RU

Майбутнє Тимошенко: "м'яка" посадка, відсидка або принизливе помилування?

15.09.2011, 11:16
Майбутнє Тимошенко:
15a06984a70490d693862b18c95aeb0a.jpg

На фоні інтенсифікації переговорів України з ЄС все частіше звучать прогнози про швидке припинення кримінального переслідування Юлії Тимошенко в ім'я подальшої євроінтеграції України

На фоні інтенсифікації переговорів України з Євросоюзом все частіше звучать прогнози про швидке припинення кримінального переслідування Юлії Тимошенко в ім'я подальшої євроінтеграції України. Варто зазначити, що вони мають під собою підстави - висловлювання західних політиків щодо правової ситуації в Україні стали недвозначними і жорсткими. Справа Тимошенко стає незручною для влади.

Так, президент Європейської народної партії Вільфред Мартенс заявив, що кримінальне переслідування лідерів опозиції порочить демократію. "Як загалом Європейська народна партія, так і я особисто завжди вважав суд над нею (Юлією Тимошенко) політично вмотивованим кроком, не гідним європейської демократії. Наша партія і я неодноразово говорив про це і в спільній заяві з сенатором Джоном Маккейном декілька тижнів тому. Всі міністри закордонних справ 27 держав-членів Європейського Союзу підтвердили цю позицію при підготовці самміту Європейського сусідства на 30 вересня у Варшаві", - сказав Вільфред Мартенс. З його слів, Україна сьогодні ризикує відступити назад в розвитку демократії і відкритого суспільства.

З європейським політиком повністю погодився досвідчений український дипломат Олександр Чалий. На його думку, Україна, в контексті газового конфлікту з Росією і негативної реакції США і ЄС на справу Тимошенко, може опинитися в міжнародній ізоляції. "Треба бути відвертими - такі ризики є (ризики для України опинитися в міжнародній ізоляції, - ред.). І зараз дуже багато залежить від креативної, чесної української дипломатії. Причому, вона повинна бути чесна як всередині країни, тобто чесно доводити до керівництва ті сигнали і ті тренди ставлень до України, які зараз намітилися в Вашингтоні, в Брюсселі, в Москві, у Варшаві", - заявив Чалий.

Проте, у відповіді на питання: як влада може позбутися незручної справи Тимошенко, експерти і політики розійшлися.

На думку голови Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимира Фесенка, влада розглядає м'який сценарій завершення суду над екс-прем'єром. Про це політолог заявив, коментуючи перенесення суду у справі Тимошенко на два тижні. На думку Фесенка, суд продемонстрував, що Тимошенко отримала досить багато часу для підготовки свого захисту. "Це деякий сигнал м'якості", - наголосив політолог.

У свою чергу лідер Народного Руху України Борис Тарасюк також припустив, що команда Януковича захоче убезпечити себе від кримінальних справ, аналогічних газовій справі Юлії Тимошенко. На думку політика, Тимошенко можуть випустити по амністії.

Дані думки знайшли своє вираження в законопроекті народного депутата від НУНС Геннадія Москаля, який запропонував парламенту звільнити від кримінальної відповідальності Тимошенко і Луценка. Політика не зупинила навіть відсутність обвинувального вироку опозиціонерам.

Ось тільки ні самим заарештованим, ні їх командам ідея амністії не сподобалася. "Ні екс-прем'єр-міністр Юлія Тимошенко, ні екс-міністр внутрішніх справ Юрій Луценко не потребують амністії, оскільки невинуваті і не здійснювали злочинів, що приписуються їм", - прокоментували ініціативу Москаля в БЮТ. Коментуючи варіант можливої амністії, представники захисту Тимошенко і Луценка звернули увагу на те, що такий варіант владу може використати для того, щоб зберегти обличчя перед українською і міжнародною громадськістю: з одного боку - винести обвинувачення, а з іншого - позбавити Луценка і Тимошенко необхідності відбувати термін.

На думку ж нардепа від БЮТ Андрія Сенченка, метою законопроекту про амністію є дискредитація і створення ілюзії винуватості Тимошенко і Луценка в інкримінованих їм злочинах, а також демонстрація, що влада їх пробачає. "Ми однозначно не підтримуємо цю ідею. Це не пропозиція опозиції. На мій погляд - це чергова тема, запущена з Банкової. І мета її якраз - дискредитація, створити таку атмосферу, неначе Тимошенко і Луценко винуваті, але їх влада пробачила. Однозначно, така позиція прийнята не буде", - заявив Сенченко.

У той же час, в головах деяких опозиціонерів поселилася інша ідея звільнення Тимошенко. Так, лідер Фронту змін Арсеній Яценюк заявив, що опозиція наполягатиме на декриміналізації статті про перевищення службових повноважень, за якою судять Тимошенко і Луценка. "У парламент буде внесено закон щодо декриміналізації 365 статті, і цей закон не буде персональним відносно колишнього прем'єра і колишнього міністра внутрішніх справ, цей закон буде стосуватися багатьох тисяч людей, які займали невеликі посади, але яким зараз... дають терміни від 3 до 5 років ув'язнення", - уточнив Яценюк.

У подібному ключі прозвучали думки адвоката Тетяни Монтян. Вона назвала статтю про зловживання службовим положенням, за якою судять Тимошенко, гумовою. "Зловживання зловживанню - рознь. До уваги беруться наслідки, намір і багато інших чинників. Стаття в кодексі не дуже деталізована, неможливо фізично описати всі способи, якими зловживають владою і службовим положенням", - зазначила Монтян.

Отже, намітилися три основних варіанти розвитку подій навколо Тимошенко:

1. Тимошенко отримує умовний термін і звільняється з-під варти прямо в залі суду.

2. Тимошенко визнають винною, але стаття, за якою її судять, припиняє бути кримінальною.

3. Тимошенко отримує від семи до десяти лети позбавлення волі, як раніше прогнозував нардеп від БЮТ Сергій Власенко.

Справа Тимошенко: всі новини>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини