RU

Кириленко: Відмова від Євробачення - помилка. Є інші артисти

11.03.2019, 11:39
Кириленко: Відмова від Євробачення - помилка. Є інші артисти - Фото
В'ячеслав Кириленко (фото: Андрій Гудзенко/LIGA.net)

Віце-прем'єр-міністр В'ячеслав Кириленко про неправильне рішення НСТУ, майбутнє України на Євробаченні й наступного президента

Після того, як співачка MARUV виграла у фіналі національного відбору Євробачення, першим, хто поставив під сумнів її участь в конкурсі, став віце-прем'єр-міністр України В'ячеслав Кириленко. У підсумку - Україна не їде в цьому році в Тель-Авів. При цьому Кириленко вважає це рішення помилковим.

LIGA.net з'ясувала у чиновника: хто винен в провалі конкурсу Євробачення, чи потрібно скасувати відкритий відбір на цей конкурс і хто повинен стати новим президентом країни.

ЯКУ МУЗИКУ СЛУХАЄ Й ХТО ВИНЕН У СИТУАЦІЇ З ЄВРОБАЧЕННЯМ

- Як вам номер і пісня MARUV?

- Не можу давати оцінки. Для мене є політичний принцип: ніхто з тих, хто гастролює в державі-агресорі, не може представляти Україну на Євробаченні.

- Тобто на Євробачення ви дивитеся виключно з політичної точки зору, а не з естетичної або культурної?

- Всі ці фактори змішані. Але Євробачення - це конкурс міжнародного масштабу, який поза політикою, на мою думку, ніколи не був.

- Хто з нинішніх виконавців / груп вам особисто подобається?

- Уподобання в мене усталені протягом багатьох років: ВВ, Океан Ельзи, Kozak System, Бумбокс, СКАЙ, Друга Ріка. Із новіших - Антитіла, Один в каное та багато інших.

- А хтось із них міг би гідно представити нашу країну на Євробаченні?

- Хто представлятиме - це питання до тих, хто відбирав. Виконавців було дуже багато, які подали заявку на конкурс - кілька сотень. І я так розумію, вони представляли різні жанри музики. З точки зору естетики номерів можуть бути різні погляди. Але з точки зору компоненту, який став політичним, тут явне недопрацювання. Тому що велика кількість відібраних виконавців гастролювали або гастролюють на території держави-агресора або плутаються в питаннях територіальної цілісності України.

Ключова річ - це правила відбору. Вони не повинні передбачати відбір артистів, які гастролюють на території держави-агресора. Зараз ухвалено урядове рішення звернутись через Держкомтелерадіо до НСТУ, щоб вони спільно напрацювали зміни до правил відбору і врахували ті чинники, які збурили громадськість. Плюс уряд звернувся до Верховної Ради, щоб вона невідкладно розглянула законопроект про особливості провадження гастрольно-концертної діяльності українськими виконавцями на території держави-агресора.

Щодо нинішнього відбору можу сказати, що, на мою думку, рішення НСТУ про те, щоб не посилати взагалі нікого - поспішне і передчасне. В країні безліч виконавців належного рівня, до яких водночас немає питань з боку громадськості. І навіть зараз (інтерв'ю записувалося 4 березня - ред.) залишається ще тиждень, щоб шляхом повторного конкурсу або експертних рішень відібрати учасника від України.

В'ячеслав Кириленко (фото - Андрій Гудзенко/LIGA.net)

- За підсумками глядацького голосування MARUV набрала найбільше балів. Чи можна в такому випадку всіх людей, які віддали свій голос за MARUV, вважати сепаратистами і колаборантами?

- Безумовно, ні. Після того, як стало відомо, що реально від України можуть поїхати люди, які гастролюють на території держави-агресора або не визнають територіальну цілісність України, піднялася хвиля громадського обурення. Якщо спостерігати за реакцією соцмереж і мас-медіа щодо фінального голосування, то це сотні тисяч відгуків про те, що неприпустимо відправляти на конкурс таких артистів. На цьому тлі є інша цифра - 167 тисяч взяли участь у голосуванні. З цих 167 тисяч частина проголосувала за переможця. Тобто це далеко не волевиявлення всієї країни. Безумовно, не всі, хто так голосував мають антиукраїнські погляди, але виконавець повинен представляти на Євробаченні не стільки себе і свій номер, як країну.

Читайте також: UA:Перший вимагав від мене політичних промо-акцій - MARUV

- Андрій Данилко і Джамала давали концерти в Росії після окупації Криму. З огляду на це, чи мають вони право сидіти в журі нацвідбору?

- Суспільний мовник визначає журі. Тому нехай мовник дає оцінку.

- Виходить, що в ситуації, що склалася, винен суспільний мовник?

- Я не шукаю винних, це ви мене хочете змусити шукати їх. Я свою думку Із цього приводу висловив: треба змінювати Правила і приймати закон про особливості гастролей на території держави-агресора.

- Чи слід нам взагалі відмовитися від Євробачення на час російської військової агресії?

- Я не думаю, що так стоїть питання. У Євробаченні від України мають брати участь представники, які не гастролюють на території держави-агресора і визнають територіальну цілісність України, і в зв'язку з чим вони не можуть стати суб'єктами інформаційних провокацій Росії проти України.

- Ви маєте на увазі телеканал Інтер?

- Я маю на увазі ті телеканали, які демонструють багато музики і музичних кліпів. І ті телеканали, які показують шоу, в яких такі виконавці можуть з’являтися. А які це телеканали - ви самі судіть. Це не один канал.

В'ячеслав Кириленко (фото - Андрій Гудзенко/LIGA.net)

- У голови правління НСТУ Зураба АласанІЇ запитали, чому відсутність гастролей в РФ одразу було не зробити умовою участі в відборі. Він відповів: "Тому що практично всі гастролюють". Чи не вважаєте ви, що ця ситуація є вироком державній політиці в цій сфері?

- Вплив державної політики в цій сфері дуже обмежений, бо гастролі виконавців - це приватний бізнес. Це рішення, яке вони ухвалюють на свій розсуд. У 2014 році велика кількість успішних виконавців вирішила не гастролювати в Росії, і вони несуть великі матеріальні втрати. Інші, навпаки - скористалися тим, що ця ніша ще більше звільнилася Й залюбки туди їздять. Але я не думаю, що всі чи майже всі їздять.

- Із законопроектом зрозуміло. А що заважало змінити правила протягом п'яти років?

- Уряд не встановлює правила відбору.

- Але ви ж публічно виступили із заявою, що необхідно внести зміни...

- Правильно. Після того, як виявилось, що у фіналі опинилася величезна кількість тих, хто гастролюють в Росії або не знають чий Крим.

- Для вас це стало новиною? Це перший раз у нас таке?

- У цьогорічному фіналі концентрація таких людей, а тому Й така увага громадськості, надзвичайно висока. До цього були поодинокі випадки. І навіть тоді я на це реагував.

МОВА

- Мовний закон. Коли парламент може вийти на фінальне голосування і чи будуть голоси?

- Поправок дуже багато, понад 2000. Зрозуміло, що законопроект буде розглядатися щонайменше один пленарний тиждень, може, і довше. Але врешті-решт, я думаю, закон буде проголосований.

- Ви спілкувалися з фракціями? Ви якось координуєте цей процес?

- Координує цей процес голова Верховної Ради АндрІй ПарубІй. Уряд підтримує цей законопроект №5670-д, і доклав зусиль, щоб він був винесений на порядок денний, під час першого читання я був присутній  і виступив на підтримку. Мав багато зустрічей з громадськістю. А координувала цю ініціативу у першу чергу громадськість.

- Але ви ж профільний віце-прем'єр чи мова - це не ваша тема? У постанові Кабміну про розподіл повноважень між віце-прем'єрами сказано одне, а коли я вас питаю про НСТУ або мову, ви не особливо охоче відповідаєте.

- Ви читали цю постанову?

- Так. Там написано, що ви займаєтеся координацією питання телебачення, а Євробачення - це ТБ.

- Справа в тому, що колись у нас була Національна телекомпанія України і Національна радіокомпанія України. Це були 100% державні структури. І тоді можна було координувати. Зараз у нас відбулася правильна реформа, і тепер - це суспільний незалежний мовник, в наглядовій раді якого немає жодного представника від уряду.

- У наглядовій раді є представники парламентських фракцій.

- Фракції - це не уряд, це законодавча гілка влади.

В'ячеслав Кириленко (фото - Андрій Гудзенко/LIGA.net)

- Якщо цей закон про мову буде ухвалений, що принципово зміниться в житті українців в мовному аспекті? Наприклад, в школі, особистому спілкуванні, при відвідуванні ресторану?

- Мова в освіті вже відрегульована сьомою статтею закону Про освіту. Відносно мови в сфері обслуговування, то з'явиться чітка норма, що кожен має право на обслуговування українською мовою. Якщо вас будуть відмовлятися обслуговувати українською мовою, коли ви будете про це просити, то це буде порушення законодавства. Установи повинні подбати про те, щоб їх працівники володіли на належному рівні українською мовою.

- А яка відповідальність за відмову обслуговувати українською мовою?

- Якщо будуть фіксовані випадки, то керівник установи може заплатити штраф. Кожен блок закону передбачає прийнятний перехідний період, тобто не буде одномоментного запровадження всіх норм. Взагалі питання мови не є питанням слововжитку, це питання національної безпеки. Як ви знаєте внаслідок багатьох століть русифікації відбувався масштабний удар на знищення української мови як основного маркеру нашої ідентичності. Зараз ми є свідками тривалого процесу відновлення позицій української мови, це є життєво необхідно для існування української держави взагалі. Це не зменшення тарифів у 4 рази, це питання виживання нашої країни як самостійної у принципі.

- Зараз рік виборів. Чи не вважаєте ви ризикованим приймати мовний закон, враховуючи, що у нас багато політиків тільки і чекають такого приводу, щоб підняти тему "розколу", "обмеження прав російськомовного населення" та угорської діаспори?

- Я теж вважаю, що закон про мову треба було прийняти набагато раніше, але не було готовності.

- А зараз під вибори будуть голоси?

- Так вийшло, що він розглядається під вибори. Голоси будуть. Тому що в програмах усіх демократичних партій цього скликання написано про повагу до української мови і прийняття нового мовного законодавства ...

- У нас і зняття недоторканності прописано в коаліційній угоді.

- І голосування кілька разів були.

- Я спілкувався з депутатами БПП. На камеру фракція говорить, що буде підтримувати закон, а не на камеру каже, що до цього документа дуже багато питань. Тобто немає навіть єдності в коаліції.

- Значить будемо обговорювати ще. Законопроектів було кілька, депутати від коаліції ставили свої підписи під відразу декількома законопроектами. Може, у когось залишився осад, що ухвалили один законопроект, а не інший. Але під час обговорення поправок всі крапки над "і" будуть розставлені.

- А закон про мови нацменшин планується?

- У законі про мову є багато посилань про те, що застосування мов корінних народів і національних меншин буде врегульовано окремим законом...

- Якого на цей момент немає.

- Наскільки мені відомо, він напрацьовується.

- У цьому скликанні теоретично можливе його прийняття?

- І практично можливе. Якщо буде ухвалено закон про українську мову, то треба буде бажано в цьому скликанні відразу приймати закон про мови корінних народів і національних меншин. Але частина норм, яка їх стосується є і в цьому законі, наприклад, щодо телебачення, ЗМІ і т.д.

ВИБОРИ

- Що плануєте робити, якщо на президентських виборах переможе Зеленський або Тимошенко?

- (сміється) Цікаве питання. Ви вважаєте, що вже час думати, що кожен з нас буде робити, якщо на виборах переможе хтось із них?

- Не знаю з приводу людей, але політикам - 100% треба.

- Я виходжу з того, що ніхто з названих вами кандидатів не переможе на цих виборах, а значить збережеться курс країни на європейську та євроатлантичну інтеграцію, на посилення української ідентичності.

- Тобто переможе Порошенко?

- (робить паузу) Ніхто не знає, хто переможе.

В'ячеслав Кириленко (фото - Андрій Гудзенко/LIGA.net)

- Які плани у Народного фронтау на осінь?

- Не скажу, що я щодня обговорюю з колегами по Народному фронту політичні питання. До політичної кухні Народного фронту я відношення не маю.

- Ви не член партії?

- Я - член партії, але на останньому з'їзді Народний фронт прийняв рішення готуватися до парламентської кампанії, не помічаючи президентської. А я вважаю таке рішення помилковим, тому що зараз треба підтвердити український курс, зупинити реванш, і тому партії треба брати активну участь у президентській кампанії і підтримати чинного президента.

- Чи обговорювали ви з колегами по НФ можливість об'єднання з БПП?

- Як мені відомо, голова партії  Арсеній Яценюк  обговорював це з представниками БПП, але це було рік тому чи навіть більше. Тоді ця ідея зазнала краху, хоча, на мою думку, це була непогана ідея.

- Є шанси реанімувати цю ідею?

- Я не знаю, які зараз в цьому плані наміри Народного фронту.

- З приводу Арсена Авакова. Вам не здається, що він зараз підігрує декому з кандидатів?

- Я читаю деякі його тексти, і він запевняє, що головне завдання поліції не допустити роботи правоохоронців на якогось конкретного кандидата чи кандидатку.

- Йому вдається зберігати цю нейтральність?

- Текст, який він пропонує, прийнятний. Якщо за текстом будуть конкретні дії і відсутність підтримки когось із кандидатів, тоді - так.

- Закінчимо бліц-опитуванням. Захисник пітерського Зеніту Ярослав Ракицький має право виступати за збірну України?

- З етичної точки зору - ні, але вирішувати будуть тренери.

- Зураб Аласанія повинен залишитися в НСТУ або має піти?

- На це питання може відповідати тільки наглядова рада, і як нам усім відомо там йдуть дебати на цю тему. Яке рішення вони приймуть - я не знаю. У мене немає жодних конфліктів з  Аласанією. У нас робочі відносини. Хоча не скажу, що ми часто спілкуємось.

- Порошенко або Яценюк?

- Це два дуже гідних політика.

- Яценюк повинен повернутися на посаду прем'єра або його мета - президентство?

- Його рівень кваліфікації і політичного досвіду дозволяє займати будь-яку посаду в країні. Зараз Яценюк відмовився балотуватися на посаду президента. Це, на мою думку, він зробив правильно.

Читайте також: Україна не братиме участі в Євробаченні в цьому році

Юрий Смирнов
Юрий Смирнов
специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини