RU

Комітет вимушеного об'єднання. Арешт Тимошенко примирив опозицію

12.08.2011, 10:34
Комітет вимушеного об'єднання. Арешт Тимошенко примирив опозицію - Фото
07099d14527ad71b0080e17dc1797bd1.jpg

Взяття під варту екс-прем'єра підштовхнуло лідерів опозиції до консолідації. Першим результатом стало створення Комітету опору диктатурі. Чи зможуть Яценюк, Кириленко, Гриценко та інші перейти від слів до справи раніше, ніж знову розсваряться?

Українські опозиційні сили знайшли точку зіткнення, чого не траплялося з ними вже давно. Цією точкою став Комітет опору диктатурі. В нього станом на момент презентації минулого понеділка увійшли Батьківщина, Наша Україна, Європейська партія, Партія захисників Вітчизни, Фронт змін, Реформи і порядок, Громадянська позиція, Народний Рух України, Народна самооборона. Трохи пізніше приєдналися "За Україну!" і Свобода. Сталося те, чого так ретельно уникали лідери опозиційних партій, прагнучі вийти з тіні Юлії Тимошенко. По суті, всі вони хоч би на час об'єдналися навколо лідера БЮТ. Арешт екс-прем'єра об'єднав амбіційних українських опозиціонерів.

Більше критики на адресу Тимошенко, її уряду та її партії, ніж від колег по національно-демократичному табору, лунало ну хіба що від Партії регіонів. Тягнибок критикував екс-прем'єра за олігархів і кучмістів в команді. Яценюк показово дистанціювався, давши зрозуміти, що Тимошенко - не єдиний лідер опозиції. Про особливе ж ставлення голови Нашої України Віктора Ющенка до Тимошенко і говорити не доводиться. Що ж змусило після арешту екс-прем'єра стати в один ряд людей, до фан-клубу якої нікого з них зарахувати не можна? Є декілька версій.

Арешт Тимошенко об'єднав противників Януковича

Власне на цій, декілька перефразованій приказці про демократів, що об'єднуються перед розстрілом, наполягають підписанти заяви про створення комітету з антидиктатури. Дійсно, об'єднавши зусилля, українська опозиція отримала б більше шансів для досягнення своїх цілей - вже сьогодні і в майбутньому, на наступних парламентських виборах. Однак на думку політолога Володимира Фесенка, говорити про таке об'єднання поки передчасно.

"Треба розуміти логіку дій більшості наших політиків. Вони мислять логікою політичного піару, а не логікою політики. І їхня мотивація – треба якось відреагувати, треба позиціонувати себе навколо подій з арештом Тимошенко. Це піар", - скептично зазначає Фесенко.

Експерт також висловив сумнів у тому, що вибори, які наближаються, прискорять об'єднавчий процес. "Якщо буде ухвалено новий виборчий закон, опозиція може позбавитися організаційних підстав для об'єднання через скасування виборчих блоків. Але навіть якщо блоки залишать, великі партії - Фронт змін, Свобода - навряд чи увійдуть в БЮТ, оскільки у них самих є реальні шанси пройти виборчий бар'єр", - вважає політолог.

Опозиціонер? Доведи

Одразу ж після арешту екс-прем'єра 5 серпня її перший заступник Олександр Турчинов закликав встати під протестувальні прапори всіх - від простих громадян до лідерів партій. "Не дамо перетворити Україну на концтабір!" - звернувся він до пересічних українців. Тоді як, звертаючись до політиків з опозиції, Турчинов говорив інакше. "Я вірю, що інші опозиційні сили не будуть тільки виступати в телешоу, а дійсно почнуть займатися реальною роботою, почнуть займатися боротьбою і захищатимуть Україну", - заявив політик, даючи зрозуміти, що всі, хто не приєднався, автоматично будуть вважатися "підсобниками диктатури". Можливо, небажанням відбиватися перед виборами від незручного питання "а ви чому не в Комітеті, товариш?", свої автографи під заявою про створення комітету поставили і Яценюк, і Анатолій Гриценко, і навіть голова виконкому Нашої України Сергій Бондарчук.

До речі, присутність серед інших учасників опору Нашої України виглядає дещо дивно, якщо врахувати, що незабаром голова партії Ющенко може з'явитися в суді у справі Тимошенко як свідок з боку обвинувачення. Більш того, на думку політолога Віктора Небоженка, арешт Тимошенко був умовою для того, щоб Ющенко з'явився в суд. "Тепер в суді з'явиться Ющенко як свідок, адже здійснилася його мрія: він сидітиме на свободі, а Тимошенко сидітиме в клітці. Це те, чого Ющенко домагався п'ять років", - наголосив Небоженко.

Тренер збірної - Тимошенко

Як би там не було, перший неформальний збір української опозиційної команди відбувся того ж дня - 8 серпня. На судове засідання до лідера опозиції Тимошенко прийшла ціла група інших лідерів опозиції - Яценюк, Гриценко, Микола Мартиненко та інші. "Здрастуйте, Юліє Володимирівно", - звернувся до Тимошенко Яценюк. "О, привіт, дякую вам за підтримку", - привітала колег Тимошенко.

Взагалі, документ, що іменується "Заявою про створення всеукраїнського Комітету опору диктатурі", виглядає як збір підписів на підтримку Тимошенко. Лідери партій, що не входять до БЮТ, опинился перед важким вибором, деякою подібністю шахової "виделки": або визнаєш, що ти істинний опозиціонер, але стаєш в один ряд з Тимошенко, або відмовляєшся - як від Тимошенко, так і від своєї опозиційності.

Як доказ останньої тези можна навести приклад Соцпартії України, яка на останньому з'їзді заявила про те, що перебуває в опозиції до влади. Відсутність СПУ в комітеті, ініційованому Батьківщиною, виключає соратників Морозу зі списку опозиції в уявленні електорату. Водночас, від ролі тих, що симпатизують владі, вони відмовилися самі. Те ж стосується Союзу лівих сил арештанта Василя Волги, партії Наталі Вітренко, християнських демократів Стретовича і Жванії і т.д. Так стають політичними маргіналами.

Чи досягне очевидного успіху Комітет опору диктатурі, говорити зарано, оскільки існує він поки лише на рівні декларацій. Але про те, що це "об'єднання всіх на користь Тимошенко", можна говорити вже сьогодні. Екс-прем'єр отримує перемогу за перемогою, навіть перебуваючи в камері СІЗО.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини