RU

Хто бореться за посаду глави Антикорупційного бюро в Україні

13.01.2015, 10:58
Хто бореться за посаду глави Антикорупційного бюро в Україні - Фото
Фото: president.gov.ua

Переговори з американцем Богданом Вітвіцьким припинено, грузин Михайло Саакашвілі мовчить, італієць Джованні Кесслер відмовився. Хто інші кандидати

Учора ввечері, 12 січня, на сайті президента оприлюднено оголошення про проведення конкурсу на посаду директора Національного антикорупційного бюро (НАБ). До 4 лютого кожен бажаючий може подати заяву і теоретично - стати головним борцем з корупцією в Україні. Базові вимоги: стаж не менше 10 років роботи юристом, 5-річний досвід на керівній посаді та декларація про доходи. До конкурсу не допускаються раніше судимі, а також ті, хто останні два роки був членом політичних партій.

Непрохідні іноземці

Конкурсна комісія проголосувала за те, що главою Бюро може стати лише громадянин України. Іноземці можуть очолити НАБ у разі якщо приймуть українське громадянство і подадуть заявку до 4 лютого. На такому формулюванні спочатку наполягала Адміністрація президента. Очевидно, що в такий короткий термін громадянство не зможе отримати кандидат неугодний президенту. І навряд чи іноземні фахівці стануть змінювати громадянство не маючи гарантій від керівництва країни.

Раніше ЛІГАБізнесІнформ  писала, що основним претендентом на посаду директора Національного Антикорупційного бюро був колишній федеральний прокурор і помічник прокурора США Богдан Вітвіцький. Кілька членів конкурсної комісії підтвердили, що Адміністрація президента (АП) припинила з ним переговори. Співробітник АП розповів ЛІГАБізнесІнформ, що формальною підставою став вік американця. Йому більше 65 років, що суперечить закону про Бюро. Втім, при політичній волі цей нюанс можна обійти через законодавчу поправку, збільшивши віковий ценз. Однак в АП кажуть, що подібних змін не передбачається. Не виключено, що Вітвіцький сам відмовився від подальших переговорів не отримавши гарантій незалежності. Інший іноземець, гендиректор Європейського управління по боротьбі з шахрайством Джованні Кесслер ще до Нового року відмовився від пропозиції очолити НАБ і став членом конкурсної комісії.

Немає визначеності ще з одним потенційним кандидатом - екс-президентом Грузії Михайлом Саакашвілі. "Конкретну пропозицію йому ніхто не робив, однак за моїми відчуттями він погодиться взяти участь у боротьбі за пост глави НАБ", - говорить член конкурсної комісії Юрій Бутусов, який раніше запропонував громадськості кандидатуру Саакашвілі. Співрозмовник ЛІГАБізнесІнформ в АП не виключає можливість залучення Саакашвілі. Колишній президент підходить по ряду параметрів: він юрист, має досвід керівника, в Україні проти нього порушених кримінальних справ немає. Але є прикрі нюанси: Саакашвілі залишається лідером грузинської партії Єдина національна єдність, що суперечить українському законодавству. До того ж не за горами президентські вибори в Грузії, а прийняття українського громадянства може поставити хрест на його бажання балотуватися на батьківщині. Сам екс-президент ще кілька місяців тому публічно заперечував можливість заняття посад у органах української влади, визнаючи, що подібні пропозиції надходили.

Члени конкурсної комісії розповідають, що отримали ряд пропозицій від бажаючих взяти участь у конкурсі за пост директора НАБ. Голова комісії Рефат Чубаров розповідає ЛІГАБізнесІнформ, що до нього зверталися кілька людей. "Але про серйозні кандидатури не йдеться", - зізнався він. У Юрія Бутусова умовами конкурсу цікавився американець, який має прокурорський досвід роботи в США. Віктор Мусіяка відповідав на запитання двох колишніх працівників правоохоронних органів, прикидати свої шанси на перемогу. Прізвища ніхто називати не поспішає. "Немає ще жодного офіційного претендента. Навіть коли вони з'являться, члени комісії зможуть дізнатися їхні прізвища після закінчення терміну подачі документів", - говорить Мусіяка.

Інтерес президента

Після закінчення терміну подач заявок належить процедура розгляду кандидатів конкурсною комісією. Скільки це займе часу - законом не обумовлено. Підлеглі президента вважають, що комісія впорається до 8 березня. "Після аналізу всіх заявок залишиться не більше 10 реальних заявок, адже фахівців такого рівня багато бути не може", - говорять в оточенні президента. Віктор Мусіяка ще більш оптимістичний у прогнозах - директор Антикорупційного бюро може з'явитися в Україні до кінця зими.

Повноваження Бюро найближчим часом будуть посилені змінами в закон про антикорупційне бюро, поданими головою фракції Блок Петра Порошенка Юрієм Луценком (№1660), які фактично були написані юристами АП. Зокрема, документом пропонується посилити покарання за непокору співробітникам Бюро, дозволити детективам проводити досудове розслідування та слідчі дії.

У той же час, за даними Центру протидії корупції, новий закон унеможливлює розслідування діяльності самого Петра Порошенка, дозволяє директора НАБ відправити у відставку рішенням Верховної Ради, що означає його залежність від політсил. Плюс залишає варіант, при якому комісія пропонує президенту три кандидатури, він вибирає одну і виносить на розгляд Верховної Ради.

Альтернативний законопроект №1406, що пропонує вибір комісією одного кандидата, якого без затвердження парламенту призначає глава держави, (що знижує вплив президента на вибір комісії), за даними ЛІГАБізнесІнформ не планують виносити на голосування в сесійний зал. "Президенту це не цікаво", - пояснив співрозмовник ЛІГАБізнесІнформ з Адміністрації президента.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ в Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини