RU

Місцеві вибори: чи можливий реванш колишніх соратників Януковича

06.04.2015, 10:42
Місцеві вибори: чи можливий реванш колишніх соратників Януковича - Фото
Олігарх Вадим Новинський і один з лідерів Опозиційного блоку Сергій Льовочкін. Новинського і Ріната Ахметова називають спонсорами Опозиційного блоку

Місцеві вибори в Україні - хороший шанс для Росії та її лобістів спробувати розгойдати ситуацію в південних і східних областях. Що може їм допомогти?

Росія чергує методи війни проти української державності. Слідом за гострим військовим конфліктом у Донбасі, починається внутрішньополітична боротьба за південного і східного виборця на місцевих виборах. У жовтні цього року повинні пройти вибори до місцевих органів влади. Очевидна ставка Кремля - ​​"Опозиційний блок" і нові псевдополітичні рухи, які агітуватимуть за припинення опору і "нормалізацію відносин" з агресором, який влаштував бійню в Донбасі і погубившим тисячі українців. Що чекає партії коаліції і які сценарії можуть бути реалізовані?

Коаліція

Джерела ЛІГАБізнесІнформ в уряді, що мають відношення до Народного фронту, говорять про високу ймовірність реваншу кремлівських сил на місцевих виборах. Як спосіб уникнути реваншу, частина лідерів партії пропонують зробити три кроки: запустити конституційну реформу з децентралізацією в київському, а не кремлівському розумінні; перенести місцеві вибори на осінь 2016-го року; за цей час добитися заморожування конфлікту в Донбасі, пройти економічне дно, отримавши перші результати реформ.

В іншому випадку, кажуть прихильники такого сценарію, подальший розвиток подій, ситуація може нагадати 2005 рік. Якщо місцеві вибори на сході і, частково, півдні, виграє Опозиційний блок, то почнеться повзуча федералізація України в явочному порядку за підтримки Кремля. Дуже скоро під впливом поразки на місцевих виборах в ряді південних і східних областей, а також у зв'язку з економічними труднощами, коаліція почне тріщати по швах. Що може призвести до дострокових виборів у парламент і формування помірно проросійської коаліції.

Однак, публічно депутати Народного фронту підтримують проведення виборів у жовтні - тому що так записано в Конституції.

Співрозмовники ЛІГАБізнесІнформ у президентській фракції не схильні перебільшувати можливості Опозиційного блоку на місцевих виборах. "Грошей у них буде, звичайно, неміряно. Зі зрозумілих причин. І передумови для реваншу існують. Але я не бачу якихось особливих можливостей для сепаратизму. Це, скоріше, більше проблема Народного фронту, який втрачає рейтинги", - говорить депутат, близький до Порошенка (докладніше читайте в матеріалі "Чому обвалився рейтинг Народного фронту. Думка соціологів").

Співрозмовники нагадують, що сьогодні місцеві ради у звільнених містах Донбасу підтримують президентську лінію. Наприклад, голосують за визнання Росії державою-агресором. "У великих містах, де війни не було, ніхто не стане гнути лінію Москви. Це вже в минулому. На прикладі Донбасу всі побачили, що буде з бізнесом і активами. Крім того, є певна специфіка місцевих виборів. Як правило, на конкретному окрузі роками перемагають одні й ті ж люди, лише періодично змінюючи свій партійний окрас. Уряду і нам, звичайно, є, про що переживати. Але жодна наволоч не підніме голову, будь-який сепаратизм буде жорстко припинятися ", - переконані в БПП.

Разом з тим депутати президентського блоку запевняють, що підтримуватимуть Яценюка і Народний фронт. "Арсеній - хороший прем'єр. Ми тісно працюємо. Порошенко і Яценюк кілька разів на тиждень сідають вдвох на Банковій і по-дружньому обговорюють і вирішують всі питання управління державою. Тому ми, звичайно, будемо пробувати щось придумати, щоб підтримати Народний фронт. Але єдиний шанс Яценюка на місцевих виборах - ефективні реформи. А для цього дійсно потрібно ще не один рік працювати ", - кажуть депутати з оточення Порошенка.

Наприкінці минулого тижня сам президент заявив, що перенесення місцевих виборів не буде. "Ні про яке перенесення місцевих виборів не йдеться", - підкреслив Петро Порошенко. Він зазначив, що відразу після місцевих виборів заплановано розширити повноваження місцевих громад за допомогою децентралізації, яка передбачає левову частку повноважень передати територіальним громадам.

Конституційна комісія при президенті, яка в тому числі зайнята питаннями децентралізації в Україні, планує розробити всі пропозиції ще до виборів. Спікер Верховної Ради Володимир Гройсман каже, що всі зміни будуть прийняті до жовтня.

Що кажуть соціологи

За результатами парламентських виборів в 2014 році, Опозиційний блок отримав найбільше голосів у п'яти областях України - у Донецькій (38%), Луганській (36%), Харківській (32%), Дніпропетровській (24%) та Запорізькій областях (22% проголосувавших).

Якби з таким же результатом пройшли місцеві вибори, ця партія не змогла б навіть в цих п'яти областях претендувати на монополію у місцевій владі. За сукупністю результатів партій нинішньої коаліції у Верховній Раді, в Запорізькій, Дніпропетровській і навіть Харківській області Опозиційний блок виявився б зовсім в меншості, незважаючи на перше місце. І свіжі дані соціологів лише підтверджують, що Опозиційний блок не має шансів на місцевих виборах, якби вони відбулися прямо зараз.

У лютому-березні 2015 року Київський міжнародний інститут соціології провів опитування на тему партійних уподобань українців. За даними соціологів, якби вибори до парламенту відбулися в середині березня, то результати партій були б наступними (виходячи з числа тих, хто точно прийде голосувати):

- Блок Порошенко - 26,7%;
- Самопоміч - 17,1%;
- Батьківщина - 11,5%.
- Опозиційний блок - 10,2%;
- Радикальна партія - 8,4%;
- Народний фронт - 6,6%;
- Правий сектор - 5,2%.

Тобто, якби вибори проходили зараз, члени нинішньої парламентської коаліції в цілому набрали більше 70% голосів виборців (більше, ніж у 2014 році - 68%). І це без урахування перспектив Правого сектора, який не зміг пройти в нинішній парламент, але має високі шанси на наступних виборах. В умовах загрози реваншу Росії в Україні, Правий сектор без коливань приєднається до коаліції або хоча б буде підтримувати голосами.

Результати парламентських виборів 2012-го року: інфографіка по областях

Генеральний директор КМІС Володимир Паніотто підтвердив ЛІГАБізнесІнформ, що результати парламентських виборів можна екстраполювати на місцеві вибори - загальна ситуація буде приблизно однаковою лише з диференціацією по областях: десь партія отримає значно більше від середнього результату, а десь - значно менше.

Перспективний напрямок для проросійських сил - вибори мерів міст. Враховуючи результати Опозиційного блоку на парламентських виборах і останні результати соцопитувань, можна припустити, що ця партія може серйозно претендувати на свого мера в Харкові, Дніпропетровську та Запоріжжі. Однак днями в Міністерстві юстиції України повідомили, що вибори мерів відбуватимуться у два тури, що значно знижує шанси ОпоБлоку. Поки що законодавчі ініціативи в парламент не внесені - члени коаліції продовжують обговорення правок.

Єдиний варіант для Опозиційного блоку набрати вагомий результат - висувати сильних і популярних в регіонах мажоритарників. В умовах практично необмеженого фінансування, провести хорошу кампанію можливо, але без сприяння адміністративного ресурсу успіху добитися не вийде. Однак на руку реваншистським силам може зіграти загальне соціально-економічне становище в Україні.

Паніотто каже, що в нинішніх умовах за півроку до місцевих виборів ситуація з рейтингами може істотно змінитися. "Показовий приклад Народного фронту, рейтинги якого за такий короткий час істотно обвалилися. Соціально-економічне становище може серйозно змінити розклад. Зараз важко спрогнозувати", - говорить Паніотто.

Однак не виключено, що на місцевих виборах стартують і інші проросійські проекти. Наприклад, досить давно говорять про можливу роль Віктора Медведчука.. Але в парламентській коаліції ніхто зі співрозмовників ЛІГАБізнесІнформ  не підтвердив таких побоювань. На думку частини депутатів, єдиний шанс Москви на реванш - Опозиційний блок. Рейтинги комуністичної партії, згідно соціології КМІС за березень, коливаються в районі 1,6%.

Три сценарії

Політолог Михайло Мінаков на прохання ЛІГАБізнесІнформ представив три можливих сценарії місцевих виборів.

Сценарій перший - війна в Донбасі триває. У цьому випадку, вважає політолог, Опозиційний блок не зможе стати значною силою на місцевих виборах. Основними переможцями будуть Самопоміч, Блок Порошенка і нові партійні проекти з регіональним ухилом. Шанси є у можливій партії олігарха Ігоря Коломойського.

Сценарій другий - заморожування війни і тривале перемир'я. При такому розвитку ситуації, говорить Мінаков, Опозиційний блок зможе перемогти в частині областей України. "Але БПП і Самопоміч і тут будуть лідирувати", - говорить він.

Сценарій третій - мирне вирішення та реінтеграція Донбасу. У цьому випадку, каже політолог, частка Опозиційного блоку і проектів-спадкоємців Партії регіонів зросте. "Швидше за все, вони стануть лідерами в певних регіонах, де будуть конкурувати з проектами Коломойського або іншими місцевими партіями, а також партією Самопоміч.

Однак у кожному разі, переконаний Мінаков, якщо місцеві вибори відбудуться цього року, єдиного безперечного переможця не буде. "Місцеві ради не будуть контролюватися однією силою, а громади будуть більше впливати на місцеві ради", - сказав політолог.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ в Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини