RU

Конституційний апогей від Януковича

22.02.2011, 09:25
Конституційний апогей від Януковича - Фото
bfe84b569882b0f8c7018c10c3f6c9cd.jpg

Президент доручив підтримати ініціативу Леоніда Кравчука зі створення Конституційної асамблеї для підготовки змін до Конституції<

У понеділок, 21 лютого, Президент Віктор Янукович Указом N224/2011 доручив підтримати ініціативу першого Президента України Леоніда Кравчука зі створення Конституційної асамблеї для підготовки змін до Конституції.

"Сам факт несподіванки рішення Януковича викликав певний внутрішній дисонанс. Ну як - Янукович і Конституційна асамблея? Які прогнози були у 2010 році", - зазначив директор Національного інституту стратегічних досліджень при Президентові України Андрій Єрмолаєв. "Але я нагадаю, що Президент відразу після рішення Конституційного Суду сказав, що він підтримує ініціативи, які пов'язані з Конституційною асамблеєю", - додав експерт.

За його словами, Л.Кравчук - перший політик, який, крім публічних заяв про підтримку, зробив конкретну пропозицію, взяв на себе відповідальність. "І спільно вони вийшли на це рішення", - сказав А.Єрмолаєв.

"Чому конституційний процес нам потрібен? Тому що, на жаль, наше суспільство без Конституції у голові. Не тому що текст поганий, а тому що він перетворився у мертвий", - наголосив А.Єрмолаєв.

Водночас Л.Кравчук заявив, що немає сенсу підозрювати Президента В.Януковича в якихось політичних намірах у зв'язку зі створенням Конституційної асамблеї. "Якщо бути точним, то Президент не проявив ініціативу щодо Конституційної асамблеї, виявив я", - зазначив політик.

"Отже, підозра, що він (В.Янукович, - ред.) це робить для, скажімо, якогось прикриття якихось проблем, відпадає саме по собі", - наголосив Л.Кравчук.

У свою чергу, глава держави вважає роботу над проектом нової редакції Конституції України апогеєм реформ, що проводяться ним . В.Янукович зазначив, що фактично всі 20 років української незалежності системних реформ у країні не проводилося. "Це реформування проходило такими лоскутками, як-то кажуть, орали не глибоко", - сказав він.

"Зараз йдеться про гармонізацію цих змін, певної послідовності реформ, тому що не можна реформувати яку-небудь окрему галузь, який-небудь окремий напрям життя нашої країни. Безумовно, треба підходити системно і реформи повинні бути всеохопними. Конституція України - це насущна необхідність, м'яко кажучи, або апогей завершення цієї роботи", - зазначив В.Янукович.

До складу експертної групи з підготовки Конституційної асамблеї, крім Л.Кравчука, увійшли наукові співробітники найвагоміших навчальних закладів юридичного напряму, враховуючи Юридичну академію імені Ярослава Мудрого, Одеську юридичну академію, Інституту законодавства Верховної Ради України, а також судді Верховного і Конституційного Суду у відставці.

В.Янукович доручив Інституту держави і права ім. Корецького НАН України надавати науково-експертній групі з підготовки асамблеї сприяння у діяльності, зокрема з аналітичного супроводу, організації публічних заходів для обговорення пропозицій, залучення до такого обговорення максимально репрезентативного наукового середовища і громадськості.

За словами Л.Кравчука, завдання науково-експертної групи - підготувати текст проекту нової Конституції, а Конституційна асамблея повинна буде обговорити і доопрацювати його на своїх пленарних засіданнях. Асамблея може складатися з 100-150 осіб: юристів, фахівців з конституційного права, представників політичних і громадських організацій. До того ж у політиків має бути не більше 20-25%, "щоб не заполітизувати асамблею і не перетворити її в дискусійний клуб".

Підсумком цієї роботи повинен стати проект нової редакції Конституції України, який буде поданий до українського парламенту як президентський законопроект, якщо Президент схвалить текст документа.

Л.Кравчук передбачив, що проект нової редакції Конституції України розглядатиме вже новий склад Верховної Ради. "Я наберуся сміливості і скажу, що я думаю, що розглядати цей проект буде вже нова Верховна Рада. Подивимося, але швидше, та Верховна Рада, яка буде обрана у 2012 році", - сказав він.

Політик нагадав, що за 20 років в Україні було проведено п'ять експериментів на конституційному полі. "Перше, що ми зробили, внесли зміни до радянської Конституції. Після цього прийняли Конституційний договір, за яким деякий час жили. Кабінет Міністрів у нас був органом координування. Потім прийняли Конституцію 1996 року, яка була названа президентсько-парламентською. Потім у 2004 році змінили президентсько-парламентську на парламентсько-президентську. І, зрештою, у 2010 році повернулися назад", - сказав Л. Кравчук.

"Чи може мати така Конституція такий авторитет і чи може Верховна Рада мати право приймати після цього ще одну Конституцію і проводити шостий експеримент? Не може", - наголосив політик.

За словами Л.Кравчука, процес підготовки нового тексту Конституції дуже відповідальний і може зайняти не менш двох років. "Це процес тривалий і дуже відповідальний і за змістом, і з організації. Ми повинні дуже спокійно, не поспішаючи працювати, враховуючи думки всіх людей", - сказав перший Президент.

"Щоб український народ повірив, що він нарешті бере участь у підготовці Конституції і формує правила для влади, а не влада формує їх сама для себе. Це - найважливіше, на мій погляд, наше завдання", - зазначив Л.Кравчук.

Він заявив, що Україна повинна мати Конституцію, яка відповідає "корінним інтересам українського народу". "Якщо Україна не матиме Конституції, яка відповідає корінним інтересам українського народу, у нас не буде бази для розв'язання будь-яких питань, зокрема і економічних", - сказав політик.

Водночас почесний голова Соціалістичної партії України Олександр Мороз вважає, що після підготовки нового проекту редакції Конституції України більше 90% тексту Основного Закону залишиться колишнім. "95-99% тексту Конституції буде повторюватися, і це нікого не дивує, тому що права і свободи - основний розділ - він виписаний нормально", - зазначив О. Мороз.

Віктор Янукович: біографія та добірка новин>>>
Леонід Кравчук: біографія та добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини