниці в цілому майже п'ять років. "І це хороша новина. Погана новина в тому, що торг триває. Ми можемо отримати раптову здачу Білорусі до Нового року - наступна зустріч 20 грудня", - вважає він.

У Білорусі не знають точно, що є предметом торгу двох президентів, констатує він - "рівні умови господарювання" в обмін на русифікацію, цілу державу в обмін на особисті вигоди для Лукашенка і його сім'ї, можливість для Лукашенка брати участь у політичному житті Росії в обмін на загальний парламент або щось ще: "Це закриті переговори... Росія тисне вже рік в усіх напрямках, а ви добре знаєте, наскільки важким, цинічним і винахідливим може бути тиск Кремля".

ЩО ПУТІН ХОЧЕ ВІД БІЛОРУСІ

Білоруська економіка дуже щільно зав'язана на Росії, і це дозволяє Путіну диктувати свої умови. Щорічно Лукашенко отримує від Кремля 8-10% свого ВВП, розповів LIGA.net російський економіст, старший науковий співробітник Інституту Брукінгса Сергій Алексашенко. "Точних даних ніхто не дає, але за різними оцінками мова йде про суми від 4 до 5 мільярдів доларів на рік. У вигляді прямих кредитів, кредитів через банки, знижок до цін на нафту, дозволів на експорт нафтопродуктів", - уточнив він.

Зараз Білорусь безуспішно торгується щодо компенсації Москвою наслідків податкового маневру Росії в нафтовій сфері і ціні на газ: цього року вона платила по $127 за тисячу кубометрів, а хотіла б по $70, як у Смоленській області.

Стратегія Путіна не змінюється вже кілька років: використання складного економічного становища для придбання стратегічної власності в Білорусі, каже Санніков

Історія з купівлею Росією Белтрансгазу ще в 2011-му - найбільш показовий приклад. Можливо, цього разу Путін наполягає на придбанні Білоруськалію як на умові подальшого субсидування Білорусі. Кінцевою метою може бути поглинання Білорусі. "Але, швидше за все, Кремль буде чекати слушного моменту, щоб зробити це, не викликаючи гучної міжнародної реакції. Можливо, такі переговори Росія веде і з Заходом в особі лояльних до Кремля лідерів", - прогнозує він.

Читайте також: "На Білорусь чекає війна і анексія". Інтерв'ю з колишнім головою НАТО

Помилкою буде думати, що Лукашенко водить Путіна за ніс, попереджає Санніков: "Вважається, що Лукашенко маневрує між Кремлем і Заходом, поміж крапель. Це така розробка КДБ, яка надається ЗМІ та експертному співтовариству. Досить подивитися, що режим Лукашенка робить, а не заявляє. Лукашенко повністю підтримує Путіна, надає територію Білорусі для військових приготувань Росії, виконує всі вказівки Путіна на міжнародній арені, тому і вимагає від Кремля все більш високої оплати своїх послуг".

За його словами, йде анексія, і у Путіна достатньо часу, щоб продовжувати таку політику. Тому швидких рішень не буде.

Різкі висловлювання Лукашенка на адресу РФ можна розбирати на цитати. Жити з Росією приречений, російські партнери знахабніли, хто посміє знищити Білорусь - буде проклятий, до складу РФ ніколи не увійде, і взагалі - він не пацан, "нахріна потрібен такий союз".

А на ділі російська мова в Білорусі - друга державна, разом з Росією країна входить до Митного і Євразійського економічного союзу. Вони проводять спільні військові навчання, на території Білорусі розташовані дві російські військові бази, і за це бюджет не отримує ні копійки. Протягом 20 років кордон між Росією і Білоруссю фактично був відсутній: відновлення прикордонних постів відбулося тільки в 2014-17 роках. У 2011 році Білорусь остаточно здала Росії свою газотранспортну систему, продавши Газпрому всі акції Белтрансгазу заради кредиту від РФ. Спецслужби ФСБ і КДБ працюють спільно: досить згадати про викрадення українця Павла Гриба.

Мета Путіна - повне поглинання Білорусі, на додачу до Криму, вважає Павло Северинець. План простий: обставити аншлюс максимально "законно": "Якщо Лукашенко підпише папери - питання закрите, не треба ні зелених чоловічків, ні західних санкцій. Типу, сам захотів".

Ключове слово в планах Путіна - добровільно, підтверджує Єгоров. Щоб для зовнішнього спостерігача все виглядало так, ніби Лукашенко сам погодився, нехай і з огляду на економічні складнощі: "Звертати увагу на настрої суспільства в Білорусі ніхто не збирається".

ЩО ДАЛІ: ТРИ СЦЕНАРІЇ

"Путін хоче відновлення СРСР або чогось подібного. Щодо Білорусі, гадаю, є не один план, а цілий набір різних планів. Зараз розігрується сценарій повільного економічного удушення Білорусі, або рейдерське захоплення, якщо хочете. Якщо не вдасться реалізувати цей, можуть бути задіяні інші сценарії", - вважає аналітик Андрій Єгоров. До кінця року він бачить три базові сценарії:

Перший. Підписується формальний декларативний документ - наприклад, нова програма з реалізації положень договору про створення союзної держави Білорусі і Росії, щоб зберегти обличчя. Торг щодо основних питань переноситься на наступний рік.

Другий. Підписується весь пакет документів (програма + дорожні карти + угода щодо нафти і газу). Далі Білорусь буде намагатися саботувати їхнє виконання, а Росія - змусити виконувати підписане.

Третій. Щось між ними: "Небезпека в тому, що буде створена договірна рамка зобов'язуючого характеру, і виконання угод буде вести до поступової, але неминучої втрати незалежності Білорусі. Спочатку в одних областях (податки, енергетика, митниця), потім в інших (регулювання діяльності господарюючих суб'єктів, грошово-кредитна політика, єдина валюта), поки зовсім нічого не залишиться".

Читайте також: "Ніколи". Лукашенко про перспективу входження Білорусі до складу РФ

Є ще четвертий сценарій, але він навряд чи буде розвиватися цього року. А ось наступний рік буде роком серйозного виклику диктатурі Лукашенка. Якщо він не піде на реформи, на справжню лібералізацію і на переговори з опозицією про проведення конкурентних виборів, він сам і його влада виявляться перед серйозною загрозою, перш за все з боку Кремля, каже Санніков.

Переговори Путіна і Лукашенка в Сочі вже вивели на вулиці Мінська людей з плакатами "Прощавай, немита Росія" і "За Білорусь без Лукашенка". Поки акції протесту в Мінську нечисленні - від декількох сотень до декількох тисяч чоловік, розповідає Северинець. Наступного року він теж очікує значного посилення вуличної активності. "Для цього є три причини: загроза незалежності, складне економічне становище, майбутні президентські вибори і намір Лукашенка балотуватися на сьомий термін", - говорить він.

Поки що білоруси, здебільшого, негативно налаштовані щодо "поглибленої інтеграції" (число прихильників входження до складу РФ - тільки 7,7% за даними соцопитування Інституту соціології Білорусі в 2019 році), не розглядають загрозу втрати незалежності як реальну, підтверджує Єгоров. Але якщо загроза почне сприйматися як реальна - все може змінитися.

Читайте російською: "Можем получить внезапную сдачу Беларуси к Новому году". Устоит ли Лукашенко перед Путиным

Валерия Кондратова
Валерия Кондратова
специальный корреспондент Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини