RU

Ківалов-2? Хто стане новим головою Центрвиборчкому

12.06.2013, 10:13
Ківалов-2? Хто стане новим головою Центрвиборчкому - Фото
До чергових виборів президента з нинішніх 15 членів у ЦВК залишаться одиниці

Відставка нинішнього голови ЦВК Володимира Шаповала - перший крок до перезавантаження комісії перед президентськими виборами-2015

Президент України Віктор Янукович приступив до переформатування Центральної виборчої комісії. Минулого тижня він подав до Верховної Ради пропозицію достроково звільнити від посадових обов'язків члена ЦВК Володимира Шаповала, який очолює комісію з 2007 року і досяг граничного віку, і призначити замість нього Олександра Копиленка. На думку експертів, за зовні невинною зміною члена Центрвиборчкому ховається прагнення Банкової забезпечити правильний підрахунок голосів на виборах-2015.

Процедура призначення

Заміна Шаповала на Копиленка у складі ЦВК - процедура швидше технічна. Політичної ваги Копиленка, незважаючи на його значний досвід роботи директором Інституту законодавства Верховної Ради (з 2002 року), для влади не має. Набагато важливіше інша якість: перед виборами 2015 року та можливим референдумом владі потрібно, щоб у ЦВК увійшла людина, лояльна до Партії регіонів. Це забезпечить їй додаткову перевагу при голосуваннях і прийнятті ключових рішень. Тому прізвище Копиленка в подаваному президентом до Верховної Ради поданні може бути з легкістю замінене на будь-яку інше. На подальше обрання нового глави Центрвиборчкому це теж ніяк не вплине - комісія сама вибирає собі керівника. Парламент тільки формує склад ЦВК.

"Рада призначає тільки членів Центральної виборчої комісії за поданням президента. Голову, його заступників та секретаріат ЦВК обирає сама Центральна виборча комісія зі складу своїх членів", - сказав ЛІГАБізнесІнформ заступник голови ЦВК Андрій Магера. На питання, чи може комісія призначити керівника неповним складом, тобто до введення Копиленка до складу ЦВК, Магера не відповів: "Я поки не готовий про це говорити, все залежатиме від того, наскільки комісія до цього буде готова".

Оцінювати шанси тих чи інших членів ЦВК на обрання головою Магера теж відмовився. "Будь-який з членів комісії може стати головою, якщо висуне свою кандидатуру або його кандидатуру висунуть колеги, і за нього проголосують не менше восьми членів (тобто більше половини, - ред.). Голосування проходить таємно. Проблеми ніякої немає. Про персоналії мені говорити некоректно", - зазначив Магера.

Поки у стінах Верховної Ради звучать три прізвища претендентів на посаду голови: вже згаданого Копиленка, а також відомих прихильників ПР, Михайла Охендовського і Тетяни Лукаш. Останні були призначені членами ЦВК в 2007 році за квотою антикризової коаліції, першу скрипку в якій грала Партія регіонів. Нагадаємо, Охендовський ставав членом ЦВК тричі. Саме він у листопаді-грудні 2004-го у Верховному суді відстоював рішення очолюваного Сергієм Ківаловим Центрвиборчкому про те, що вибори президента відбулися і виграв їх кандидат Віктор Янукович. Тетяна Лукаш - молодша сестра впливової регіоналки Олени Лукаш, екс-заступник голови Адміністрації президента і чинного міністра Кабінету міністрів. У тому ж судовому процесі 2004 Олена Лукаш представляла інтереси Віктора Януковича. Олена Лукаш заміжня за головою Служби зовнішньої розвідки Григорієм Ілляшовим.

Парламентська кон'юнктура

Саме парламент повинен поставити крапку в призначенні нового члена ЦВК. Опозиціонери вже заявили, що кандидатура Копиленка була подана президентом з порушеннями - Янукович не провів обов'язкові консультації з усіма фракціями. Представник президента в Раді Юрій Мірошниченко з цим не згоден - мовляв, опозиція сама відмовляється від діалогу.

Завжди готові до діалогу комуністи. Як повідомив ЛІГАБізнесІнформ голова фракції КПУ  Петро Симоненко, кандидатура Копиленка заперечень у комуністів не викликає. Дискусія буде вестися з приводу керівника ЦВК. Свою точку зору на це питання лідер Компартії сформулював коротко: "Я хотів би, щоб сьогодні якомога більше комуністів прийшло в керівництво різними структурами".
Депутат від УДАРу: Все залежить від президента. Якщо йому потрібно протистояння, він може його спровокувати 

Без голосів Батьківщини, УДАРу і Свободи регіонали навіть разом з комуністами навряд чи зможуть провести в Раді позитивне голосування за призначенням нового члена ЦВК. Тому доля Копиленка стане предметом переговорів. Так само як і ініціатива опозиції щодо переформатування ЦВК, озвучена лідером фракції Батьківщина Арсенієм Яценюком. Кількість членів комісії пропонується скоротити з 15 до 6: по одному від п'яти парламентських фракцій і ще один - від групи позафракційних народних депутатів. Посада голови ЦВК, за задумом опозиції, повинна переходити до кожного члена комісії по черзі, шляхом щорічної ротації. У такому випадку встановлюється паритет. Навіть якщо представник позафракційних фракцій співпрацюватиме з владою, три опозиційні фракції зможуть заблокувати будь-яке рішення ЦВК. Але влада навряд чи піде на такі зміни.

Свободівець Олег Махницький в бесіді з кореспондентом ЛІГАБізнесІнформ звернув увагу на те, що в чинному Центрвиборчкомі досі працюють представники Народної партії та СПУ, які в парламенті нинішнього скликання не представлені. А у парламентських партій УДАР і Свобода взагалі немає квоти в комісії. "Свобода не підтримає жодну кандидатуру, якщо не буде враховано її представництво в ЦВК", - попередив депутат. Він нагадав, що нинішній склад ЦВК був сформований в 2007 році - напередодні позачергових парламентських виборів, а дострокове переформатування було проведено на вимогу регіоналів і комуністів, які перебували тоді в опозиції. Їм дісталася у складі ЦВК більшість - 8 місць з 15, оскільки головою став обраний за квотою колись провладної Нашої України Шаповал.

За інформацією Махницького, незалежно від того, потрапить Копиленка в ЦВК чи ні, новим головою стане або Охендовський, або Лукаш - обидва представляють у комісії квоту Партії регіонів. Якщо регіонали хочуть бачити на цій посаді свою людину, то за аналогією з 2007 роком нинішня опозиція повинна отримати більшість у комісії, вважає він. "Але ми пропонуємо більш компромісний варіант: щоб ні у кого не було більшості. Щоб голова ЦВК не обирався, а серед шести членів комісії проводилася щорічна ротація", - підкреслив Махніцький, додавши, що цей варіант влаштував би всіх в Україні і отримав би позитивну оцінку європейських структур.

Опозиціонери впевнені, що влада змінює керівництво ЦВК з прицілом на 2015 рік. Новий голова комісії повинен забезпечити Януковичу безболісне обрання на другий термін. З цієї точки зору владі абсолютно не потрібний компромісний і європейський варіант структури ЦВК, який пропонує опозиція. А ефективних важелів тиску у Батьківщини, УДАРу та Свободи теж немає. Навряд чи більшість піде на такі поступки заради їхніх голосів за кандидатуру Копиленка. Як пояснив ЛІГАБізнесІнформ екс-голова ЦВК, депутат-регіонал Сергій Ківалов, комісія може працювати і в умовах некомплекту. Кворум в комісії є, і голову вона спокійно вибере з діючих членів.

Депутат від УДАРу Валерій Карпунцов не втрачає оптимізму. "Поки немає такої інформації, що вони не підтримають (ініціативу опозиції щодо переформатування ЦВК, - ред.). Жорстко питання ще ніхто не ставив", - сказав він в коментарі ЛІГАБізнесІнформ. За його словами, зараз проводяться консультації на рівні керівництва фракцій, але потрібно домагатися діалогу з президентом. "Єдина людина, яка вирішує ці питання - президент. З іншими, звичайно, можна вести діалог, але не буде результату", - пояснив він. Відповідаючи на запитання, чи має намір опозиція ставити питання жорстко, і чи може це призвести до чергового протистояння в парламенті, Карпунцов сказав: "Все залежить від президента. Якщо йому потрібно протистояння, він може його спровокувати".

У Центрвиборчкомі пропозицію переформатувати роботу комісії не коментують. "Це питання політичне, питання законодавчого регулювання ЦВК - він виключно в компетенції парламенту", - пояснив Магера.

План Банкової


Політична ангажованість членів ЦВК прямо вплине на формування керівних органів, вважає координатор виборчих програм громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська. Вона нагадала, що термін повноважень членів ЦВК - сім років, і у 13-ти з 14-ти членів комісії він закінчується наступного року. Саме тоді й слід очікувати масштабного переформатування і перерозподілу впливу в комісії.
У Охендовського більше шансів, ніж у Лукаш. Він професіонал у своїй справі, а Януковича будуть цікавити юридичні рішення, а не сімейні 
"До президентських виборів точно допрацює тільки Олександр Осадчук... Не впевнена, що у президента буде політична воля радитися з усіма фракціями щодо кандидатів, відповідно, комісія може отримати зовсім інший баланс сил в 2014 році, який буде, в першу чергу, невигідний опозиції перед виборами президента-2015", - пояснила Айвазовська в коментарі кореспонденту ЛІГАБізнесІнформ.

План Банкової полягає в тому, щоб максимальну кількість крісел у ЦВК зайняли представники влади - адже позиція Центрвиборчкому прямо впливає на чистоту і результат президентських перегонів.

"Чим вигідний контроль над ЦВК - для легалізації будь-якого рішення треба мати більшість голосів. Адже якщо, як у 2004 році, у когось виникнуть сумніви в протоколах, і при цьому їх визнають лише дещо більше половини членів ЦВК - легітимність рішення комісії буде вкрай низькою і дасть привід оскаржити результати виборів. Тому сьогодні важливо замінити всіх членів комісії на лояльних. З цим пов'язаний і сьогоднішній тиск на Усенко-Чорну і Магеру, проти якого відкрито провадження по реєстрації Сацюка (екс-заступник голови СБУ, - ред.) в мажоритарному окрузі Житомирської області, і звільнення Шаповала і прихід Копиленка ", - сказав ЛІГАБізнесІнформ політтехнолог Тарас Березовець.

З цієї ж причини, вважає експерт, Центрвиборчком очолить максимально зручна для влади людина. "У Охендовського більше шансів, ніж у Лукаш. Він професіонал у своїй справі, а Януковича будуть цікавити юридичні рішення, а не сімейні. Крім того, думаю, Охендовський - це людина Клюєва (секретаря РНБО, - ред.), вони працюють у досить тісному контакті, тому в нього є потужний покровитель", - підкреслив Березовець.

Політолог Олексій Гарань не сумнівається, що влада на президентських виборах застосує масштабні фальсифікації, і їй потрібен голова ЦВК, здатний благословити сумнівні рішення провладної більшості. "Влада не вміє по-іншому. І в 2015 році у неї не буде іншого механізму, крім застосування брудних технологій. Брудні технології будуть масовими, - і в ході виборчої кампанії, і в день підрахунку. За таких умов треба мати свою людину. Я думаю, що ми без натяжок можемо провести паралелі з 2004 роком, коли був Ківалов (головою ЦВК, - ред.), який... залишився безкарним". На думку Гараня, цей сценарій буде реалізований, якщо опозиція не зможе налагодити контроль за ходом виборів і не покаже зуби.
                                                                                                                                                          Валерія Кондратова,
                                                                                                                                                             Ірина Шевченко
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини