RU

Ми зруйнували Третій Рим, Росія більше не буде імперією - Здіорук

15.01.2019, 17:41
Ми зруйнували Третій Рим, Росія більше не буде імперією - Здіорук - Фото
Сергій Здіорук (фото - Радіо Свобода)

Інтерв'ю зі співробітником НІСД Сергієм Здіоруком: "Немає більше жодної церкви Московського патріархату"

Третій Рим зруйновано. Росія більше ніколи не буде імперією, а за два роки більшість приходів буде в ПЦУ, розповів в інтерв'ю LIGA.net  Сергій Здіорук, провідний науковий співробітник відділу гуманітарної політики НІСД з 1992 року. У своїх монографіях, статтях і аналітичних матеріалах він обгрунтовував необхідність помісної української церкви. І якщо патріарха Філарета вважають духовним батьком томосу, Здіорука сміливо можна назвати науковим.

- Що отримали з томосом громадяни України, які не є православними, католики, дзен-буддисти, атеїсти, агностики?

Вони отримали зміцнення національної держави. А національна держава опікується всіма добропорядними громадянами, незалежно від національності, віросповідання чи його відсутності. Це забрало нашої незалежності. Коли почав тріщати радянський союз, його очільники побачили що все, поїзд уходить. В політбюро ЦК КПРС була створена секретна група, з кращих умів. В тому числі дві людини були з України. Вони думали, що треба зробити, щоб республікам не дати самостійність. І не на останньому місці було питання церкви. Здавалося б, дивно, 70 років будували комунізм, боролися з попами, казали Бога нєт, і раптом почали шукати це все. А на випадок, якщо відділиться Україна, вони почали обґрунтовувати, що апостол Андрій освятив Москву і йшов не через Київ, а через Ставрополь, де народився тодішній генсек Михайло Горбачов. З них свої ж глузують, професура з московської духовної академії. Один з таких, вже сучасним путіним сказав: "Це ж апостольські шляхи, це ж не газопровід, що куди захотів, туди й проклав".

Читайте також: Церква отримала томос про автокефалію й незалежність від Росії


Сергій Здіорук (фото - Ірина Шевченко/LIGA.net)

- Але в нас за Конституцією церква відділена від держави, як церковне питання може зміцнити державу?

Політика і релігія тісно переплетені, навіть якщо держава світська, як в нас. Це був останній ланцюг, яким ми були прикуті до імперії. Це остання артерія, по якій вони висмоктували нашу кров і наш інтелект. До того ж московська церква, впливу якої ми позбулися, взагалі не є церквою. Релігійні організації завжди були хорошим дахом для спецслужб, розвідок, диверсійних груп. Це немає нічого спільного з вірою. Це просто зручний, легальний канал впливу на інші держави. Особливо в московському православ'ї.

- Тобто це елемент гібридної війни?

Можна і так сказати. Мені не дуже подобається це визначення. Війни завжди були гібридними. Завжди використовувалися шпигуни, підкуп, таємна дипломатія, династичні шлюби, підбурювання, плітки та інші форми впливу. Хоча сучасні гібридні війни мають свою специфіку. З появою ЗМІ, телебачення, інтернету ці потужності зросли в тисячі разів. Вже можна не посилати танки, а тепленькими взяти тих, хто спочатку подумки підкориться ворогу, а потім зупинятиме нашу техніку, як це робили в Лугандонах. Але, слава Богу, більшість нашого народу свідомі, розумні люди, вони радіють Томосу незалежно від віросповідання чи його відсутності.

- Що ще отримала Україна крім зміцнення державності і задоволення потреб віруючих?

Ми повертаємо свою більш ніж тисячолітню історію християнства. Ми відкидаємо Москву на 600 років назад до 1448 року, коли вони самовільно відділилися від Київської митрополії і їх понад 140 років ніхто не визнавав, поки вони обманом не вибили собі патріархат. Насправді, російська церква досі не має ніякого томосу про автокефалію. Пройде час і на Вселенському соборі православному скажуть, що ці пройдисвіти не мають ніякої автокефалії і є розкольниками. До того ж, скасування акту 1686 року про підпорядкування Москві Київської митрополії стосується не лише сучасної території України. Йдеться про Кубань, Білгородщину, Курщину, частину Рязанщини, всю Білорусь, Литву, все це входило до Київської митрополії.


Сергій Здіорук (фото - Ірина Шевченко/LIGA.net)

- Що крім церковної історії і впливу на українське суспільство втрачає Росія?

Змінюється вся геоцерковна ситуація на користь України і Вселенського патріарха. Бо Вселенський патріархат вони давно хотіли з'їсти. Вони з XVI сторіччя носилися з ідеєю "третього Риму". Навіть в ХХ сторіччі, в 1948 році, Іосіф Сталін намагався зібрати собор і перетягнути православний центр в Москву. Тепер навіки похована ця дурнувата ідея. Забудьте. Викресліть. Третій Рим пав. Він ніколи більше не підійметься. Росія більше ніколи не буде імперією. Росія розпадеться на 12-19 дрібних князівств. Нарешті ті, кого вони взяли в рабство - Саха-Якутія, Бурятія, Татарстан, чукчи, морійці, Мордва - створять свої держави. Ми будемо з ними товарищувати, по-сусідськи торгувати, відновимо Великий шовковий шлях. Тобто у нас велике майбутнє і все це результат державної і церковної незалежності.

- Але поки що менше сотні приходів московського патріархату перейшли до української церкви.

- Немає тепер ніякої церкви московського патріархату. Частина з'єдналася з українською церквою, а решту ліквідовано рішенням Синоду Вселенського патріархату. І в нас тепер є бродячі попи і єпископи, які поки що пручаються. І за моїм прогнозом через рік-два вони всі перейдуть в українську церкву. Залишаться тільки штатні гебісти. Всі єпископи свого часу співпрацювали з КДБ, патріарх Філарет неодноразово говорив, що і він також. Не міг бути висвячений жоден священик, якщо він відмовлялися співпрацювати з КДБ. Але були священики, які просто співпрацювали, а були штатні офіцери КДБ, а зараз ФСБ і ГРУ, для яких ряса - лише прикриття.

- Вже прийнято закон, який зобов'язує російську церкву в Україні вказувати в назві своє походження, на підході закон про перехід церковних громад, які ще рішення варто було б прийняти в нових умовах?

- Дуже доречно було б прийняти ще два фундаментальних закони. Один, щоб закріпити угоду між державою і церквою по типу конкордатів між Ватиканом і урядами країн, де більшість громадян є католиками. Другий - про військове капеланство, або про капеланство взагалі, бо поки в нас це питання впорядковане лише урядовим актом.

- Навіщо світській державі законодавчо впорядковувати стосунки з церквою?

Не з церквою. Такі договори можуть бути підписані з усіма церквами, всіх конфесій, представлених в Україні. Там слід чітко прописати права і обов'язки сторін. Зараз, за законом про свободу совісті і релігійні організації в Україні може бути створена будь-яка релігійна організація. Сьогодні в нас вулиця з одностороннім рухом. Вони тільки вимагають: дай, світло дай, податки не бери, переміщення товарів і цінностей через митний кордон безкоштовно. Добре, якщо це наша церква. А якщо це наші вороги везуть сюди зброю або вивозять цінності? Уявляєте іде війна, а під дахом релігійної організації московські попи надають монастирі для зберігання зброї, переховування терористів, самі беруть участь в озброєних бандах, зі своїх дзвінниць корегують артелирійський вогонь ворога по наших позиціях, передають розвіддані про дислокацію і переміщення наших військ. Жодна держава не має такого законодавства. Ці псевдо-демократичні норми треба прибрати і розробити нормальну партнерську модель стосунків.

Читайте також: Удар по РПЦ і не тільки. Що Рада прийняла й що залишила на потім

 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини