RU

Люди Порошенка. Хто очолить АП, СБУ, МЗС та інші відомства

23.05.2014, 10:01
Люди Порошенка. Хто очолить АП, СБУ, МЗС та інші відомства - Фото
Петро Порошенко

Редакція ЛІГАБізнесІнформ спробувала з'ясувати, хто отримає ключові посади за конституційною квотою президента в разі перемоги Петра Порошенка

Кандидата в президенти Петра Порошенка справедливо критикують за відсутність власної команди. У парламенті навіть глузують, називаючи нинішніх людей з його оточення "широкою коаліцією". Збирати людей Порошенку довелося в терміновому порядку. Багато в чому, саме тому серед соратників опинилися вихідці з Батьківщини, УДАРу, Партії регіонів, Фронту змін, Нашої України і навіть уламки молодої команди Леоніда Черновецького. Хтось прийнятий в команду за наявність необхідних для перемоги ресурсів і можливостей, а хтось - через відсутність інших осудних людей. Наприклад, львівський передвиборний штаб Порошенка очолив екс-соратник Арсенія Яценюка по Фронту змін Михайло Хміль. Донецький передвиборний штаб очолив екс-нунсівець Юрій Гримчак. В Одесі за штаб відповідає колишній регіонал Олексій Гончаренко. Однак основа команди - люди самого Порошенка і ключові гравці партії УДАР Віталія Кличка. Редакція ЛІГАБізнесІнформ  спробувала з'ясувати у соратників, попутників і конкурентів кандидата, хто отримає ключові посади за квотою президента в разі перемоги Порошенка. Нагадаємо, Порошенко з істотним відривом лідирує в гонці за даними опитувань всіх великих соціологічних центрів.

Слід обмовитися, що всі потенційні кандидатури названі з урахуванням поточної коаліції в парламенті. Не виключено, що після президентських виборів у Верховній Раді можуть відбутися зміни в розкладі сил, після чого у президентській вертикалі імовірна друга хвиля призначень. Крім того, слід враховувати ймовірність другого туру, в якому два лідера намагатимуться заручитися підтримкою третього, четвертого і навіть п'ятого кандидата. Говорячи цинічною мовою,
Анатолій Гриценко, якщо займе третє місце, може отримати кадрову пропозицію в силовому блоці,  а кандидати поскромніше, наприклад, Ольга Богомолець - місце в першій п'ятірці партійного списку Порошенка на дострокових парламентських виборах.

Адміністрація президента

За даними джерел ЛІГАБізнесІнформ, питання з главою Адміністрації президента при президенті Порошенку практично вирішене - ним з вірогідністю в 80 % стане Віталій Ковальчук. Раніше він очолював передвиборний штаб Віталія Кличка і був, по суті, директором партії УДАР. Після об'єднання зусиль на виборах Солідарності (Порошенка) та УДАРу (Кличка) Ковальчук офіційно очолив центральний штаб кандидата Порошенка. Можливе призначення Ковальчука - результат компромісу між оточенням Кличка і Порошенка. Однак чи збережеться цей союз після президентських виборів - існують сумніви.

Люди Порошенка. Хто очолить АП, СБУ, МЗС та інші відомства

Ковальчук, Кличко, Порошенко (фото - klichko.org)

На думку одного з політтехнологів штабу Порошенка, наступним главою АП може стати народний депутат Батьківщини, глава партії Солідарність Юрій Стець, який багато років працює в команді Порошенка, в минулому - генпродюсер 5 каналу (зараз працює на громадських засадах). У ЗМІ його називають одним з ключових політичних менеджерів Порошенка. Йому ж приписують нібито ведення якихось таємних переговорів з російськими бізнес-колами з метою навести мости між Порошенком і Володимиром Путіним. Сам Стець заперечує можливість свого призначення.

За іншою інформацією, пост глави АП може бути запропонований
Юрію Луценку. Його ж називають одним з можливих кандидатів на посаду секретаря Ради національної безпеки і оборони України. Разом з Луценком в команду Порошенка прийшли його польові побратими Тарас Стецьків, Роман Безсмертний, Володимир Філенко та Юрій Гримчак. Багато хто відзначає, що після виходу з в'язниці екс-міністра Луценко і Порошенко значно зблизилися. Причому зближують політиків не тільки політичні погляди, а й людські відносини - Луценко разом з дружиною Порошенка, Мариною, хрестили дочку Юрія Стеця.

Люди Порошенка. Хто очолить АП, СБУ, МЗС та інші відомства

Главою АП може стати і зовсім технічна людина без явної політичної ваги. У ЗМІ називають кандидатуру Романа Зварича і деяких інших політиків третього ешелону. Такий кадровий хід означатиме, що справжній сірий кардинал Банкової виведений за штат і трудиться не в стінах АП, а, наприклад, під егідою інституту Нова Україна, створеного колишнім главою Адміністрації президента Сергієм Льовочкіним, який приклався до зняття з виборів Кличка на користь Порошенка.

Генеральна прокуратура

Згідно з Конституцією, президент пропонує парламенту кандидатуру на посаду генерального прокурора. Найімовірніше, за нинішньої коаліції у ВР різких кадрових перестановок не буде - на цю посаду буде переобраний Олег Махніцький, але вже без приставки виконуючого обов'язки. "Це коаліційна посада. Новий генпрокурор буде призначений тільки в тому випадку, якщо зміниться розклад у парламенті чи в разі дострокових виборів до Верховної Ради. Воювати зі Свободою у нас планів немає - ми союзники", - сказав ЛІГАБізнесІнформ один із соратників Порошенка в парламенті.

Кадровий потенціал УДАРу дозволяє знайти відразу кілька людей, здатних зайняти цю посаду. З іншого боку, всі кандидати задекларували відмову від партійних квот і обіцяють робити ставку на професіоналізм. Якщо Порошенко і його соратники збираються всерйоз відмовлятися від квотного принципу в силовому блоці, то главою ГПУ може стати абсолютно несподівана фігура.

Міністерство оборони

Згідно з Конституцією, президент пропонує парламенту кандидатуру міністра. І, найімовірніше, нинішній міністр оборони Михайло Коваль залишиться на посаді, як мінімум до закінчення АТО. У всякому разі, серед соратників Порошенка критика на адресу міністра не звучить. Причина в тому, що Коваль призначався не як представник чиєїсь партії, а як професіонал. Щоб переконати депутатський корпус у необхідності призначити іншу людину, новому президенту доведеться пошукати аргументи. Поки що очевидних помилок Коваль не допускає.

Сюди ж відноситься і Генштаб Збройних сил України, начальника якого призначає президент. Найімовірніше, тут швидких кадрових перестановок на рівні керівництва не буде (зараз начальником ГШ є генерал-лейтенант Михайло Куцин). Однак, не виключено  що бізнес- крило в оточенні Порошенка спробує ввести своїх людей на другі позиції - як у Міноборони, так і в Генштаб, звідки легше працювати з так званим "надлишковим майном", якого нібито армія більше не потребує.

Міністерство закордонних справ

Кандидатуру глави МЗС теж пропонує президент. Щодо міністра Андрія Дещиці в таборі Порошенка вдалося отримати дві протилежні думки. Один співрозмовник ЛІГАБізнесІнформ абсолютно переконаний, що Порошенко буде лобіювати людей із власного оточення: "Нам однозначно потрібен новий міністр закордонних справ. Це квота президента і ми будемо намагатися призначити туди свою людину, якій будемо довіряти". Однак інший співрозмовник підкреслив, що ніяких претензій до Дещиці УДАР не має. "Ми не будемо сваритися з Яцеюком. Дещиця - його людина, але крім цього - великий професіонал. Думаю, він погодиться працювати в нашій команді", - сказав один з депутатів, близьких до Порошенка.

Люди Порошенка. Хто очолить АП, СБУ, МЗС та інші відомства

Різний тон відповідей може свідчити про те, що пропозиції очолити МЗС зроблені кільком людям. Однак або ще не отримано згоду, або Порошенко не визначився зі ставленням до Дещиці. Нинішній міністр закордонних справ - кадровий дипломат. Якщо Порошенко переконає Дещицю працювати в його команді, то це може стати одним з тих мостів, які з'єднають нового президента і прем'єра Яценюка, має у фракції Батьківщини більше двох десятків багнетів. Досі Яценюк продовжує займати нейтральну позицію між Порошенком і Тимошенко, формально виступаючи на підтримку лідера Батьківщини. За даними ЛІГАБізнесІнформ, Порошенко цього року кілька разів зустрічався з Дещицею і розмовляв з ним віч-на-віч. Чим завершилися зустрічі - поки невідомо.

Служба безпеки України

Глава СБУ за Конституцією теж квота президента. Службу безпеки України очолює Валентин Наливайченко (УДАР). Його міняти в партії УДАР не мають наміру, навіть якщо на цьому наполягатиме оточення Порошенка. "Наш альянс з Солідарністю не зобов'язує відмовлятися від своїх людей. Звичайно, якщо знайдуться якісь вагомі аргументи - розглянемо, але поки партія не бачить жодних причин змінювати голову СБУ. Наливайченко відмінно справляється з питаннями державної безпеки", - сказав ЛІГАБізнесІнформ  співрозмовник в партії УДАР, один з найближчих соратників Кличка.

Люди Порошенка. Хто очолить АП, СБУ, МЗС та інші відомства
В цілому доля шефа СБУ, міністрів внутрішніх справ і оборони тісно пов'язані з ходом антитерористичної операції. Поки операція триває - міняти керівництво цих відомств не будуть.

Рада національної безпеки і оборони України

Як кажуть співрозмовники всередині ради, сам Парубій (квота Батьківщини) переконаний, що повинен піти з посади після виборів. "Прийде новий президент і нова команда. Хтось, звичайно, залишиться. Але більшість готова до того, що будуть призначені нові люди", - сказав ЛІГАБізнесІнформ співрозмовник в РНБО.

Головна кандидатура на пост секретаря РНБО -
Юрій Луценко. Втім, не виключено, що на цей пост призначать іншу людину. За даними ЛІГАБізнесІнформ, екс-міністр внутрішніх справ буде одним з головних лідерів Солідарності на дострокових парламентських виборах , якщо вони відбудуться.

Проте в команді Порошенка, незважаючи на
публічну обіцянку лідера провести дострокові вибори в Раду, не до кінця впевнені в необхідності дострокової кампанії. У тому випадку, якщо виборів до парламенту цього року не буде, говорять співрозмовники, секретарем РНБО можуть перепризначити Парубія. Після президентських виборів Тимошенко напевно почне жорсткий опір новому президенту зі спробою сформувати антипрезидентську коаліцію. Збереження Парубія на посту дозволить Порошенку говорити з тією частиною Батьківщини, яка не настроєна на війну проти вчорашніх союзників по Майдану.

Глава Нацбанка

Глава Нацбанку Степан Кубів - людина Яценюка. У тому випадку, якщо Порошенко і Яценюк знайдуть спільну мову, змінювати голову НБУ не будуть. Однак не виключено, що Порошенко і Яценюк можуть прийняти спільне рішення про необхідність змінити главу Нацбанку.

Губернатори

За чинною Конституцією 2004 року, новий президент сам вирішує, хто буде очолювати обласні адміністрації - схвалення Верховної Ради для цього не потрібно. Інструмент губернаторів дозволить президенту призначати людей на місцях з урахуванням максимальних компромісів з місцевими елітами без оглядки на парламентське болото. Конкретних прізвищ нових губернаторів прихильники Порошенка не називають,  але кажуть, що навряд чи будуть міняти губернатора Дніпропетровської області Ігоря Коломойського. "Ігор на своєму місці. По іншим є питання - буквально по кожному. Є пакет по губернаторам, пропозиції зроблені. Але подробиці говорити не буду - можемо образити тих, хто зараз представляє штаби в областях ", - сказав ЛІГАБізнесІнформ один із соратників Порошенка.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини