RU

Людина Путіна. Наришкін влаштував у Києві аншлаг

21.02.2012, 11:14
Людина Путіна. Наришкін влаштував у Києві аншлаг - Фото
Янукович назвав візит Наришкіна знаковим (фото - president.gov.ua)

Спікеру Держдуми Росії надали безпрецедентний прийом: з московським гостем за день переговорили президент України, прем'єр, спікер Ради, секретар РНБО

Візит в Україну голови Держдуми Російської Федерації Сергія Наришкіна - давнього й близького соратника Володимира Путіна - залишив не дуже приємний газово-митний присмак, незважаючи на спроби створити райдужну картину відносин між Києвом і Москвою.

Офіційно було заявлено, що російський спікер їде в Україну заради того, щоб обговорити зі своїм українським колегою Володимиром Литвином формування Міжпарламентської комісії та її порядок денний на 2012 рік. Однак, список зустрічей одним лише головою Верховної Ради не обмежився. Наришкін за день встиг зустрітися з усією політичною верхівкою Україні, включаючи президента, прем'єр-міністра, секретаря РНБО. Список тем, які встигли обговорити боку, також виявився значно ширшим офіційно анонсованого.

Насамперед російський спікер повідомив, що Державна Дума і Верховна Рада одночасно ратифікують Угоду про зону вільної торгівлі в рамках країн - учасниць СНД. При цьому він не став уточнювати, на коли заплановано це неоднозначна для української сторони подія. І правильно зробив. Як з'ясувалося пізніше, договір про зону вільної торгівлі з СНД не готовий до імплементації українським парламентом. "Я повинен вам сказати, що ми не готові на сьогоднішній день до того, щоб імплементувати той документ, який є. Над ним триває робота, і якщо ми з нашими колегами з Російської Федерації доопрацюємо його до того стану, який ми розуміємо, ми готові будемо вийти на імплементування в будь-який день. Але на сьогодні робота ще не закінчена. А документ, який є, як оцінюють наші фахівці, не підготовлений для прийняття у Верховній Раді", - заявив лідер фракції пропрезидентської Партії регіонів Олександр Єфремов.

Втім, московського гостя такі дрібниці не дуже засмутили. Він ще раз підкреслив: у Росії розраховують, що найближчим часом перешкоди для ратифікації угоди про зону вільної торгівлі будуть зняті. На цьому тема ЗВТ була закрита, і сторони перейшли до більш трепетного питання - газу.

На дорогий газ Наришкіну поскаржилися всі. Секретар Ради національної безпеки і оборони Андрій Клюєв тактовно висловив сподівання, що переговори щодо перегляду умов газових контрактів будуть завершені найближчим часом.

Прем'єр-міністр Микола Азаров більш категорично заявив, що питання ціни на російський газ для України потрібно вирішувати прямо зараз. "Наші промисловці платять за газ 560 доларів за тисячу кубометрів. Це рекордна ціна. Такої ціни практично ніде в Європі немає. Я думаю, що рішення має бути знайдено найближчим часом", - сказав він.

Голова українського уряду запевнив, що для цього робиться все можливе, оскільки додаються "значні зусилля для того, щоб знайти взаємовигідний і взаємоприйнятний варіант вирішення цього завдання".

Наришкін не став сперечатися з тим, що рішення має бути зручним для кожної із сторін. За його словами, Росія вже передала Україні новий проект газового договору, який зараз буде обговорюватися сторонами. При цьому він підкреслив, що цей договір стане чи не вирішенням всіх проблем у газових відносинах двох країн, тому що він націлений на компроміс.

При цьому, судячи зі слів того ж Наришкіна, у Росії існує своє власне, трохи нетрадиційне, але чітко сформульоване поняття компромісу. Російський спікер сказав, що в разі вступу України до Митного союзу, ціна для неї на газ буде такою ж, як для російських споживачів. При цьому він підкреслив, що питання приєднання будь-якої країни - "четвертої, п'ятої, шостої до Митного союзу - це виключно суверенна справа". Росія тут ні на кого тиснути не збирається, так само як і Казахстан або Білорусь, і жодним чином не буде примушувати когось вступити в союз.

І тут же додав, що розрахунки, яким може бути інтеграційний ефект для країн, що входять в ТЗ, вироблялися інститутами економічного профілю. Ці розрахунки, за його словами, показали, що за 20 років такий інтеграційний ефект для трьох держав, що входять сьогодні в ТС, може скласти $900 млрд. "А якщо Україна приєднається до цього союзу, то ефект складе $ 1,1 трлн.", - додав Наришкін.

Складається таке враження, що вчора Україну досить тактовно, але дуже наполегливо схиляли до прийняття того рішення, яке виявиться найбільш прийнятним для російської сторони.

Характерно, що при зустрічі з президентом України газове питання не піднімалося (принаймні, "на людях"). Так само як і інші гострі питання, на кшталт сирного конфлікту. Якщо судити за словами Наришкіна, то у відносинах між двома країнами немає і не передбачається не те що конфліктів, а навіть найменших непорозумінь. Віктор Янукович досить привітно прийняв московського гостя, висловив надію на ефективний розвиток двосторонніх відносин між Україною і Росією. "Немає сумнівів, що ми створимо атмосферу дружби і взаєморозуміння між двома парламентами", - зазначив він.

Правда, пізніше Наришкін визнав, що конфлікти, наприклад сирний, все-таки є, більше того, він навіть встиг обговорити їх з українським керівництвом. Але підкреслив: у Росії впевнені, що сирне питання настільки незначне, що не потрібно перебільшувати його значення і "зводити на таку високу політичну висоту".
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини