RU

Мінські угоди: війна на межі миру

15.04.2015, 13:24
Мінські угоди: війна на межі миру - Фото
Глави МЗС Франції, України, Німеччини та Росії: Лоран Фабіус, Павло Клімкін, Франк-Вальтер Штайнмаєр і Сергій Лавров (фото - ЕРА)

Путінська Росія коригує план захоплення України. Перший рік війни став для агресора невдалим: кидок "за Новоросію" провалився, економіка падає

Кілька останніх тижнів інтенсивність російсько-української війни в Донбасі знову почала зростати. Лише з початку цього місяця за 14 днів в Донбасі загинули 20 українських військових, ще більше сотні солдатів отримали поранення. Москва продовжує заводити колони бронетехніки в окуповані райони України, знову використовуються танки і артилерія. У цих умовах говорити про припинення вогню не можна. Однак Росія шукає спосіб довести зворотне і намагається вискочити з-під західних санкцій, одночасно зберігши вплив на Україну і нарощуючи угруповання військ в Донбасі. Що далі?

Рік війни


Російський бліцкриг по створенню "Новоросії" провалився - ресурси, накопичені агресором в період високих цін на нафту і газ, тануть, втрати серед найманців і військових великі, а підтримка "русского мира" в Україні драматично обвалилася і коливається в районі 10%. Більшість українців виступає за вступ НАТО і Європейський союз. В Адміністрації президента України кажуть, що в таких умовах Москва не в змозі продовжувати експансію. "На нинішніх милицях до Одеси їм не дійти і коридору в Крим не зробити. Тому мета тепер інша: домогтися скасування західних санкцій з метою перевести подих, але скасувати санкції так, щоб зберегти вплив на події в Україні", - сказав ЛІГАБізнесІнформ співрозмовник в АП, запевнивши, що Україна робить зусилля для того, щоб санкції з Москви "не зняли ніколи".

На Банковій не мають ілюзій і не вірять, що Володимир Путін відмовився від планів окупації України. В офісі Петра Порошенка кажуть, що російський президент продовжує гібридну війну, змінюючи лише інструменти, якими ведуться бойові дії. Зараз ставка Росії на місцеві вибори  в Україні, які повинні пройти восени цього року. Наростити рейтинги так званого Опозиційного блоку на тлі активної російсько-української війни неможливо. Крім того, в червні буде вирішуватися доля санкцій. Тому Москва поки стримує сили, якими накачала окуповані території. В рамках різних переговорних груп - мінського формату, нормандського формату, тристоронньої групи і спільного центру з контролю і координації припинення вогню - сторони відстоюють свої інтереси: Росія домагається скасування або ослаблення санкцій, Україна намагається цьому перешкодити.

Паралельно Кремль використовує дезінформацію і підкуп. Співрозмовники ЛІГАБізнесІнформ  в оточенні президента вважають, що за допомогою цих інструментів Москва намагається посварити країни Європейського Союзу з метою скасування санкцій. Прив'язавши скасування санкцій до виконання мінських угод, європейські політики лише відстрочили проблему з внутрішнім діалогом між членами ЄС, деякі з яких схильні до впливу Москви. Прив'язка одного до іншого буде лише аргументом для санкційних скептиків у червні. "Росія зараз працює на пом'якшення санкцій, так як в червні ЄС буде визначатися щодо санкцій. Москва хоче домогтися їхнього істотного пом'якшення, так що до цього часу великих військових дій росіяни будуть уникати", - говорить посол з особливих доручень МЗС України Дмитро Кулеба.

Однак виводити війська з окупованого Донбасу росіяни не планують. У штабі АТО фіксують створення майданчиків повноцінного військового базування в Горлівці та деяких інших містах України, зайнятих російськими військовими. Російські кадрові військові постійно тренують бойовиків. У майбутньому Москва спробує назвати цих терористів з артилерією і танками "місцевою поліцією". За допомогою тристоронніх груп, Росія буде домагатися легалізації цих бандформувань. Причому в поданні кремлівських ідеологів платити зарплату вбивцям українських військових повинні будуть самі українці з держбюджету.

Крім того, відповідно до позиції російської влади, українські платники податків повинні будуть заплатити за всі руйнування, які Москва натворила в Донбасі: оплатити повну реконструкцію мостів, магістралей, шляхопроводів, інфраструктури, постраждалих заводів і шахт. Все це - десятки мільярдів гривень, яких у бюджеті України немає.

Одночасно з цим Москва як і раніше наполягає, щоб терористичні анклави на окупованих територіях отримали фактично права автономії у складі України з правом впливати на внутрішню і зовнішню політику всієї країни - якщо не за допомогою прописаних в новій Конституції формулювань або законів, то за допомогою постійної загрози нової війни. Повісити цей проросійський якір на шию Україні - стратегічне завдання Росії. Поки воно виглядає нездійсненним. Але якщо Москві це вдасться, то в найближчі роки війна в Донбасі може поновитися з новою силою - після того, як Росія доб'ється скасування санкції, отримає перепочинок і накопичить ресурси.

Позиція України та переговори у Берліні

Стратегічне завдання України - не дозволити Москві заштовхати назад у країну окуповані райони на умовах Росії. Однак, кажуть на Банковій, знайти серед ключових гравців ЄС однодумців - складне завдання. Для деяких членів Євросоюзу простіше на такі нюанси - реінтеграція Донбасу на умовах Києва або на умовах Москви - просто закрити очі.

Адміністрація президента України намагається вести власну гру, виступаючи окремо від західних партнерів. Наприклад, ідея введення миротворчих сил - ініціатива президента Порошенка. Більшість голосів Європейського Союзу на боці України, ідея миротворчого контингенту знайшла підтримку у багатьох столицях Європи.

Найбільш логічною позицією України в умовах російсько-української війни було б відмежуватися від окупованих територій в Донбасі і ні під яким видом не дозволяти зруйнованим і позбавленим економічного потенціалу територіям реінтегруватися до складу країни на умовах Росії. Однак публічно заявити про це в Адміністрації президента не можуть, такий крок може бути сприйнятий як відхід від принципу територіальної цілісності.

Введення миротворчого контингенту вирішує цю задачу. Як тільки іноземні війська розвернуться на лінії розмежування - в Москві це розуміють - для України тональність переговорів з агресором зміниться. Переговори тристоронньої групи Київ зможе якщо не припинити зовсім, то затягнути на невизначений час. Тобто, чи говорив Порошенко на зустрічі в Мінську Путіну в обличчя "забирайте окуповані території Донбасу" - не має значення. Адже миротворці дозволять Україні самій позбутися проблеми бойовиків в Донбасі, зосередившись на інших завданнях. З іншого боку, миротворці дозволять Україні диктувати умови реінтеграції окупованих територій - якщо українці цього захочуть. Правда, умови Києва навряд чи сподобаються Москві і місцевим бандитам. Однак аргумент Росії про новий наступ уже не зможе критично впливати на рішення України.

Остання зустріч глав МЗС у нормандському форматі підтвердила побоювання: Москва не збирається згортати агресію проти України, проте заради пом'якшення санкцій готова зображати миротворця. Співрозмовник ЛІГАБізнесІнформ знайомий з ходом переговорів, розповів, що міністр Павло Клімкін на цій зустрічі у присутності колег з Німеччини, Росії та Франції запропонував ідею відведення танків і важкого озброєння (мінометів) калібром менше 100 мм. Колеги підтримали ініціативу українського міністра - вона стала головним рішенням цієї зустрічі. Проте пізніше глава МЗС РФ Сергій Лавров видав ініціативу відведення танків як власну - для Кремля неприпустимо, щоб слушні мирні пропозиції виходили від України. Крім того, розповів співрозмовник, на зустрічі Лавров прямо заявив, що не відкидає ідею миротворчого контингенту в Україні - а потім сказав публічно про те, що ця тема згадувалася, але нібито не обговорювалася.

Судячи з усього, постійна невизначеність Росії по миротворцям викликана важким вибором: якщо європейські миротворці увійдуть в Донбас - проект "Новоросія" буде офіційно провалений. Але тільки в тому випадку, якщо серед миротвореців не буде військ РФ. Якщо Москві вдасться домогтися участі своєї армії, тоді сам сенс миротворчої місії набуде для України загрозливу перспективу - за прикладом подій з "миротворцями" РФ в Грузії.

Що далі

У штабі антитерористичної операції кажуть, що Росія нарощує сили в Донбасі для наступу найближчим часом. За словами заступника командувача АТО Валентина Федичева, російські генерали в Горлівці з 9 по 12 квітня обговорювали з бойовиками план наступу.

"Російські генерали влаштували 9-12 квітня в Горлівці нараду ватажків незаконних збройних формувань, на якій обговорювався план дій під час підготовлюваного наступу. Вони продовжують готуватися "ощасливити" жителів мирних міст і сіл Донбасу війною. Ось", - сказав він.

За його словами, в напрямку до міста Попасна пройшли три колони російської військової техніки - по 40-50 машин в кожній. У Дебальцеве прибула чергова партія військової техніки: до 20 одиниць БТР і десять танків, а в Брянку прибула колона з 12 танків, які розташовані на території ремонтного заводу.

Логіка дій Росії у випадку чергового наступу раніше детально пояснювалася в матеріалі"Навіщо Путіну новий наступ в Донбасі". Якщо припустити, що Москва не має наміру розпалювати ситуацію до червня і одночасно буде намагатися зняти або вирішити проблему миротворців, то найкращий спосіб це зробити, якщо політичний процес не вдасться спрямувати в інтересах Кремля - ​​посилити ситуацію на лінії розмежування, змусити кордони конфлікту постійно змінюватися. В ідеалі - розширити зону хаосу і розрухи на всю адміністративну територію Донецької та Луганської областей. Це серйозно ускладнить роботу по залученню миротворців, яким доведеться їхати не у відносно мирний регіон, а брати участь у припиненні реальної війни. А для цього однієї поліцейської місії вже не вистачить.

Гібридна війна передбачає постійну зміну інструментів і тактики для досягнення своїх цілей. Якщо не працює один варіант - паралельно задіють другий і третій. У цьому сенсі прогнозувати дії Росії відносно миротворчої місії в Донбасі рано. Але якщо місію миротворців Кремль не зможе зірвати, а всі санкції залишаться в силі - війна спалахне з новою силою. Наростаюча динаміка насильства в Донбасі, зростаюча кількість жертв підтверджують, що російське командування схиляється до варіанту ескалації. Для самої Москви це буде гра ва-банк з безліччю невідомих змінних. Україна в цьому випадку зазнає ще більших втрат, але наростить міжнародну підтримку. І отримає оборонну зброю.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини