Місяць Антикорсуду. Чотири проблеми і чотири досягнення

07.10.2019, 11:19
Місяць Антикорсуду.  Чотири проблеми і чотири досягнення - Фото
Вищий антикорупційний суд (Фото: прес-служба ВАКС/Facebook)

Що треба знати про перший місяць роботи Вищого антикорупційного суду

5 жовтня виповнився місяць від дня початку роботи Вищого антикорупційного суду.  За цей місяць багато справ, які розслідує Національне антикорупційне бюро і Спеціалізована антикорупційна прокуратура, зрушили з місця.  Чотири проблеми і чотири досягнення суду за цей час - в матеріалі LIGA.net.

ПЕРША ПРОБЛЕМА.  НАБУ заблокували функцію обшуків

За даними LIGA.net в НАБУ і САП, Антикорсуд з початку своєї роботи не дав НАБУ жодного дозволу на проведення обшуків. З такою проблемою зіткнулися і під час затримання Андрія Максименка (колишнього начальника Служби автомобільних доріг в Миколаївській області). Суд не дав дозвіл і обшук вдома у Максименка не провели.

Чому Антикорсуд не дає дозвіл? На думку одного з суддів ВАКС, розгляд клопотань НАБУ на обшуки нібито не передбачено нормами КПК. Суддя посилається на ч 2 ст 234 КПК (обшуки проводяться на підставі рішення судді місцевого загального суду). ВАКС направив прохання НАБУ в апеляційну палату Антикорсуду, попросивши передати клопотання на розгляд Солом'янського суду Києва.

Але Апеляційна палата з ним не погодилася. На думку колегії суддів, ч 2 ст 234 КПК встановлює підстави для проведення обшуку. Згідно ст 33-1 КПК, слідчі судді ВАКС здійснюють судовий контроль в кримінальних виробництвах НАБУ і САП. Тому суддям дають повноваження контролю, які не виключають і контроль за проведенням обшуку в справах НАБУ і САП. Суд закрив провадження і повернув прохання НАБУ тому судді. Незважаючи на це, судді досі не дають згод НАБУ на обшуки.

ДРУГА ПРОБЛЕМА.  "Ми завантажені бозна чим!"

З початку роботи у ВАКС було тільки шість слідчих суддів, які розглядають клопотання правоохоронців і скарги захисту. Зараз вони зайняті в основному розглядом таких клопотань з НАБУ і САП. Але скоро почнуть надходити і клопотання від інших органів. На думку юриста Центру протидії корупції Олени Щербан, через рік завантаженість суду "може бути досить серйозною".

1 жовтня в суді повідомили про збільшення кількості слідчих суддів до дев'яти. За інформацією прес-служби, з початку роботи в суд надійшли 747 клопотань, скарг та заяв. Така ж ситуація в апеляційній палаті. Суддя колегії Віктор Панкулич на засіданні 1 жовтня звернувся до прокурора САП: "До нас надходять матеріали, які взагалі нам не підсудні. Ми завантажені бозна чим! Чи можна це якось проконтролювати?".

Завантаженість суддів може збільшитися і в разі прийняття законопроекту №1031, яким хочуть повернути в КК статтю про незаконне збагачення і створити інститут цивільної конфіскації необґрунтованих активів чиновників,  позови про громадянську конфіскацію розглядатимуть судді Антикорсуду.  Але, за словами Щербан, такі позови повинні розглядати в цивільному процесі, а судді ВАКС займаються кримінальними справами.  Тому, швидше за все, після прийняття відповідного закону суддів навчатимуть цивільного процесу.

ТРЕТЯ ПРОБЛЕМА. Не всі зали готові до засідань

Антикорсуд розташований в трьох приміщеннях в Києві. Але в новому приміщенні, де відбувалося відкриття, спочатку був готовий тільки один зал, а в інших ще роблять ремонт. Як розповіли LIGA.net співрозмовники в суді, в будівлі готові тільки кілька залів. Засідань в них буде багато: тільки за станом на 4 жовтня в суд направили 93 справи з 215 всього закінчених НАБУ. З них тільки 38 з вироками, в інших - в кращому випадку були підготовчі засідання. Найближчим часом суддям в таких умовах доведеться вирішувати, винен чи не винен колишній глава УКРІНФОРМ Роман Насіров, екс-нардеп в бігах Олександр Онищенко, Микола Мартиненко та інші.

ЧЕТВЕРТА ПРОБЛЕМА.  Час прийому клопотань і компетентність

За словами співрозмовників LIGA.net в правоохоронних органах, слідчі судді ВАКС приймають клопотання "тільки до обіду", що іноді викликає труднощі. Більш того, на з'їзді суддів ВАКС нібито хотіли ввести прийом клопотань двічі на тиждень - вівторок і четвер. Але поки нововведення не ввели.

Також співрозмовники говорять, що деякі судді помиляються при розгляді документів або погано знають норми КПК. Таку думку, наприклад, висловив LIGA.net адвокат Сергій Лапутько. За його словами, у деяких суддів помічники ніколи не працювали в судах, тому самі судді змушені їм робити підказки під час засідань. Лапутько також додав, що судді іноді виносять рішення "з неправильною структорою". Він вважає, що це може бути "помилкою їх секретарів".

ПЕРШЕ ДОСЯГНЕННЯ. Швидкість розгляду клопотань

За словами співрозмовників LIGA.net в правоохоронних органах і серед адвокатів, головне досягнення Антикорсуду - оперативність. На думку адвоката Мар'яна Мацули, засідання в ВАКС починаються вчасно, судді пунктуальні. Адвокат Лапутько також підтверджує, що швидкість розгляду документів висока і не можна порівняти, наприклад, з Солом'янським судом Києва.

Але бувають і складності. Один зі співрозмовників в правоохоронних органах розповів, що один раз ВАКС дав дозвіл на негласний розшук "на п'ятий день", хоча їм потрібні такі рішення протягом шести годин.

ДРУГЕ ДОСЯГНЕННЯ. Все в одному суді

Вирішилася проблема з явкою прокурорів і свідків. Як було раніше: якщо підозрюваного затримали в Тернополі, то і судити його будуть там, а прокурорам доведеться їздити з Києва, не знаючи напевно, буде засідання чи ні (те ж саме стосується і свідків). Зі стартом ВАКС проблема вирішується і судити всіх будуть в Києві.

ТРЕТЄ ДОСЯГНЕННЯ. Багато нових суддів

Завдяки громадській раді міжнародних експертів (ГРМЕ) в ВАКС не потрапили судді, до добропорядності яких були питання. Всього відсіяли і заблокували 42 кандидата. Тепер, на думку співрозмовників LIGA.net в органах правопорядку і адвокатів, суду потрібен час для "розкачки" і перших вироків.

ЧЕТВЕРТА ДОСЯГНЕННЯ. Відкритість суду

ВАКС в соцмережах щотижня оновлює статистику надходжень різних документів і їх розглядів. У відділі комунікацій розповідають про призначення судових засідань по резонансним справам. Самі судді також доступні для спілкування.

Читайте російською: Месяц Антикорсуда. Четыре проблемы и четыре достижения

Олег Новиков
Олег Новиков
Специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини