RU

Ми як Аризона і Туреччина. Кабмін підготував "темник" щодо карантину вихідного дня: 6 тез

Ми як Аризона і Туреччина. Кабмін підготував
Локдаун вихідного дня введено в Україні (колаж – LIGA.net)
12.11.2020, 20:36

LIGA.net вивчила тези, які підготував Кабмін для комунікації карантину вихідного дня в Україні

Франція й Італія поступово повертаються до жорстких обмежень, пов'язаних із пандемією COVID-19, їх "реанімації жахливо перевантажені". Але це не наш випадок: успішний для України приклад карантину вихідного дня – Туреччина й американський штат Аризона.

LIGA.net  ознайомилася з документом "Урядова позиція щодо карантину і коронавірусу". За суттю це набір тез, як комунікувати введений 11 листопада карантин вихідного дня, чому прийняли саме таке рішення, а не, наприклад, жорсткий локдаун.

Ми відібрали шість тез із цього "темника" Кабміну. Наприкінці тексту – думки вірусологів про те, чи допоможе нам карантин вихідного дня.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Усе погано. І не лише в Україні. Франція, Німеччина, Великобританія, Чехія, Італія, Польща, Латвія, Грузія, Греція побудували дуже потужні медичні системи і мають у своєму розпорядженні великі ресурси для боротьби з пандемією, але навіть їм довелося ввести повторний локдаун. "Реанімації у Франції й Італії жахливо перевантажені. Людей там кладуть уже в коридорах. В окремих регіонах Франції реанімації заповнені на 145%", – йдеться в тезах уряду.

Учора прем'єр-міністр  Денис Шмигаль заявив, що у разі, якщо не вжити заходів, то до 10-15 грудня місць у лікарнях "не буде навіть у коридорах".

Серед успішних прикладів карантину вихідного дня – Туреччина, де вдалося стримати хвилю поширення COVID... Окремі вдалі приклади можна спостерігати в США, наприклад, в Аризоні


Читайте також: В Україні ввели карантин вихідного дня. Що і коли буде закрито

Ми не можемо дозволити собі повний локдаун. Двох тижнів для повного карантину мало, багато країн вводять його до кінця року. В Україні повний локдаун навіть на три-чотири тижні призведе до дуже негативних наслідків в економіці. Але введені "обмеження вихідного дня" можуть розірвати ланцюжок захворюваності: саме на вихідних соціальні контакти українців значно зростають, і це підтверджують дані мобільних операторів. Карантин на вихідних допоможе знизити соціальні контакти, особливо у великих містах.

Будемо як у Туреччині й Аризоні. Серед успішних прикладів карантину вихідного дня рекомендують називати Туреччину, де "вдалося стримати хвилю поширення COVID саме завдяки такому типу карантину". Окремі успішні приклади "можна спостерігати в США – наприклад, у штаті Аризона" (10 листопада в Аризоні зафіксували максимальний показник захворюваності на COVID-19 від часу найсильнішою спалаху в липні – майже 3500 на штат, за даними  AZ Dept of Health – ред.).

А взагалі ми молодці і багато встигли за пів року. На питання про те, як уряд за пів року збільшив можливості медичної системи, слід відповідати, що кількість тестів в Україні зросла з 200 у березні до 52 000 у листопаді, і "фактично з нуля відновлено ​​роботу понад 50 лабораторій". На початку епідемії в Україні були готові до прийому хворих лише 12 500 ліжок, зараз – 53 000. Із них 50% – з підведеним киснем. Станом на 10 листопада зайнято 64% ​​ліжко-місць, але резерв може вичерпатися за три-чотири тижні.

Читайте також: Резонанс | Репортаж: як вводили карантин. Чому Кабмін почув Зеленського, а не підприємців

Потрібно говорити, що бізнес підтримають. І лікарів – теж. На підтримку бізнесу буде запущено чотири програми, йдеться в тезах Кабміну. 1) Програма по частковому безробіттю – компенсація зарплат працівникам, яким урізали годинни, на рівні мінімалки (тобто 5000 грн). 2) Програма 5-7-9, це "фактично кредитні канікули". 3) Програма портфельних гарантій (до 80% тіла кредиту буде гарантуватися державою). 4) Реалізація механізму форс-мажору – відстрочки за орендою, частиною податкових зобов'язань тощо.

У відповідь на питання, як доплачують лікарям за боротьбу з коронавірусом, згадуються: 1) доплата в розмірі до 300% до окладу лікаря; 2) доплата в залежності від навантаження; 3) у вересні уряд збільшив оклади всіх лікарів на 1300-3500 грн на місяць до зарплати.

Україна не збирається купувати російську вакцину від коронавірусу, і це питання не в політичній площині. Ефективність та безпечність вакцини не доведена ВООЗ


Йдуть переговори щодо вакцин. Російської вакцини не буде. МОЗ веде переговори з такими світовими компаніями, як Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Sinovac. У бюджеті уряд пропонує виділити на закупівлю вакцин 2,6 млрд грн. "Україна не збирається купувати російську вакцину від коронавірусу", – виділено в тезах уряду жирним шрифтом. Але це питання знаходиться не в політичній площині. Ефективність та безпечність цієї вакцини не доведена ВООЗ – не було всіх стадій клінічних досліджень.

Читайте також: Офіс, клас, бар. Як відбувається зараження коронавірусом у приміщеннях. Візуалізація

Володимир Курпіта, інфекціоніст, ексдиректор Центру громадського здоров'я МОЗ


– Щоб переконати всіх у позитивному ефекті від карантину вихідного дня, Кабміну варто було б надати докази, що у нас інфікування відбувається саме на вихідних і саме в тих місцях, які вирішили закрити. Таких даних немає. І рішення викликає багато запитань.

Можливо, це доцільно. Наприклад, я сьогодні читав, що до 50% виручки ресторани і кафе отримують саме у вихідні. Тобто потенційно можна сказати, що українці частіше відвідують ці установи саме в суботу і неділю. Але якщо говорити про торгові центри, то українці просто почнуть закуповуватися в них у будні дні після роботи. І чи розірве це ланцюжок контактів – я не впевнений.

Взагалі, рішення дня мене мало зрозуміле. Особливо мене лякають періодичні попередження про можливість повного локдауну – коли ми переступимо якийсь рубіж. Щоб не було такого: що зараз ми введемо напів заходи, а потім у грудні, коли країна і так від пів заходів захлинеться економічно, ми ще посилимо карантин.

А як вплине карантин вихідного дня на ситуацію з епідемією – ми не знаємо. Ми не вводили такі заходи раніше. Швидше за все, ніяк.

Андрій Александрін, епідеміолог, глава ГО "Інфекційний контроль"

– Карантин вихідного дня – безглузда затія. Тому що в понеділок уранці, щойно всі масово заб'ються, як оселедець у  бляшанку, в маршрутки і тролейбуси, ці всі зусилля повністю зведуться до нуля.

У нас найважливіша проблема в державі – це транспорт. Ви подивіться, що в Києві робиться в годину пік. Хлопці, ви спочатку з транспортом розберіться, а потім вже впроваджуйте інші обмеження. У маршрутці ризик інфікуватися або масово поширити COVID на порядок вище, ніж сидячи в ресторані один до одного спиною.


Я вважаю, Кабмін прийняв рішення про карантин вихідного дня лише для того, щоб показати: дивіться, ми хоч щось робимо. Це звичайний популізм і не має до профілактики жодного відношення. Зате буде добивати і без того майже вбитий малий і середній бізнес.

Читайте також: Covid-19 | "Ілюзорний карантин вихідного дня". Чому це зовсім шкідлива ідея

Читайте матеріал російською: Covid-19 | Мы как Аризона и Турция. Кабмин подготовил "темник" по карантину выходного дня: 6 тезисов

Валерия Кондратова
Валерия Кондратова
специальный корреспондент Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини