RU

Ліві чи праві. Ви розумієте різницю між ними? А самі ви хто? #ВладаЦеМи

24.10.2019, 18:54
Ліві чи праві. Ви розумієте різницю між ними? А самі ви хто? #ВладаЦеМи - Фото
Фото: Андрій Гудзенко/LIGA.net.

Більшість українців тяжіють до ідей лівих партій через соціальну несправедливість і бідність, проте самі себе до лівих не приписують

Вони ліві, праві, центристи, у них взагалі є ідеологія? Таке питання часто виникає при читанні програм українських партій і політиків.

Коротка відповідь - ні, класичні ідеологічні великі партії в Україні так і не виникли. "Українські партії віддають перевагу прагматичному підходу: вони приймають тактичні рішення, яку позицію і з ким відстоювати в кожній конкретній ситуації", - писав автор VoxUkraine в дослідженні ідеології українських політиків. Простіше кажучи, у політиків та ідеологія, яка в даний момент подобається більшості виборців. Не дивно, що всі основні кандидати в президенти 2019 виявилися соціал-демократами різного ступеня соціальності й демократичності. (Коли робилося дослідження Зеленський ще не заявив про плани балотуватися).

Левые или правые. Вы понимаете разницу между ними? А сами вы кто? #ВластьЭтоМы

Чому так відбувається? Відповідь у нас з вами. За даними іншого дослідження VoxUkraine і Київської школи економіки майже половина українців (47%) не має ідеології (не може її назвати, наприклад, я - соціал-демократ або я - лібертаріанець). При цьому, більшості близький і симпатичний досить суперечливий набір політичних ідей, які складно вмістити в традиційні ідеології.

Згідно з цим дослідженням 73% -м наших співвітчизників близькі ліві погляди в економіці й вони не заперечують проти досить авторитарних відносин громадян і держави (впливу держави на економіку й особисті свободи). Виходять такі собі - авторитарні ліві.

Лівих демократів в Україні близько 17%, ще 6,5% прихильників лівого табору опинилися рівно посередині між авторитарним контролем і демократичним невтручанням, правих - трохи менше 3%. LIGA.net спробувала розібратися, чому так сталося в Україні.

Перевірити свою схильність до тієї чи іншої ідеології можна за допомогою спеціального тесту - політичний компас.

Умовна різниця

Якщо вірити дослідженню, то українці вважають, що держава може і повинна впливати на економіку та в разі необхідності може обмежувати особисті свободи громадян. Це відбивається і на політиках. За даними дослідження VoxUkraine, всі програми українських топ-політиків - це поєднання лівої економічної політики та сильного впливу держави. Але при цьому, наприклад, риторика мера Львова Андрія Садового набагато більш демократична і ліберальна, ніж у лідера "Радикальної партії" Олега Ляшка. А нардеп Юрій Бойко виглядає прихильником істотно більш лівої економічної політики, ніж п'ятий президент Петро Порошенко.

За словами співавтора дослідження, аналітика VoxUkraine Олексія Кременюка, результати показують, що більшість українців підтримують держвтручання в економіку і суспільне життя. Однак, на його думку, це не пов'язано з політичними уподобаннями українців або відношенням до будь-якої ідеології. "Абсолютно різні українці на різних полюсах політичного спектра підтримують такі ідеї", - підкреслив аналітик.

Кременюк додав, що метою аналізу не було дізнатися причини підтримки українцями лівих ідей. "Але якщо звернутися до інших досліджень і наявної літературі по темі, то можна припустити, що це пов'язано з тим, що "ринкові реформи", які проходили в 90-х і на початку 2000-х не поліпшили життя населення, але посилили нерівність", - вважає аналітик. У той же час він додав, що проблемою були не самі реформи, а те, як вони проводилися. Кременюк навів приклад приватизації, коли багато підприємств були продані за копійки олігархам. "Люди хочуть відновлення справедливості. Держава, яку б низьку довіру не мала, в очах людей виступає таким собі гарантом цієї справедливості", - пояснив він.

Ліві чи праві. Ви розумієте різницю між ними? А самі ви хто? #ВладаЦеМи

Експерт політико-правових програм Центру Разумкова Олексій Розумний в коментарі LIGA.net сказав, що в Україні розмежування між лівими та правими досить умовне і в значній мірі обгрунтовується історично сформованими стереотипами. "У нас є таке розмежування найбільш яскраво виражене - соціально-культурна. Його можна описати як розмежування між Заходом і Сходом, між проросійською і прозахідною позицією, яка в той же час є націоналістичною. Тобто тут в основі лежать не соціально-економічні питання, а культурні", - зазначив він.

Центр Разумкова в липні проводив опитування в соціально-економічному розрізі серед електорату партій. В ході такого дослідження вдалося дізнатися, що більш "праві" виборці у партій "Європейська солідарність" і "Голос", а ліві - у "Опозиційної платформи - За життя". За словами Розумного, електорат "Слуги народу" теж тяжіє до лівих поглядів, але "це через масовість тих, хто проголосував за партію". За словами експерта до несподіваних результатів можна віднести те, що виборці партії "Батьківщина" знаходяться на умовній середині політичного спектра.

Як відрізнити лівого від правого

В Україні відрізнити публічного прихильника лівих і правих ідей складно. Ідеологію розглядають у двох площинах - економічній, яка про відносини держава-бізнес: регулювання, присутність держави-держкомпаній в економіці і т.д. І друга площина - про відносини держави і громадянина, наскільки держава втручається в життя людей: тут про цензуру, повноваження силовиків, ставлення до меншин і т.д. В Україні часто праві політичні ідеї (націоналізм, утиск прав ЛГБТ) перемішуються з лівими економічними - держава повинна забезпечити всім високий рівень життя, володіти компаніями, регулювати ціни і т.д. Тому, часто виникає плутанина.

Левые или правые. Вы понимаете разницу между ними? А сами вы кто? #ВластьЭтоМы

В економічній площині все більш-менш зрозуміло, наприклад, в разі підвищення цін на картоплю, як це сталося зараз в Україні, правий повинен сказати, що така ринкова економіка - втручатися не потрібно. У той же час лівий має наполягати на регулювання цін.

У політичній площині навпаки - лібералів, які відстоюють свободи, часто називають "лівими", а радикальних націоналістів, які ставлять цілі держави і/або нації вище інтересів людини, називають правими.

"Поняття лівих і правих можна використовувати як в публіцистиці, так і в наукових дослідженнях, але завжди необхідно уточнювати, що саме мається на увазі під цими поняттями, - каже Розумний. - Хотілося б звернути на це увагу також і журналістів, тому що зараз в одних публікаціях термін праві використовують як синонім націоналісти, в інших - ідентифікують правих як прихильників збільшення економічної свободи й посилення ринкових механізмів ... і це при тому, що практично половина громадян взагалі не розуміє, про що йде мова ".

У свою чергу політолог Володимир Фесенко вважає, що в Україні зараз немає класичних лівих, а підтримка їх ідей українцями пов'язана з несправедливістю в суспільстві олігархату. На його думку, дослідження VoxUkraine - ліберальний погляд на проблему. "В Україні зараз немає класичних лівих партій, їх нішу зайняли популісти, які й домінують. Зараз поширений або в помірних формах, або в більш радикальних, соціальний популізм. Тому у нас соціальні популісти практично знищили на корню класичні ліві партії", - вважає політолог.

Живі носії ідей

 LIGA.net поговорила з прихильниками правої і лівої ідеологій в економічних питаннях і роботі держави. Чи велика між ними різниця?

Журналіст Максим вважає себе прихильником правих ідей: ринкова економіка, невтручання держави. У питанні ринку землі він стверджує, що земля - ​​це такий же товар, як будь-який інший, а значить, може вільно продаватися і купуватися. Також Максим вважає, що гральний бізнес повинен бути не легалізований, але декриміналізований, тому що це такий же метод заробітку, як і будь-який інший.

"Суміжні з ним (гральним бізнесом) проблеми пов'язані з нездатністю або небажанням чиновників забезпечувати безпеку громадян. Те ж можна сказати про тарифи. На даний момент це не бізнес, а монополізована державою або близькими до державних структурами бюджетна годівниця, непрозора й існуюча не за законами ринку . Роль держави в цій схемі повинна бути нівельована", - додав він.

Держава також не повинна регулювати тарифи на комунальні послуги, вважає Максим. Він думає, що відмова від регулювання цін державою в цій сфері поверне до неї природні ринкові закони, які в свою чергу посприяють зростанню якості і падінню цін.

У свою чергу Богдан Тицький, прихильник лівої ідеології  , вважає, що держава повинна створити відкриту і просту систему оподаткування для виведення частини економіки з тіні. Також, на його думку, необхідно скасувати податок на додану вартість (ПДВ). "Це фактично податок на бідність, оскільки держава повертає більшість сплаченого ПДВ великим олігархічним компаніям, а прості громадяни і дрібне підприємництво є платниками податку постійно, навіть купуючи будь-який товар", - аргументує він.

Замість нього, каже він, необхідно ввести 5% податок із продажів. "Введення такого податку сприятиме детінізації економіки, в перспективі дасть більше грошей до бюджету. А олігархи, які сидять на поверненні ПДВ, позбудуться держпідтримки. Також це буде сприяти зменшенню цін на товари і послуги", - вважає Тицький.

У той же час він вважає, що відкривати ліберальний ринок землі при такому високому рівні бідності населення - небезпечно. "В результаті може вийти ідентична ситуація, як із приватизацією 90-х років, коли за безцінь кілька людей скупили всі великі підприємства, а деякі потім просто знищили цілими галузями", - говорить він. Тому, каже Тицький, ситуацію треба міняти, але не на користь великих агрохолдингів, а на користь розвитку дрібного фермерства. Наприклад, держава може заснувати земельний банк, якому можна продати свою ділянку землі. "Земельний банк виставляє на аукціон земельні ділянки для довгострокової оренди, а орендар може передати право користування у спадок", - розповідає співрозмовник.

Також Тицький вважає, що гральний бізнес необхідно легалізувати, але щоб уникнути "комп'ютерних клубів", які є зараз. У питанні вартості комуналки співрозмовник вважає, що в разі скасування ПДВ воно розв'яжеться. На його думку, нинішні тарифи неприйнятні і неефективні, тому що просто не сплачуються. "Тому ми маємо величезні заборгованості. І взагалі, коли керівництво Нафтогазу отримує багатомільйонні премії і зарплати, а разом з тим ми маємо мінімальну пенсію в 1500 грн - ми розуміємо, що це неефективна тарифна політика", - вважає він.

СРСР пішов, а патерналізм залишився

Після розвалу СРСР, який насаджував авторитарний соціалізм (вкрай ліва ідеологія), в українському суспільстві залишився патерналізм - більшість вважає, що держава їм винна. Наприклад, літнє опитування Київського міжнародного інституту показало, що 42,8% українців очікують від президента зниження тарифів. Незважаючи на те, що президент формально ніяк на це впливати не повинен. Також українці мають запит на безкоштовну медицину, яка вже давно по факту не безкоштовна, й освіту. Більшість за регулювання цін і проти ринку землі та приватизації.

При цьому, в опитуванні Центру Разумкова, нагадує Олексій Розумний, тільки 4% українців вказали, що їх погляди ближчі до лівих політичних сил, 8% - до правих, 9% - до центристських. У той же час 25% респондентів не вважали себе близькими до яких-небудь політичних сил, 30% відповіли, що не мають політичних поглядів, ще 24% не змогли відповісти. "Тільки кожен п'ятий громадянин України знаходить хоча б якесь політичне самовизначення в ліво-правому розмежування", - підсумував Розумний.

Він також додав, що лише 5% опитаних повідомили, що розуміють різницю між правими й лівими. 38% опитаних зізналися, що нічого не знають про різницю між правими й лівими. Ще 13% - не змогли відповісти.

Загалом, масштаб робіт для політичного просвітництва величезний. І навряд чи варто очікувати допомоги в "ідеологічній освіті" від безідеологічних політиків.

Створення цього матеріалу стало можливим завдяки підтримці американського народу в рамках програми USAID "Медійна програма в Україні", яка виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є винятковою відповідальністю LIGA.net і необов'язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Читайте матеріал російською Левые или правые. Вы понимаете разницу между ними? А сами вы кто? #ВластьЭтоМы

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини