RU

Кого підтримує ЄС у російсько-українському конфлікті

18.06.2014, 17:27
Кого підтримує ЄС у російсько-українському конфлікті - Фото
Олександр Чалий впевнений, що з Росією потрібно шукати миру. Ян Томбінський каже, що Україна непрозоро витрачає фінансову допомогу ЄС

Українські та зарубіжні експерти та дипломати обговорили найближчу зовнішньополітичну стратегію України

Як побудувати в Україні якісно нову країну після революції? Таким питанням перейнялися учасники IV національного експертного форуму "Від революції до нової країни", що пройшов у Києві 17 червня. У заході, організованому Інститутом імені Горшеніна, взяли участь європейські та українські дипломати, політики, економісти та представники бізнесу.

Важливості події, що проходила у столичному бізнес-центрі "Парус", співвласником якого є
Дмитро Фірташ, повинно було додати вітальне послання президента України  Петра Порошенка до учасників Форуму. Текст був зачитаний організаторами перед початком дискусії.

Млява, якщо не сказати безпорадна реакція ЄС на російську агресію проти України хвилює багатьох. Тому зовнішньополітична панель форуму під назвою "Україна між двох світів. Зовнішньополітична стратегія країни в глобальному світі" виглядала цілком актуальною. Основними спікерами виступили посол Європейського союзу в Україні
Ян Томбінський, заступник генерального директора Центру Разумкова Валерій Чалий, його однофамілець - дипломат  Олександр Чалый і політолог з Франції Флоранс Мардіросян. Ще один важливий спікер - в.о. глави МЗС і зірка інтернету останніх днів Андрій Дещиця був анонсований заздалегідь, але не прийшов.

Європейські гості, говорячи про перспективи України, постаралися не давати помилкових надій Києву і відзначили три ключових моменти. Перший: євроінтеграція - це свідомий вибір усього українського народу і слідувати йому - основне завдання будь-якої української влади. Другий: Євросоюз підтримує нову українську владу, проте на сліпу всеосяжну допомогу не варто розраховувати, так як навіть те, що вже було надано - розтрачено, м'яко кажучи, не цільовим чином. Третє: не варто розраховувати, що Європа буде воювати за Україну, так як сам ЄС сьогодні перебуває в стані кризи, і допомога не члену Союзу може викликати всередині ЄС бурю обурення

Кого підтримує ЄС у російсько-українському конфлікті
Ян Томбінський:

- Якщо країна знаходиться між світами, якщо вона не може вирішити, яка політична, економічна модель їй переважніше, то напруга в такій країні ніколи не спаде. Україна хоче бути частиною ЄС, це вибір українського народу і будь-яке відхилення влади від євроінтеграційного курсу загрожує Україні проблемами. Останні події в Україні показали, що непідписання угоди про асоціацію з ЄС у листопаді 2013 послабило суверенітет країни.

- Євросоюз надав десятки мільйонів євро, щоб допомогти українським прикордонникам. Що ми зараз отримуємо? Українські прикордонники просять гроші, щоб купити все. А куди ж поділися ті гроші, які давав ЄС? Україні потрібно розібратися з корупцією, з прозорістю. Адже раніше ці кошти використовувалися неефективно.

Кого підтримує ЄС у російсько-українському конфлікті
Флоранс Мардіросян:

- Завдання Євросоюзу - не воювати за Україну, а зробити максимум для того, щоб сприяти налагодженню конструктивного діалогу всередині країни. Ви говорите, що на Сході люди обмануті і знаходяться під тиском, але в сучасному світі все, так чи інакше, знаходяться під тиском. Вам потрібен діалог, а не війна.

- Якщо ви будете чекати військової допомоги, то залишитеся одні у цій війні. У Євросоюзі зараз багато проблем і ризиків для того, щоб надавати допомогу не члену союзу. У ЄС зараз і без того намічається зростання ультраправих настроїв, які в даному випадку можуть зрости ще більше, а це вже загрожує самому Євросоюзу

Не менш цікавою виявилася словесна дуель двох Чалих - Валерія та Олександра. Українські експерти сперечалися на предмет того, який сценарій розв'язання кризи з Росією переважніше для України. Олександр Чалий дотримується позиції необхідності переговорів, Валерій Чалий хоче почути від Росії ініціативу припинення конфлікту або воювати до перемоги.

Кого підтримує ЄС у російсько-українському конфлікті
Олександр Чалий:

- Перед Україною сьогодні відкривається чотири сценарії: війна, мир, холодна війна і холодний мир. До президентських виборів Україна діяла за сценарієм Троцького - "ні війни, ні миру", зараз прийшов час змінити ситуацію. Мир неможливий, тому що питання Криму не буде вирішено в найближчі роки. Повноцінна війна з ядерною державою Росія також неможлива.

- Холодна війна з Росією загрожує Україні варіантом ФРН і НДР, з побудовою стіни і заморожуванням конфлікту. Найбільш прийнятним сьогодні здається холодний мир. Україна повинна розглядати Росію не як проблему, а як інструмент для її вирішення. Миру з Росією не буде, але врегулювати ситуацію на Сході шляхом переговорів ми можемо

Кого підтримує ЄС у російсько-українському конфлікті
Валерій Чалий:

- Хто перший почав агресію? Що це означає: Україна повинна знайти рішення, піти на діалог? Мені здається, що не ми повинні шукати рішення, а ті гаранти, які тиснули на нас під час відмови від ядерної зброї. Шлях компромісів і лавірування "між двома великими" вже привів нас до війни. Не треба шукати рішення для холодного миру. Війну потрібно виграти і світ встановиться після перемоги. Самі ми цього не зробимо, нам потрібна допомога Заходу. Але допомога в протистоянні агресору, а не в переговорах про "нульову суму".

Олександр Чалий:

- Війна - це не хто кого перестріляє, а хто кого переконає.

Валерій Чалий:

- Я щось не бачив скасування рішення Ради Федерації РФ про те, що Путін має право використовувати армію на території України. До скасування цього рішення будь-які розмови про пошук світу з боку України не мають сенсу.

Політолог Віктор Небоженко, який спостерігав за дискусією, в кінці першої панелі висловив кілька іронічну думку, якою, проте, можна було б резюмувати весь півторагодинний експертний діалог.

"Раніше здавалося, що Росія боїться України - принаймні, про це говорили всі російські ЗМІ. За підсумками почутого в цьому залі у мене склалося враження, що чим ближче до підписання угоди про асоціацію з ЄС, тим більше Україна боїться Євросоюз. Представники ЄС все обережніше й обережніше висловлюються про перспективу нашої дружби", - сказав Небоженко.

Що ж до перспективи вирішення російського питання, то, за словами експерта, вирішувати це будуть не учасники форуму, а вище керівництво країни. Разом з тим з виступу Валерія та Олександра Чалого можна помітити, що дискусія з цього приводу в українському політичному та експертному середовищі не закінчена.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини