"Крим російський", - сказав президент Чехії. Ні. Чому укрЗМІ повелися на роспропаганду?

08.11.2019, 13:02
Мілош Земан (фото - hrad.cz)

#Медіагігієна. Репутація політика впливає на критичність медіа, що знижує ризик підхопити фейк і чому важливо завжди перевіряти інформацію

"Президент Чехії визнав Крим російським", - так звучить головний фейк минулого місяця, який розповсюдили багато українських ЗМІ в останні дні жовтня. Сумна відмінність цієї російської пропаганди - на неї "клюнули" багато топових українських медіа. На які маркери повинні звернути увагу читачів і чому важливо перевіряти інформацію - LIGA.net  розбирає новий кейс в рамках проекту #Медіагігієна.

ХТО І ЯК РОЗКРУТИВ ФЕЙК

Увечері 30 жовтня в українських ЗМІ з'явилася гучна новина: президент Чехії Мілош Земан на церемонії з нагоди 101-ї річниці від дня утворення Чехословаччини прийняв делегацію організації Кирим бірлігі з окупованого Криму і заявив, що півострів є частиною Росії. З посиланням на чеське видання Denik N її передрукували Українська правда, Лівий берег, Прямий, Gazeta.ua, Новое время, Кореспондент і десятки сайтів подрібніше. У свою чергу, Denik N посилався тільки на пост Кирим бірлігі в Фейсбуці. Навіть на фото до посту представниця організації перебувала поруч не з президентом (що статусніше, будь правдою), а прем'єром Чехії.

Фейк справив ефект бомби, що розірвалася. Прокуратура Автономної республіки Крим (центральний офіс в Києві) доручила СБУ встановити представників Кирим бірлігі, які їздили в Чехію. МЗС України терміново викликав чеського посла Радека Матулу через візит прокремлівської кримськотатарської організації. Там Матула запевнив, що це фейк: "Кирим бірлігі не мали ніякого контакту з президентом Чехії, а позиція Мілоша Земана щодо Криму незмінна. З такою ж заявою виступив радник Земана - Іржі Овчачек. Глава МЗС Чехії Томаш Петршічек зазначив, що "не став би запрошувати таких людей на заходи, організовані МЗС", але адміністрація президента не погоджує з ним запрошення.

Лідер кримських татар Мустафа Джемілєв припускає: Земан не знає, що з себе представляє підконтрольна Росії кримськотатарська організація Кирим бірлігі. Такі візити організовує російська ФСБ для легалізації анексії Криму, сказав він Крим.Реалії.

Читайте також: "Недолюди з України". Як укрЗМІ знову повелися на пропаганду Кремля. #Медіагігієна

ЧОМУ МЕДІА ПОМИЛИЛИСЯ. І ЯК ЦЬОГО БІЛЬШЕ НЕ РОБИТИ

Емоції і гонитва за кліками знову перемогли журналістські стандарти, пояснила LIGA.net фактчекер проекту StopFake Олена Чуранова: "Подібні гучні твердження, тим більше нібито з вуст перших осіб країн, завжди привертають увагу журналістів. Вони також і клікабельні, цікаві аудиторії. Крім того, цитата стосується Криму - чутливої ​​теми".

Українські ЗМІ не подумали, що й зарубіжні новинні сайти теж можуть поширювати дезінформацію або фейки. "Іноді вони навіть вважають нормальним цитувати російські джерела. В цьому ж випадку, коли було підтвердження на місцевому новинному сайті, а також фотографії від самої організації, цього здалося їм достатнім", - зазначила вона.

Головне правило створення фейк - відштовхуватися від цілком реальної основи, розповів LIGA.net  аналітик Internews Україна Максим Панченко. І вже над нею надбудовувати потрібні фейкові елементи, які за рахунок довіри до основи пройдуть "пакетом". "Тут такою основою став сам факт візиту представників цієї організації в Чехію. І навколо цього почали будувати фейкові елементи. Це було особливо зручно тому, що Мілош Земан відомий своїм досить одіозним поглядом на кримське питання", - зазначив він.

Раніше президент Чехії дійсно вже робив заяви, які викликали гостру реакцію в Україні. Наприклад, він називав війну з Росією на Донбасі "громадянською". У червні Земан казав, що Україні і Заходу "слід змиритися" з захопленням Криму Росією. "На цей раз наші ЗМІ не помітили конкретних червоних прапорців", - вважає медіаексперт.

Читайте також: У Чехії президента освистали й назвали "проросійським тролем"

ПЕРШЕ. Для початку варто було розібратися, від кого виходила інформація. І основне, що потрібно було зрозуміти: це прокремлівська організація, яка просуває свої інтереси. "Великим червоним прапорцем було те, що єдиним джерелом новини була Фейсбук-група цієї організації. Це завжди треба перевіряти. І ось що показово: в західні незаангажовані медіа така інформація не просочилася. Її було багато в російських ЗМІ - а в європейських не було. Вони тільки потім зреагували", - говорить Панченко.

ДРУГЕ. Навіть в постах цієї групи в Фейсбуці всі формулювання були маніпулятивними. Наприклад, говорилося, що Земан солідарний з "вибором" Криму (вважай - анексією), що у них дружба між двома народами - причому чеським і російським. "Але ніде не прозвучало конкретне формулювання, конкретна цитата: що президент Чехії визнав Крим російським", - говорить експерт.

ТРЕТЄ. Не було ніякого посилання на конкретне відео. Хоча якщо подумати, якого масштабу й значення був цей захід, можна припустити, що повинні бути медіа-матеріали, відеозапис виступу президента Чехії, хоча б якісь спільні з ним фото. "Їх не було. Це просто голі слова представників конкретної організації", - стверджує Панченко.

Читайте також: Найбільша лажа місяція: як Росія використовувала укрЗМІ і генпрокурора. #Медіагігієна

StopFake більше п'яти років виявляє і аналізує російську пропаганду. "Ми бачимо, що певні теми важливі Кремлю, і вони періодично піднімаються, стають основою для створення фейків", - ділиться досвідом Чуранова. Серед них і теза, що Крим - російський, а так званий референдум був демократичним, і це починають визнавати в світі. Тому якщо подібні теми починають десь спливати, аналітики проекту відразу підозрюють, що за ними ховаються певні підводні камені, маніпуляції і навіть відверті фейки.

"Таке гучне твердження вимагало дуже ретельної перевірки і підтвердження з офіційних джерел", - вважає вона.

Якщо руки занадто сверблять перепостити гучну новину - спочатку сходи на першоджерело, пропонує Олена Чуранова. Щоб зрозуміти, хто саме почав поширювати інформацію, звідки воно її скопіювало. І не варто боятися незнайомої мови: "По-перше, є Гугл Транслейт, який зараз дуже навіть непогано перекладає. По-друге, завжди можна знайти через Фейсбук колегу з цієї країни, який/яка допоможе з перекладом, а то і дасть коментар про те, що ж сталося. Просто посилаючись на інші українські медіа, які використовують іноземні джерела, ми підставляємо самі себе й ставимо під удар власну репутацію".

Читайте також: "Не заплатив за контент? Заплатиш мізками". #Медіагігієна з Вікторією Романюк

Створення цього матеріалу стало можливим завдяки підтримці американського народу в рамках програми USAID "Медійна програма в Україні", яка виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є винятковою відповідальністю LIGA.net і необов'язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини