RU

Інтерв'ю | Макс Нефьодов: Притула – не Зеленський. Він не веде у владу друзів або родичів

Макс Нефьодов: Притула – не Зеленський. Він не веде у владу друзів або родичів - Фото
Макс Нефьодов (Фото: пресслужба Голосу)
17.09.2020, 15:19

Інтерв'ю першого номера списку Голосу на виборах до Київради: шанси Притули, повернення в бізнес, демарш Вакарчука, гроші олігархів

ЧИТАТЬ ПО-РУССКИ

Макс Нефьодов йде на вибори до Київради першим номером партії Голос. Каже, вікно можливостей в уряді зачинилося, тому повертається у бізнес, а паралельно хоче працювати в муніципальній владі (законодавство для місцевих депутатів це дозволяє). Що думає про Володимира Зеленського, як Святослав Вакарчук підвів партію, хто привів Нефьодова в Голос, чи є в Голосі вплив і гроші олігарха Віктора Пінчука або інших бізнесменів, і чи є шанси у Сергія Притули стати мером – в інтерв'ю LIGA.net.

Мені запропонували очолити список у серпні. Я завжди був симпатиком Голосу. Коли звільнився, ми зустрілися з Кірою Рудик (лідерка партії), Ярославом Железняком, почали обговорювати. Більш-менш близько познайомився з Притулою. До цього я його бачив лише на екрані. Зрозумів, що ця історія мені цікава.

У Київраді залишуся менеджером. Це не політична позиція. Її можна поєднувати з бізнесом, що я і збираюся робити. Управління містом – це про те, щоб не вирубувати парки, розробити нормальний генплан, відремонтувати асфальт. Але мені потрібно на щось жити. Я повертаюся в бізнес. Займатимуся консультативними інвестиційними проєктами. Але готовий інвестувати велику кількість часу у Київраду.У списку Голосу немає "друзів по кварталу". Кампанія Голосу не фінансується забудовниками чи олігархами. Притула не йде до Київради з "друзями по кварталу". У списку Голосу немає жодної людини з Вар'яти-шоу. Немає жодного родича, кума Притули. Мені здається, навіть немає людей із Тернополя. У Притули є шанс. Так, у Голосу в Києві бліцкампанія. Але у нас всі вибори на 90% емоційні. Притула інвестував час, гроші, ім'я. Керував великою донорської мережею, закуповував тепловізори, дрони на фронт. Його імідж актора, шоумена грає тільки в плюс з точки зору впізнаваності. Якщо вийдемо до другого туру, вибір буде між синьою і червоною таблеткою. Ситуація для Притули в другому турі позитивна.

Притула не йде до Київради з "друзями по кварталу". У списку Голосу немає жодної людини з Вар'яти-шоу. Немає жодного родича, кума Притули.

Пінчук грошей не дає, я його бачив лише кілька разів. Пару раз іще в Icon Private Equity, де працював. І тричі на якихось конференціях. На київських виборах грошей Пінчука точно немає. Щодо національних виборів – я навіть не дивився звіт, хто був донатором Голосу. Але я маю великі сумніви, що там був Пінчук. Віктор Михайлович, з моїх дуже коротких з ним зустрічей, – людина досить економна. Розкладає яйця по різних кошиках. Ні з ким не свариться. З того, що я в Раді бачив, у нього дуже диверсифікований підхід. Він швидше формує свій імідж як прозахідного, відносно білого бізнесмена. От люди Коломойського в Раді – вони голосують за дзвінком. Можуть бути нібито адекватними, а потім (клацання пальцями) – оп, і пішли голосувати.

Ще мене вважають людиною Фіали. Але це не так. Справді, я у нього працював 10 років тому. Він, напевно, знає про моє існування. Коли я прийшов виступити на його форум, Томаш мене хвалив. Ахметов – не хвалив. Гадаю, навряд чи він про мене взагалі знає. І Коломойський мені ніколи не дзвонив.

Список Голосу складено. Частина кандидатів уже розкривають інтригу: Зоя Ярош, Вадим Васильчук, Костя Богатов, Марія Карнаухова, Стас Медведенко, Тарас Козак. І буде ще дуже багато цікавих людей. За тиждень вони вийдуть на сцену, покажуть себе. Навіщо я буду красти їх славу? Це не ввічливо. Ми дуже старалися зібрати кандидатів, до яких не буде претензій. У парламенті до депутатів Голосу точно немає претензій, що вони есемесками листувалися або, як новий мем, на екологію збирали гроші, або шукали свої п'ять копійок. Для мене це важлива штука. Якщо хтось буде переступати червоні лінії, я як №1 робитиму все, щоб цих людей не було.Кличко як мер – не впорався. Не хочу спекулювати на причинах: не хотів або не зміг. Я ухиляюся від оцінок людей – Порошенка, Кличка, Зеленського. Питання у вчинках. Деякі вчинки Кличка в Києві викликають подив. Чому в Києві досі немає генплану? Чому в деяких ініціативах Кличко формально був співавтором, як з прозорим механізмом паркувань, а після перших успіхів їх згорнули?

Голос у Києві не співпрацюватиме тільки з ОПЗЖ. З такою конфігурацією Київради, яка очікується, можна на багато що впливати. Ми підемо на нормальні домовленості з партіями, яким не байдужий Київ з управлінської точки зору. Можна будувати ситуативну більшість. Якщо до мене прийде депутат хоч від Слуги народу, хоч від ЄС, хоч від Удару Кличка і скаже, що у нього є позитивна історія, давайте підтримаємо – я ніколи не скажу ні. До чого я не готовий точно – так це співпрацювати з фракцією ОПЗЖ. Це п'ята колона в Україні.

Читайте також: Кличко і Київ. Що хорошого і що поганого побудував мер за першу каденцію

Чув, Кличко знайшов спільну мову з Єрмаком. Я Єрмака бачив лише кілька разів. І жодного глибоко не спілкувався. Моя думка про нього складається виключно з повідомлень у пресі та Фейсбуці. Але для мене це ще один показник, чому Київ вимагає змін. Звичайно, всі гілки влади мають співпрацювати, ідеологічні суперечки не потрібні, це маразм. Притула на таке точно не піде. Якщо мова зайде про корупційні компроміси (наприклад, з Офісом президента в обмін на посаду глави КМДА в разі перемоги. – Ред), то я на 200% впевнений, що Сергій Притула на таке не піде. Значить, не буде такого призначення. Йти на компроміси, що генерують корупцію і ті проблеми, з якими ти прийшов боротися, це якась шизофренія.

У Києві я бачу три головні проблеми. Проблема номер один – боротьба з шахраями і тіньовими схемами. Можна зробити набагато більше за ті податки, які ми вже сплачуємо. Друга велика проблема – з транспортом: Київ не їде. Те ж саме стосується взагалі доріг, розв'язок, системи безпеки. І третє питання: Київ не дихає. У нас великі проблеми з екологією. Скільки років потрібно на реконструкцію Бортницької станції? За цей час Ілон Маск побудував ракету, навчився її вертати на землю, возити людей на МКС. А ми все ще з японцями обговорюємо, як зробити так, щоб, пробачте, сотням тисяч людей у цілому районі не смерділо.

Але насправді проблем набагато більше. Ще є питання електронних послуг у місті, величезна проблема з охороною здоров'я. Ми сидимо поруч з Олександрівською лікарнею, яку мало не перетворили в ВІП-палати на час коронавирусу. Проблем дуже багато. І багато з них можна швидко вирішити, просто ефективно використавши бюджет. Друге питання – управління міським майном. Тут усе феноменально неефективне. Я кілька років тому брав інтерв’ю в людини з Київзеленбуду, і це реально було "мамареготала".

Якщо йдеться про корупційні компроміси, я на 200% впевнений, що Сергій Притула на таке не піде. Йти на компроміси, що генерують корупцію і ті проблеми, з якими ти прийшов боротися, – це якась шизофренія

Я не знаю, чи має Кличко частку. Але на ринку нерухомості немає прозорих правил. Дуже просто, не треба жодних робочих груп і академіків: якщо ми хочемо будувати, потрібен публічний генплан, де видно, які ділянки Київ пропонує під забудову. І далі місто на аукціоні продасть їх тим, хто запропонує найбільшу ціну. А ці гроші ще, бажано, мають отримати цільове призначення. Що тут складного?

Кампанія Голосу відбуватиметься у соцмережах. Хочеться достукатися до людей ефективно. Наш виборець не дивиться телевізор. Основну інформацію він отримує з соцмереж, сайтів, YouTube. Немає сенсу влаштовувати килимове бомбометання бордами. Не гасла, а контент.

Вакарчук з Голосом вчинив чесно. Він побачив, що ефективності він не приносить. Чи можна його за це засуджувати? Мені б більше хотілося, щоб Славко, коли зайшов до Ради, знайшов у собі таланти державного діяча. Але він у собі, напевно, таких навичок не знайшов. Брехати вам, викручуватися, говорити, що це чудово – що Вакарчук пішов з Ради... Це, звичайно, не так. Але звинувачувати його в цьому – теж несправедливо. Він взяв на себе потужніший удар як людина, яка формувала десятками років свою впізнаваність, свій капітал, яка повела десятки людей, яких вона ніколи не знала ... під власним брендом. Мені здається, ми повинні бути вдячні за те, що він зробив.

Брехати вам, викручуватися, говорити, що це чудово – що Вакарчук пішов з Ради... Це, звичайно, не так. Але звинувачувати його в цьому – теж несправедливо. Він взяв на себе потужніший удар

Він багато в чому відійшов від партії. Він не розриває всі асоціації з Голосом, бере участь в загальних великих подіях, але прямого впливу на події – формування списку, контентну пропозицію на виборах – не має. Якщо ти йдеш – ти йдеш.

Я знаю про сімейне "горе" пана Притули (одружений на дочці краматорського бізнесмена Сопельника, чия друга дочка заміжня за ексрегіоналом Хомутинником. – Ред). Далеких родичів не вибирають. Я не бачу тут жодних професійних, комерційних зв'язків, які б впливали на роботу Притули. Так, є такий факт. Так сталося, серцю не накажеш.

 

Читайте також: Притула про Хомутиннику: Краще б займався бізнесом 

Хомутинник Притулі грошей не дає. Це 100%. Насправді, у нас дуже економна компанія. Ніхто не братиме – якщо принесуть кешеві бюджети, щоб завісити місто бордами. У нас є офіційне фінансування від держави, є декілька  офіційних донорів. Їх можна подивитися в звіті на НАЗК. Дуже часто нам приписують, що повинен фінансувати Пінчук, Сорос і тощо. Я б може і не проти, якби Сорос дав якихось грошей. Просто, на жаль, цього не відбувається.

Читайте також: Коротко | "Їздив на стрілки, робив бізнес". Інтерв'ю Хомутинника за хвилину

Із Зеленським у мене стосунків немає. Я його бачив, напевно, разів три-чотири в житті. І якщо виключити події на кшталт ритуальних поїздок до Ужгороду, де я сидів за столом, а він лаяв митників, то ми дуже мало з ним спілкувалися.

Контрабанду в Україні "тримають" відомі люди. Альперін, Фірманюк, Шерман, Полуситок, купа народу. Вони великі бізнесмени, як себе називають. Гадаю, вони продали якраз на етапі зміни уряду президентові ідею, що вся ця реформа складна і довга, це ще рік чекати і незрозуміло чого, все це соросята прозахідні, давайте краще все звернемо. Гроші в обмін на реформу.

Мене звільнили, бо Зеленський чув багато незадоволених. Незадоволені були тим, що на митниці почалися справжні зміни, що звільняють їх родичів і друзів, не можна домовитися. Вони почали ходити до президента і розповідати, що це погано. Це люди найвищого рівня. У нас же контрабандисти – це люди, які мають прямий вплив на політику. У мене немає впевненості, що частина з них не заходила до Зеленського особисто. Вони не ховаються. Вони можуть прийти на комітет Верховної Ради і ще там скаржитися, що Нефьодов наїжджає. 

Ми розійшлися незадоволеними один одним. Президент точно вважав: ось Нефьодов, я запропонував йому такий план боротьби з військовими – собака, відмовляється, напевно, має частку з контрабандистами. А я пішов із тим, що речі, які я пропонував, не пройшли

Зеленський пішов простим шляхом. Він схильний до простих і негайних рішень, як це було з введенням військових загонів на митницю. Потрібні не військові, а обладнання. Ну, поставиш ти військового над головою митника – що зміниться, коли у нас ваг немає? Після тієї зустрічі ми розійшлися незадоволеними один одним. Президент точно вважав: ось Нефьодов, я запропонував йому такий план боротьби – собака, відмовляється, напевно, має частку з контрабандистами. А я пішов з тим, що речі, які я пропонував, не пройшли.

Зараз на митниці – повний хаос. Навіть старі митники телефонують і кажуть: такого не було і за часів Януковича, повна анархія. Центрального управління немає. Митницею керує людина, яка ніколи не була митником, – заступник директора департаменту з Мінфіну. Призначення, які все пов'язують в інтернеті з кланом Романенка-Калетника. Повернулися сотні одіозних митників, яких я звільняв. Вигідно це, мені здається, в першу чергу, регіональним елітам. І багато в чому саме під місцеві вибори.

Читайте також: Дороги Зеленського: хотів як краще, а критикують як завжди. 5 проблем "Великий будівництва"

Петр Шуклинов
Петр Шуклинов
руководитель общественно-политической редакции LIGA.net
Валерия Кондратова
Валерия Кондратова
специальный корреспондент Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини