RU

Київський Апеляційний суд розчарував Європу

26.12.2011, 10:46
Київський Апеляційний суд розчарував Європу - Фото
7741f3a892b4b76e0ae35da008bf29a8.jpg

Те, що вирок Тимошенко залишився в силі, розчарувало політиків ЄС і спровокувало серію заяв про те, що все, що відбувається, дуже насторожує

У п'ятницю, 23 грудня, Апеляційний суд Києва залишив у силі вирок Печерського райсуду, за яким екс-прем'єр України засуджена на сім років позбавлення волі за перевищення повноважень при підписанні "газових контрактів" з Росією в 2009 році. Рішення за скаргою Юлії Тимошенко суд виніс за відсутності екс-прем'єра та її адвокатів.

За день до цього було опубліковано заяву лідера БЮТ про те, що вона більше не бачить сенсу відстоювати свої права в Україні. За її словами, тільки Європейський суд з прав людини може дати оцінку "абсурду і злочину, який українська влада називає судом". Тому зараз її захист зайнявся тим, що намагається знайти юридичну можливість подати скаргу відразу до Європейського суду, без касаційного оскарження в Україні. "Я не буду роз'яснювати всі юридичні нюанси, але це не буде перешкодою для звернення до Європейського суду", - сказав захисник екс-прем'єра Сергій Власенко.

Реакція з боку влади на одну з найбільш знакових подій минулого тижня якщо й була, то офіційно її практично ніхто не озвучив. Зате, як компенсація, рішення суду дуже бурхливо коментували українські опозиціонери.

Зокрема однопартійці Тимошенко заявили, що "після цього рішення Янукович перестав бути президентом України, а перетворився на диктатора на чолі кримінального режиму".

Більш конкретно висловився народний депутат, обраний за списком БЮТ, Микола Томенко. Він заявив, що рішенням Апеляційного суду у справі Тимошенко влада поховала європерспективу України. "І заяви про те, що через тиждень-два у нас буде асоціація з Європейським Союзом - ці прогнози не мають під собою підстав, оскільки цим рішенням влада поховала європейську перспективу досить надовго", - сказав він.

Судячи з того, як у Європі відреагували на рішення Апеляційного суду, слова Томенко не позбавлені сенсу.

Так, президент Європейського парламенту Єжи Бузек наголосив, що глибоко розчарований рішенням Апеляційного суду Києва. За його словами, чим далі Україні дистанціюється від верховенства права, властивого демократичним системам, тим більшим буде неминуча напруженість у її відносинах з ЄС.

"Публічні заяви української влади про їхнє бажання розвивати співпрацю з ЄС перевіряються щоденною практикою. Випадок з прем'єр-міністром Тимошенко дає найгірший з можливих прогнозів на майбутнє", - сказав він.

Разом з тим, віце-президент Єврокомісії Кетрін Ештон заявила про свою стурбованість тим, що апеляційний суд не захотів побачити недоліки процесу над Тимошенко в Печерському суді, "суді, який не поважає міжнародні стандарти щодо справедливого, прозорого і незалежного судового процесу".

При цьому вона наголосила, що "питання про виборче правосуддя в Україні як і раніше вимагає уваги".

Разом з тим, президент дружньої Тимошенко Європейської народної партії Вільфред Мартенс заявив, що рішення Апеляційного суду Києва про визнання законності вироку Юлії Тимошенко є продовженням антидемократичних дій влади. "Український апеляційний суд підтвердив 7-річний вирок Юлії Тимошенко. По суті, суд залишив в силі недемократичні і політично мотивовані дії уряду. Дуже шкода", - написав Мартенс на своїй сторінці на Twitter.

Те, що вирок екс-прем'єру залишили в силі, збентежило також далеку Канаду, яка "стурбована тим, як українська влада здійснила арешт, суд, осуд і процес розгляду апеляції Юлії Тимошенко". "Очевидні політична упередженість і свавілля судового процесу у цій та інших справах перешкоджають політичному розвитку України", - заявив глава канадського МЗС Джон Бейрд.

Тут хочеться нагадати слова голови представництва ЄС в Україні Жозе Мануеля Пінту Тейшейри, який після завершення саміту Україна-ЄС заявив, що, швидше за все, ЄС не ратифікує Угоду про асоціацію з Україною, якщо ситуація з демократією не покращиться.

Глава МЗС України Костянтин Грищенко цю заяву прокоментував вельми дипломатично, сказавши, що "Тейшейра - посол, я взагалі вважаю, що з мого рівня виступи послів не слід коментувати". "У нього завжди є можливість прийти до нас, як це і повинно бути, і розповісти про свої занепокоєння. Тейшейра - це один з дипломатів багатьох, так само як і у нас багато дипломатів, так, як і у американців багато дипломатів - не він визначає, і не буде визначати (політику ЄС - ред.)", - зазначив Грищенко.

"А Ромпея ми слухаємо дуже уважно", - наголосив глава зовнішньополітичного відомства.

При цьому він не став уточнювати, чи почув він слова голови Європейської ради Хермана ван Ромпея про те, що представники Євросоюзу занепокоєні політичною ситуацією в Україні, і ця стурбованість відбилася на процесі підписання Угоди про асоціацію з ЄС. "Зокрема, ми стурбовані заполітизованим правосуддям в Україні. Процес над Тимошенко є найбільш яскравим прикладом цього", - сказав Ромпей.

Тим часом сама Тимошенко, яка зустріла в СІЗО католицьке Різдво, з усіх сил намагається бадьоритися і пише для свого сайту все нові і нові звернення. Зокрема, в неділю вона написала, що, незважаючи на тугу, біль і самотність навчилася дивитися на світ під новим кутом.

"Мене, до певної міри, заспокоює в це Різдво те, що я знаю: всі театральні декорації впали, нечестя, жорстокість і злочинність авторитарного режиму, який сьогодні править в Києві, нарешті, постали перед українцями і світом в зрозумілому світлі. Всі дізналися, що удаване прагнення до європейського майбутнього цього режиму є обманом. Всі побачили, що при владі перебувають клептократи. Нехтування режиму Конституцією і верховенством права тепер є незаперечним. А чітке розуміння проблеми озброює", - написала Тимошенко.

"Але важливо те, що сьогодні в світі набагато більше дізналися про страждання українського народу, і ми тепер в цій своїй біді не самотні. Біль полегшується тим, що нашими проблемами і труднощами щиро переймається Європа і весь світ. Щоденні утиски, придушення ЗМІ, вимагання хабарів і руйнування бізнесу: все це робить державна мафія на кордоні з Європою. Але тепер європейські друзі зрозуміли всю зухвалу ницість режиму, з яким вони змушені мати справу", - додала вона.

"У це Різдво я попрошу мою сім'ю і друзів не хвилюватися за мене. Як сказала Ганна Ахматова (не Ахметова): "Я жива в цій могилі". Дійсно, знаю, що більше жива, ніж люди, які запроторили мене тут. Різдво - час, який може означати новий початок для всіх нас. І знову ж таки, як сказав Бонхеффер в своєму останньому слові: "Це... для мене - початок життя", - підсумувала екс-прем'єр.

Євгенія МАЗУР
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини