RU

Катастрофа літака МАУ в Ірані: компенсації й позиція України. Експертний розбір

11.01.2020, 16:31
Катастрофа літака МАУ в Ірані: компенсації й позиція України. Експертний розбір - Фото
Кабіна пілотів збитого в Ірані Boeing (Фото: прес-служба президента/Facebook)

Яку позицію повинна зайняти Україна в справі ураження іранською ракетою літака Boeing 737 авіакомпанії МАУ та яких компенсацій чекати потерпілим

Сьогодні, 11 січня, Іран визнав, що його військові "ненавмисно" збили пасажирський лайнер Boeing 737 компанії МАУ. У перші дні Іран наполягав на версії технічної несправності літака.

Президент Володимир Зеленський  заявив, що Україна буде наполягати на повному визнанні провини Іраном.

Які компенсації виплатять потерпілим в результаті катастрофи і як повинна діяти Україна в юридичних розглядах? Спеціально для IGA.net про це розповідає партнер фірми Анте, яка спеціалізується на авіаційному праві, Андрій Гук.

Позиція партнерів


Своїми заявами Канада, США і Британія по суті підказали Ірану вихід із ситуації. Говорячи про те, що літак був збитий ненавмисно, Іран повторив озвучені раніше тези трьох країн.

Сценарії


Як будуть розвиватися події? Можна говорити про два сценарії. Перший: людська помилка й помилка іранських військових тягне притягнення до відповідальності конкретних людей. Другий: відповідальність держави за невиконання обов'язку дотримання безпеки цивільної авіації.

У цій справі також можна враховувати обставини військового конфлікту на території Ірану. Виходячи з цього, обидві сторони - Іран і США - несуть відповідальність за безпеку цивільної авіації.

Напередодні катастрофи, США видали заборону для своїх авіакомпаній на виконання польотів в повітряному просторі ірано-перської затоки, і зовсім не подбали про безпеку цивільної авіації в цілому. Це твердження спірне, але його важливо й потрібно озвучувати.

Також є велике питання до Ірану, який не закрив свій повітряний простір, плануючи ракетний удар по двом військовим базам США.

Завдання розслідування - встановити всі причини, включаючи бездіяльність Ірану щодо закриття простору, а не тільки людську помилку. У подальші дії Україна може погоджуватися, що мала місце людська помилка, йти на певні компроміси. Але не повинна погоджуватися з тим, що катастрофа сталася внаслідок ненавмисних дій Ірану.

Якщо ми говоримо про відповідальність держави, ми повинні наполягати на тому, що це пряма вина конкретної країни, а можливо і обох сторін воєнного конфлікту.

Відповідальність і компенсації


На фінансові компенсації можуть розраховувати Україна, авіакомпанія МАУ, страхова компанія, лізингова компанія, родичі жертв.

Найшвидший шлях для виплати компенсацій - укладення угоди про виплату таких компенсацій між Україною та Іраном.

Що робити, якщо Іран буде наполягати на виплаті компенсацій без визнання своєї провини як держави? Тут багато чого буде залежати від позиції родичів жертв, а також позиції і курсу, який вибере Україна в переговорах з Іраном.

Моя позиція: погоджуватися з виплатами без визнання провини не можна. Президент України Володимир Зеленський вже зробив заяву, що Україна наполягатиме на повному визнанні провини Ірану.

Якщо Іран не визнає свою провину й сторонам не вдасться досягти угоди, тоді повинні початися кримінальні, а потім і судові процедури про покарання конкретних людей, а також притягнення до відповідальності та компенсацій країни в цілому.

При цьому об'єднати всіх потерпілих в одному процесі складно, оскільки у перевізника, лізингодавця, родичів загиблих, України як держави вони будуть різними. Відповідно йдеться про різні процедури. Результат процесів прогнозувати складно, але очевидно вони розтягнуться на роки.

Розміри компенсації


Склалася певна практика виплат компенсацій родичам жертв. Вони можуть досягати $10 млн на жертву, як у випадку з вибухом Boeing 747 над Локербі в 1988 році (відповідно до угоди, досягнутої між представниками Лівії, Великобританії і США, Лівія виплатила родині кожного із загиблих у катастрофі по $10 млн в обмін на повне зняття економічних санкцій з Тріполі).

У нинішній ситуації розмір компенсацій залежатиме від того, на який компроміс готові піти родичі жертв, перевізник та інші потерпілі.

Денис Кацило
Денис Кацило
обозреватель портала LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини