RU

Могильов і татари. В очікуванні конфлікту

10.11.2011, 11:40
Могильов і татари. В очікуванні конфлікту - Фото
Екс-глава МВС, а тепер новий прем'єр Криму обіцяє жити дружно (фото - mvs.gov.ua)

Багато хто очікує виникнення конфліктів між новим головою Радміну АРК і кримськими татарами, тим часом Могильов і Меджліс придивляються один до одного

Президент України Віктор Янукович 7 листопада схвалив кандидатуру Анатолія Могильова на посаду голови Радміну Криму. Вже 8 листопада кримський парламент призначив Могильова главою Радміну Автономії. При цьому, судячи з репортажів із залу засідань, депутати голосували без особливого завзяття і з повним усвідомленням неминучості цього призначення.

Українські політологи практично в один голос заявили, що перспектива тривалого перебування Могильова на посаді голови Ради міністрів Криму залежить виключно від непровокування ним конфліктів з кримськими татарами і різноманітними громадськими організаціями півострова, а також від того, наскільки ефективно він зможе вирішити соціально-економічні проблеми на ввіреній йому території. Регіонали з цього приводу вже заявили, що з усіма поставленими завданнями екс-глава МВС впорається, і конфлікти провокувати не буде. Більш того, за словами Вадима Колесніченка, їх ніколи й не було. Втім, Колесніченко - випадок унікальний, більшість же представників влади реально дивляться на речі і визнають, що проблеми у взаєминах Могильова з кримськими татарами все-таки існують. Однак, як сказав представник президента у Верховній Раді Юрій Мірошниченко, Могильов - "потужний лідер", який необхідний Криму і який готовий до співпраці з кримськими татарами.

Опозиція висловила діаметрально протилежну думку - із завданнями не впорається і конфлікт обов'язково спровокує. За словами бютівця Андрія Сенченка, на посту глави уряду Криму Могильов продовжить грабувати АРК. А ось давній опонент нового кримського прем'єра Геннадій Москаль заявив, що тепер "всі найгарячіші новини будуть надходити з Криму, починаються спекотні дні, тому що Могильова абсолютно ніхто в Криму не сприймає".

У кримських ЗМІ з'явилися уїдливі коментарі про те, що призначення Могильова - це подарунок кримсько-татарському народу з нагоди Курбан-байраму (втім, це, швидше за все, стало рефлексією на слова вищезгаданого Могильова, який першим озвучив цю думку).

Самі татари до призначення поставилися стримано, але з добре відчутним несхваленням. Відносини з Меджлісом кримсько-татарського народу у Могильова загострилися після того, як в 2007 році, він, будучи главою кримської міліції, віддав наказ про розгін кримсько-татарських підприємців та знесення їх будівель на плато Ай-Петрі. Знесення, проведене за допомогою тисячі бійців спецпідрозділу "Беркут", вийшло гучним і грубим, постраждали люди. У січні 2008-го Могильов у своїй статті в газеті Кримська правда назвав кримських татар посібниками Гітлера і непрямо виправдав їх депортації з Криму в травні 1944 року. Зрозуміло, що татарам є за що не любити нового прем'єра.

З приводу його призначення голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв вже сказав, що "це найбільш невдале рішення, яке тільки можна було придумати". Але при цьому він пообіцяв не поспішати з висновками і спочатку подивитися на його роботу. Він також не виключив, що Могильов може ввести на півострів екстремістські угруповання. Тим не менш, заступник Джемілєва Рефат Чубаров заявив, що в будь-якому випадку Меджліс буде намагатися налагодити діалог з новим прем'єром Криму і закликав всіх інших не поспішати з висновками.

Могильов і сам налаштований на те, щоб шукати якісь компроміси у відносинах з татарами, хоча чесно визнав, що вибачатися перед ними не має наміру. Він також пообіцяв, що буде всіма силами намагатися продовжувати політику попереднього глави Радміну, що теоретично має передбачати і збереження того крихкого миру з кримськими татарами, якого вдалося досягти Василю Джарти в останні місяці його роботи. Тобто шанси на те, що до відкритого протистояння не дійде, однозначно є. Крім усього іншого, в цьому призначенні однозначно є один позитивний момент. За той час, який минув зі смерті Джарти, чиновники відверто розслабилися, відчувши практично повну відсутність контролю. Так що в цій ситуації Могильов буде дуже доречним, оскільки зможе навести порядок у провладних колах.

Євгенія МАЗУР
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини