RU

Конституційна асамблея: "легітимний" диктат правил влади

02.02.2012, 14:00
Конституційна асамблея:
volfoto.inf.ua

Янукович вирішив переписати Конституцію після "широкого обговорення". Опозиція в благі наміри гаранта не повірила, розцінивши їх як ширму

Наприкінці минулого місяця конституційний процес в Україні отримав новий поштовх - президент України Віктор Янукович затвердив концепцію Конституційної асамблеї. Згідно з указом глави держави, структура займеться підготовкою нового тексту Конституції.

У документі сказано, що Конституційна асамблея створюється у складі 100 чоловік з числа українських громадян, які мають професійну підготовку та досвід роботи у сфері державного устрою та правознавства, мають авторитет в суспільстві і, як правило, не є особами, уповноваженими виконувати функції держави або місцевого самоврядування .

Згідно з указом президента, пропозиції по третині кандидатур до складу асамблеї, схвалені більшістю голосів від загального складу Науково-експертної групи, вносяться президенту України. Ще дві третини пропонуються Академією наук, профільними інститутами, громадськими організаціями і партіями.

Крім того, до складу асамблеї своїх представників по одній людині зможуть делегувати партії Батьківщина, Партія регіонів, Фронт змін, УДАР, Свобода, КПУ, Соцпартія, Єдиний центр та інші.

По одній людині зможуть делегувати громадські організації: Лабораторія законодавчих ініціатив, Український незалежний центр політичних досліджень, Громадянська мережа "Опора", Комітет виборців України, партнерство "Новий громадянин", Українська Гельсінська спілка з прав людини, Центр економічних і політичних досліджень Олександра Разумкова і др .

Природно, у Партії регіонів ініціативу свого почесного голови підтримали. Так, на думку заступника голови парламентської фракції регіоналів Володимира Зубанова, Конституційна асамблея повинна уточнити повноваження глави держави, Кабінету міністрів України та місцевих органів влади. "Конституцію неминуче потрібно вдосконалювати. Потрібно уточнювати повноваження президента, Кабінету міністрів та місцевих органів влади", - підкреслив Зубанов.

При цьому він зазначив, що Конституційна асамблея була створена президентом для того, щоб надати майбутньому документу більшої легітимності. "Будь-які інші способи створення такого важливого для держави документа викличуть лише підозри в особистій вигоді. А орган, що складається з громадських організацій, відомих політиків і експертів - це зріз суспільства, зріз кращих умів, які зможуть зробити збалансований документ", - сказав Зубанов.

У свою чергу, опозиція брати участь у проекті Банкової відмовилася. За словами лідера Фронту змін Арсенія Яценюка, таке рішення було прийнято на засіданні Комітету опору диктатурі, який порахував, що "Конституційна асамблея - це ширма". Замість обговорення конституційного процесу опозиціонери прийняли спільну заяву про підтримку резолюції ПАРЄ усіма учасниками комітету з жорсткою вимогою звільнити Юлію Тимошенко та Юрія Луценка.

Не є членом КОД Віталій Кличко зі своєю партією УДАР також відмовився увійти до складу нового органу. "У партії УДАР вітають заяву опозиційних партії-членів КОДу, до яких УДАР звернувся минулого тижня з пропозицією спільно визначитися щодо участі чи неучасті в роботі Конституційної Асамблеї, і які прийняли сьогодні рішення не брати участь в Асамблеї", - йдеться в заяві партії.

На думку політичної сили Віталія Кличка, існує серйозний ризик, що через рішення Асамблеї можуть бути освячені зміни до Конституції, які дозволять обирати президента в парламенті. Тому опозиція не повинна брати участь у сценаріях, спрямованих на узурпацію влади. "Якщо б представники опозиційних партій включилися в роботу Асамблеї, це дозволило б владі говорити, що проект нової Конституції - спільне і узгоджене рішення влади і опозиції", - зазначають у партії.

А от народного депутата з фракції  НУНС Юрія Кармазіна зацікавило, у скільки обійдеться громадянам України Конституційна асамблея. Це питання парламентарій адресував до Генпрокуратури.

"Ця так звана Конституційна асамблея у виконанні прислуги Януковича - Марини Ставнійчук, яка в Адміністрації президента курирує цю тему, не легітимна", - підкреслив Кармазін.

За його словами, у переліку дорадчих органів при президенті немає такої структури, як Конституційна асамблея. "Отже, питання до прокурора: а хто за всю діяльність цього органу буде платити? Навіть за приміщення потрібно платити", - зазначив політик.

Торкаючись проблем легітимності, Кармазін заявив, що, "президент намагається грати на понятті "Конституційна асамблея", яке є в цивілізованих країнах". "Справжня асамблея призначається народом, а не створюється указами і в інтересах однієї людини з Банкової", - додав Кармазін.

Крім того, за його словами, українську версію "Конституційної асамблеї" створює "не легітимний президент". "Янукович обирався під абсолютно інші повноваження, але вирішив, що може повернути собі владу Кучми, правити і царювати вічно. Але так не буде", - заявив політик.

Розкритикував ініціативу президента політтехнолог Тарас Березовець. На його думку, структура стане декорацією для ідей Банкової, а запрошені для роботи в ній експерти - фоном. Текст Основного закону, на його думку, буде готувати не громадськість і вчені, а Портнов, Ставнійчук та інші співробітники Адміністрації президента. "В результаті роботи асамблеї цілком можливо, що України буде переформатована з президентсько-парламентської на парламентсько-президентську форму з можливістю обрання президента у Верховній Раді. Там, наприклад, відбувається в Німеччині. І це може підійти нинішньому президентові, рейтинги якого продовжують падати" , - додав він.

З ним погодився інший експерт. На думку політолога Сергія Тарана, відмова опозиційних партій делегувати своїх представників до Конституційної асамблеї є природним. За словами експерта, набір до складу нового органу відбувається за принципом лояльності до Януковича. "Таких там більшість. Вони будуть розробляти Конституцію" під президента "Якщо до них приєднаються представники опозиції, вийде, що вони легітимізують асамблею", - сказав Таран.

На його думку, відсутність опозиції в асамблеї нівелює статус цієї структури, так як фактично це буде якась експертна група при Адміністрації президента. "У народі вже немає до неї довіри через те, що її створювали без консультацій з громадськістю. Це цирк і профанація", - сказав політолог.

Схоже, опозиція все ж зробила висновки зі свого голосування за законом про вибори. Після значного іміджевого провалу, який за цим пішов, грати у співпрацю з владою їй більше не хочеться ..
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини